Ktoré dielo slovenskej alebo svetovej literatúry a prečo podľa vás najlepšie vystihuje dobu, v ktorej práve žijeme?

Na otázku odpovedajú Julia Sherwood, Lukáš Cabala a Denisa Fulmeková.

Autorská aréna je forma ankety, v ktorej pravidelne oslovujeme slovenských autorov a autorky, prekladateľov a prekladateľky, ilustrátorov a ilustrátorky, vydavateľov a vydavateľky, a iné významné osobnosti z oblasti literatúry s cieľom reflektovať súčasné témy spojené so slovenskou i zahraničnou literatúrou. A to obzvlášť v kultúrno-spoločenskom kontexte.

Prekladateľka, autorka a propagátorka slovenskej literatúry Julia Sherwood:

Zdá sa mi, že našu súčasnosť so všetkými jej absurditami vystihuje hneď niekoľko diel svetovej literatúry: V Alici v krajine zázrakov Lewisa Carrolla Humpty Dumpty prorocky poučuje Alicu, že slová znamenajú to, čo on chce, aby znamenali. Čosi podobné zažívame dnes, keď sme na každom kroku svedkami spochybňovania istôt, ktoré sme vnímali ako jednoznačné a nespochybniteľné, ako napríklad nedotknuteľnosť hraníc či základné pravidlá slušnosti. Ďalej je tu stále aktuálny Franz Kafka, ale aj Timravini Ťapákovci – s ich potomkami sa stretávame takmer dennodenne všade na svete. V posledných rokoch si ľudia čoraz častejšie volia do vedúcich pozícií nekompetentných, skorumpovaných či brutálnych despotov, od bývalého prezidenta Filipín Rodriga Dutarteho cez súčasného argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho po bývalého a možno aj budúceho prezidenta USA Donalda Trumpa. Títo politici akoby vypadli zo stránok vyše stopäťdesiatročného satirického románu Michaila Saltykova-Ščedrina Dejiny jedného mesta z roku 1870. A keďže od vydania slovenského prekladu Marty Ličkovej už tiež prešlo dobrých pár desaťročí, pripomeniem aspoň niekoľkých z galérie groteskných starostov (gradonačaľnikov) fiktívneho mesta Hlupova: Dementij Varlamovič Brudastyj, zvaný Organček, mal v hlave kolovrátok s repertoárom obmedzeným na dve vety: „Nepripustím! a Zničím! “; o majorovi Ivanovi Pentelejičovi Pryščovi zas po čase vysvitlo, že má v hlave fašírku. Major Archistratig Stratilagtovič Perechvat-Zalichvatskij vošiel do Hlupova na bielom koni, spálil gymnázium a zrušil vedy. No všetkým nasadil korunu posledný a najstrašidelnejší gradonačaľnik Ugrjum-Burčejev: ten sa s tým vôbec nepáral, zničil staré mesto a vystaval nové o kúsok ďalej.

Autor a zakladateľ internetového antikvariátu Čierne na bielom Lukáš Cabala:

Pri tejto otázke mi okamžite napadla slávna kniha Johna Kennedy Tooleho: Spolčení hlupců. Hlavný hrdina je sebavedomý idiot s obéznym egom. Vždy je presvedčený o svojej pravde a schopnostiach, napriek tomu, že žiadne nemá. Rozdiel je len v tom, že tento Ignácius nebol zvolený do parlamentu a nedostal žiadne ministerské kreslo. Obávam sa, že jeho neustále naštvaná osobnosť by svojim permanentným urážaním okolia oslovila dnešných voličov nie len na Slovensku. Samotný názov dokonale ilustruje spoločensko-politickú situáciu u nás a v mnohých iných krajinách. Túto dobu vystihuje práve to, že diletanti sa naučili spájať do skupín a účinne tak ovládnuť priestor.

Autorka a publicistka Denisa Fulmeková:

Don DeLillo: Bílý šum. Pri vašej otázke sa mi okamžite vybavila táto výborná kniha, ktorú som síce čítala už pred mnohými rokmi, ale ostala vo mne jej atmosféra a úzkosť, ktorú nanovo prebúdza aj súčasnosť.