Prvým tohtoročným signálom azároveň veľkým vydavateľským počinom kblížiacemu sa storočnému jubileu narodenia Ladislava Hanusa (26. 2. 1907) je vydanie knihy jeho pamätí, ktoré vyšli vo vydavateľstve Lúč vedícii Libri historiae Slovaciae pod názvom Pamäti svedka storočia. Završuje sa tak knižné vydanie diela veľkej kultúrnej osobnosti Slovenska, ktoré začalo vychádzať vtomto vydavateľstve od roku 1992 vstarostlivej edičnej príprave profesora Júliusa Pašteku, apriblížilo tak slovenskému čitateľovi Hanusa ako veľkého európskeho kultúrneho mysliteľa.
Tak ako bol nezvyčajný životný príbeh Ladislava Hanusa – po veľkom tvorivom vzopätí v30. a40. rokoch uplynulého storočia nasledovalo dlhoročné komunistické väzenie adesaťročia režimom vynúteného mlčania – rovnako nezvyčajné sú ijeho spomienky. Vznikli na základe magnetofónových nahrávok, ktoré sprofesorom Hanusom vrokoch 1978 – 1983 pripravil Mons. Ján Maga apo roku 1989 sa, už vneúplnej podobe, dostali do vydavateľstva Lúč. Po starostlivom azložitom prepise do textovej podoby sa na ich usporiadanie podujal profesor Pašteka. Vzhľadom na stratené časti, zvukovo ťažko zrozumiteľné pasáže rozprávania, pochopiteľnú torzovitosť spomienok treba zvlášť oceniť takmer sizyfovské úsilie, ktoré musel pri príprave textu, jeho rozčlenení, doplnení životných itvorivých súvislostí vynaložiť editor. Ale dielo je na svete adostáva sa na knižný trh.
Sám Hanus vúvodnom rozhovore svoje spomienky definuje takto: „Človek 20. storočia, za akého sa pokladám, ľudské indivíduum tohto storočia si spomína na svoje storočie. Anejde len ospomínanie, ešte viac ovyrovnávanie sa človeka so svojím storočím.“ Spomienky isto vzbudia zaslúženú pozornosť astanú sa i predmetom odbornej pozornosti na pripravovaných podujatiach LIC vrámci Hanusovej storočnice, zaradenej ido kalendára kultúrnych výročí UNESCO.