David Grann: Vrahovia mesiaca kvetov
Preklad: Samuel Marec
Žilina: Absynt, 2020
Silný príbeh ovraždení Osagov avzniku FBI je na literatúru faktu prekvapivo napínavý, informácií je vňom však občas až priveľa.
Keď si doGoogle zadáte oblasť Osage County, mapa vás naviguje na miesta vcentrálnej časti USA, ktoré ste pravdepodobne nikdy predtým nehľadali. Mestá ako Pawhuska či Fairfax akoby sa nachádzali uprostred ničoho aexistuje len málo dôvodov, prečo sa one zaujímať.
Presne do tej kamenistej ničoty chceli belošskí Američania nahnať koncom19. storočia indiánsky kmeň Osagov. Zhromaždiť ich niekde na nezaujímavé, od civilizácie vzdialené miesto. Tento plán sa však vymkol spod kontroly, keď sa na území Osagov objavila najvzácnejšia komodita – ropa. Indiáni totiž boli majiteľmi nielen zeme, ale aj toho, čo sa nachádzalo pod ňou. Mali svoju vlastnú podzemnú rezerváciu sdrahocenným zdrojom anemienili sa jej vzdať.
Králi márnotratníkov
Hovorilo sa, že v20. rokoch 20. storočia vlastní auto každý jedenásty Američan, ale každý Osag vlastní jedenásť áut. Osagovia patrili medzi najbohatších ľudí vUSA, čím sa stali prirodzeným terčom závisti a nenávisti. Vdobe, keď slovo rasizmus nevyvolávalo strach aodpor, ale definovalo zmýšľanie väčšinovej spoločnosti, boli Osagovia vobrovských domoch so služobníctvom tŕňom v oku. Údajne pred dvere vyhadzovali nové klavíry aautá menili aj vtedy, keď dostali defekt.
Tieto nevraživé reči podporovali médiá aj politici na federálnej úrovni. Časopis Travel ich nazval „kráľmi márnotratníkov“, pri ktorých aj márnotratný syn zBiblie pôsobí ako človek, ktorý mal iba slabosť pre pekné veci. Považovali ich za neprispôsobivé deti, ktoré bolo nutné neustále strážiť ausmerňovať. Atak tok ich financií a ich každodenný život začali riadiť pridelení belošskí poručníci.
Príliš veľa detailov
Príbeh Indiánov, ktorí sa napriek snahe ovyhnanie stali milionármi, by mohol byť filmom osplnenom americkom sne, namiesto happy-endu by sa však na plátne príbeh končil krvavou katastrofou. Tomuto smutnému koncu sa vknihe Vrahovia mesiaca kvetov podrobne venuje novinár aspisovateľ David Grann.
Nevraživosť okolia anenásytnosť podnietila pár jednotlivcov k vraždeným činnom, ktoré sa do histórie kmeňa zapísali ako vraždenie Osagov. Od roku 1921 do roku 1926 zomreli preukázateľne vraždou alebo za iných podozrivých okolností desiatky Indiánov.
Vraždenie sprevádzala bezmocnosť, keďže život pôvodných obyvateľov väčšinová spoločnosť stále považovala za menejcenný asnaha ovyšetrenie prípadov bola minimálna. Prípad si nakoniec vzal pod patronát úplne nový vyšetrovací úrad – FBI. Obviniť belochov za vraždy Indiánov sa však aj im zdalo nemožné.
Grann sa rozhodol obšírny problém ilustrovať najmä prostredníctvom života Indiánky Mollie, ktorá prišla počas vraždenia Osagov omatku aj tri sestry. Príbeh vyšetrovania dopĺňa množstvo detailných informácií oživote Indiánov, vzniku FBI ajeho členoch, ale aj veľa faktografických drobností spresným uvádzaním rokov, ktoré miestami odvádzajú pozornosť od hlavnej línie. Kniha obsahovo pripomína detektívku či western, preto má čitateľ prirodzenú tendenciu spoločne sagentom pátrať po vrahovi anie zamýšľať sa nad tým, kedy vznikli vOklahome skauti, ktorí sdejom nijako nesúvisia.
Bez mrazenia, so zaťatými päsťami
Fantastická téma však vkonečnom dôsledku prebila akýkoľvek logický či štylistický nedostatok. David Grann sa opäť pustil do práce, ktorá už na prvé počutie vyvoláva záujem. Sodhodlaním novinára vynáša na verejnosť zabudnuté kauzy asprecíznosťou historika zhromažďuje množstvo dokumentov a svedectiev, pričom sa sám púšťa do pátrania.
Silu jeho príbehu ovraždení Osagov dokazuje aj fakt, že sa do jeho sfilmovania pustil Martin Scorsese aúčasť vo filme potvrdil Leonardo DiCaprio aRobert De Niro.
Knihu Vrahovia mesiaca kvetov môžeme vďaka presahu do iných žánrov charakterizovať ako napínavú literatúru faktu. Nebude vás pri nej mraziť ako pri škandinávskej krimi, ale oto väčšmi budete zatínať päste pri pomyslení na zákerné a nepotrestané zlo, ktoré rozmetalo dráždivý blahobyt indiánskych obyvateľov Osage County avyvrcholilo ich strachom oholý život.
Katarína Holetzová (1988)
Publicistka, spisovateľka a vysokoškolská pedagogička. Ako novinárka sa zameriava najmä na recenzie a rozhovory z oblasti literatúry a populárnej hudby. Vyšli jej tri detektívne romány (Smrť prekliatych, Svorka, Správa od mŕtveho chlapca) v slovenskom aj českom jazyku.
Foto: Fotografia Osagov, použitá na obálke knihy. Zdroj: www.osagenation-nsn.gov