Poľsko 5 %
V Poľsku sa na knihy vzťahuje zvýhodnená sadzba DPH vo výške 5 %, ale už niekoľko rokov – od pandémie COVID – presadzujeme zavedenie sadzby 0 % a zdá sa, že jej zavedenie je reálne v najbližšom roku alebo dvoch. Veríme, že takýto krok povedie k relatívnej stabilizácii knižného trhu v Poľsku a môže byť malým krokom k jeho oživeniu. Vzhľadom na nízku úroveň čitateľskej gramotnosti Poliek a Poliakov by sme sa mali usilovať o vytvorenie podmienok, v ktorých budú mať čitatelia čo najširší prístup k čo najširšej ponuke kníh. A knihám ako kultúrnemu bohatstvu by sa mala venovať osobitná starostlivosť a pozornosť.
Magdalena Dębowska, Predsedníčka Poľskej knižnej komory, spoluvlastníčka vydavateľstva Karakter
Česko 0 %
Včeskej vláde bol zvyčajne ministrom kultúry ten, čo túžil byť ministrom niečoho iného, ale nakoniec bol rád, že sa do vládneho kabinetu vôbec prebojoval. To sa vlastne veľmi nezmenilo. Je tu však jedna pozitívna novinka: ministri kultúry sa rozhodli, že aj vich funkcii, kde nejde oveľké peniaze asnikým sa poriadne nedá dohodnúť, sa dá nájsť agenda, ktorá ich zviditeľní. Ačo je smrteľne dôležité včasoch úsporných opatrení, ktoré sa už prestali striedať sčasmi hojnosti, iba jedny úspory nadväzujú na iné – nestojí to skoro nič.
Stále ešte súčasný český minister kultúry Martin Baxa (ODS) doslova zaskočil celú knižnú odbornú verejnosť, keď minulý rok oznámil, že česká sadzba DPH sa nielen že nebude posúvať zo zvýhodnenej sadzby do vyššej, ale že ju vláda navrhne zrušiť úplne. Od pravicovej koalície, ktorá nemá rada výnimky, to bol krok, ktorý zabudli predpovedať všetci komentátori ianalytici, ale to asi preto, že šlo iba oknihy.
Na oznámení nulovej sadzby na knihy bolo mierne pikantné jej spektakulárne predstavenie. Pri otvorení veľtrhu Svět knihy vPrahe ešte dopoludnia hromžil predseda českého Svazu knihkupců anakladatelů, že sa vláda chystá zvýšiť sadzbu DPH aže to bude maž devastačný vplyv na celý knižný trh. Ani on ešte netušil, že večer na veľtržnej párty vNárodnom múzeu minister Baxa slávnostne odhalí nulu ako budúcu DPH na knihy azožne síce udivený, nepripravený, ale oto euforickejší aplauz od tých, ktorých sa zmena týkala, teda od vydavateľov akníhkupcov.
České knihy majú od januára nulovú DPH. Knihy veľmi nezlacneli, ale to ani nikto nečakal, keďže ich priemerná cena sa rovná účtu za tri Plzne vkrčme. Vtroch magických písmenách „DPH“ nie je skryté riešenie podpory či nepodpory národnej kultúry. Pravdu by pochopiteľne mali oponenti, keď budú tvrdiť, že DPH má byť rovnaké na knihy aj na autá, ale literatúra má mať výraznejšiu grantovú podporu. Výhodu zníženej sadzby pocíti rovnako vydavateľ Milana Kunderu aj Andrej Babiš, keď sa rozhodne napísať avydať svoje politické postrehy. Zmysluplnejšia by bola cielená podpora kvality anie polygrafického priemyslu ako takého. To, že ofsetové stroje sa budú točiť opár percent radostnejšie, len ťažko možno vydávať za verejný záujem.
Ale vtej nule pri DPH je čosi podstatnejšie. Česká vláda sa týmto gestom prihlásila ktéze, že čítanie, knihy aliteratúra sú kostrou celej spoločnosti, apreto je potrebné na tento segment trhu nazerať inak ako napríklad na oblasť obrábania kovov. Nakoniec, literatúra ajazyk sú jediným predmetom, zktorého musí maturovať každý Čech, ak chce, archaicky povedané, zložiť skúšky zdospelosti.
Česká pravicová vláda šla cestou populizmu akúpila si ľudí od literatúry, pretože dobre vie, že tam žiadne veľké peniaze nie sú amožno je výber anásledná kontrola drahšia, než si jednoducho povedať, že to urobíme tak, aby sa zdalo, že nám úplne všetko nie je jedno. Zatiaľ na Slovensku sa ľavicová vláda chytila témy razantnejšie asodvahou vmyslení, ktoré azda túto vládu ako celok prekonáva.
Netrúfam si to hodnotiť. Ale slovenský minister financií buď zaskočil sám seba, alebo sa na vec naozaj dôkladne pripravil. Tvrdenie, že knihy sú luxusný tovar, apreto je ich potrebné poriadne zdaniť, je myšlienka, ktorej sa budeme musieť ešte poriadne intenzívne venovať amyslieť na ňu. Pridám však jeden praktický postreh. Zrušenie DPH na knihy vČesku neznížilo výrobné náklady na knihy, ale efekt sa objavil tam, kde je to potrebné. Knižnice najrôznejšieho typu tento rok nakupujú knihy odesať percent lacnejšie ako vlani amajú možnosť odesať percent navýšiť počet noviniek pre svoje fondy. Asú to verejné knižnice, ktorých sieť je vporovnaní sostatným svetom vČesku ana Slovensku unikátna a ktoré poskytujú služby klientom, pre ktorých je kniha príliš drahá anemôžu si ju dovoliť kúpiť avlastniť. Ale aj to je asi luxus, pretože ľudia sú nenásytní. Pretože čítaním sa to nekončí. Kto číta, ten často aj myslí.
Petr Minařík, autor je vydavateľ aorganizátor kultúrnych podujatí