Kníhkupec (nech) žije!

Nedávno som do textu akéhosi letáčika napísal, aby si záujemcovia propagované knižky žiadali „u svojho kníhkupca“. Vzápätí som sa zháčil: Neznie to priveľmi starosvetsky, prvorepublikovo? Má u nás niekto ešte svojho kníhkupca? Po chvíľke rozmýšľania som nadobudol presvedčenie, že áno. Poznám desiatky ľudí, ktorí mali dodnes majú svojho kníhkupca, a nepochybujem o tom, že tých, čo nepoznám, je stonásobne viac. Aj napriek faktu, že po roku 1948 urobil všemocný štát všetko, aby kníhkupectvá nahradil predajňami Slovenskej knihy, n. p., č. to to, kníhkupcov zodpovednými vedúcimi predajne č. to a to 岹č. Svoj kníhkupec, zdá sa, akosi nezapadal do plánovacích výkazníckych koloniek navyše nemilo pripomínal zašlé súkromnícke časy.

A predsa tí, čo potrebovali aspoň raz do týždňa so zbožnou úctou prelistovať, ba pohladkať novú knižku, mali svojich kníhkupcov. Za stovky iných takýchto vášnivých hľadačov aspoň jeden, nezabudnuteľný kolega z Obzoru Jožko Pitoňák, pravidelne obchádzajúci cez obedňajšiu prestávku  predajne SK, n. p., v centre Bratislavy. Ten teda mal svojich kníhkupcov! V Trnave, kde kedysi moji rodičia nakupovali knižky u Haranta, mal brat neskôr svojho Lacka Pavlíka a mne navždy utkvel v pamäti láskavý pán Hargaš z Čadce šesťdesiatych rokov. Iní mali kohosi takého v Žiline, Bystrici, Lučenci... Bratislavských radšej nespomínam, lebo by sa mohli uraziť všetci, ktorým by sa neušlo miesto, to naozaj nechcem. Nezaslúžili by si to. Možno sa k nim ešte vrátime aj na stránkach tohto časopisu my všetci, čo im máme za čo byť vďační. Preto radšej v štýle legendárnych gruzínskych prípitkov dvíham pohár na ich počesť, lebo bez nich by tá krásne kultúrna živnosť zanikla, stala by sa bezduchou „distribúciou kultúrnych statkov“ napokon (tu už nie je reč o minulosti) bohapustým kšeftom.

Toto všetko mi prebehlo hlavou, keď mi z istého miesta, kam bol onen letáčik určený, odkázali, že tá veta o svojich kníhkupcoch je socialistická (sic!). Najskôr som sa (ako obyčajne celkom zbytočne) rozčúlil. Potom som sa však rozhodol odkázať milým mladým kolegom z kníhkupeckej branže: To teda nie! Tá veta je v najlepšom zmysle prvorepubliková predsocialistická! Daj Boh, aby bola natrvalo postsocialistická!  

-jr-