Jaroslava Šaková, recenzentka KR
Ako dieťa som mala najradšej rozprávky od Márie Ďuríčkovej, tie sme doma čítali dokola, Guľko Bombuľko č Majka Tárajka mi dodnes utkveli v pamäti. V dospievaní bola mojou najobľúbenejšou séria kníh o Anne zo Zeleného domu, mám ich prečítané všetky a stále ich milujem. No nehanbím sa priznať ani k Denníku princeznej, aj tie knihy ma veľmi bavili.
Mirka Ábelová, poetka
Počas detstva: Žٰ, Rozprávkové varechy, ŠٴDZí, Môj macík, Danka a Janka, Dobšinský, Z rozprávky do rozprávky. Dospievanie: Gróf Monte Christo, Anna zo Zeleného domu, Anna primabalerína, Slávna päťka, Traja pátrač, Odviate vetrom. Potom v deväťdesiatych rokoch bola taká hajpovaná (dosť braková) edícia, na ktorej sme všetky fičali, volalo sa to Medzi nami dievčatami.
Soňa Uriková, prozaička a kultúrna manažérka
Dve knihy, ktoré vo mne asi najviac rezonovali, boli Chrobáčky od Jana Karafiáta a Dva roky prázdnin od Julesa Verna. Chrobáčky ma vždy rozplakali, no zároveň to bol veľmi ľudský príbeh (hoci o svätojánskych muškách) o tom, aké veci v živote bývajú. A Dva roky prázdnin bola moja srdcovka, pretože som rada čítala dobrodružnú literatúru a chcela som všetkých tých stroskotaných chlapcov za frajerov. Samozrejme, že postupne.
Ľubica Schmarcová, literárna vedkyňa, spisovateľka
Jedna z najdôležitejších kníh môjho detstva bolo určte Dievčatko Maxi od Gerti Tetznerovej, kde hlavná hrdinka začne žiť "úžasný život" svojej spolužiačky. Dobrodružné nápady s naťahovaním motúzikového telefónu som mala z Alfonza Vrtinôžku od Gerharda Holz-Baumerta a lístky „tajnej pošty“, ktoré som moju kamarátku nútila nosiť pod kameň na našom sídlisku, som odkukala z najčítanejšej knihy mojich dievčenských rokov, z Majky Tárajky od Márie Ďuríčkovej.
Katarína Kucbelová, spisovateľka akultúrna manažérka
Traja pátrač, Anna zo Zeleného domu, knihy Astrid Lindgrenovej. V dospelosti, keď čítam mojej dcére, sa mojou najobľúbenejšou detskou knihou stal Medvedík Pú, ukázalo sa, že uvažuje o poézii podobne ako ja.
Jana Bodnárová, spisovateľka aperformerka
Zčas detstva mi utkvela ako prvá mimoriadne obľúbená kniha Gulliver vLilipute, síce veľmi zjednodušená v príbehu, ale fascinujúca „pohyblivými“ ilustráciami (3D), čo bolo vtedy úplné ilustračné nóvum. Kniha tak bola zároveň miniatúrnym divadielkom. Emocionálne najvzrušujúcejšie boli Andersenove rozprávky, najmä Dievčatko so zápalkami. Včase dospievania som vôbec nesiahala po detskej literatúre, lebo vďaka otcovi, hltačovi kníh, sme mali doma veľa modernej literatúry zklubu SPKK. Takže si živo pamätám napríklad obľúbenú Rimanku od Alberta Moraviu, ktorú som súžasom čítala, keď som mala 11 – 12 rokov.
Etela Farkašová, spisovateľka a filozofka
Ako celkom malá som mala nesmierne rada Podjavorinskej knižku o vrabčakovi Čimovi a jeho rodine, vedela som ju naspamäť odpredu i odzadu, dokonca niektoré úslovia z nej sa u nás doma nadlho zaužívali ako humorné komentáre istých situácií. Neskôr som si už sama čítala rozprávky, slovenské i české, ruské byliny, ale spomínam si aj na indické rozprávky, ktoré ma prenášali do celkom inej atmosféry. Rada som mala Kästnerove knižky,verneovky. Okolo trinástky som si obľúbila naše ženské trojhviezdie: krátke prózy Vansovej, Timravy a Šoltésovej Moje deti, k tej autorke mala moja mama z viacerých dôvodov obzvlášť silný vzťah, a tak mi ju ponúkla z rodinnej knižnice možno aj trochu priskoro, čo však neprekážalo tomu, aby sa jej vzťah k Šoltésovej preniesol aj na mňa.