Milí návštevníci a návštevníčky našej stránky, radi by sme Vás pozvali na prehliadku tvorby tohtoročných jarných štipendistov Vyšehradského literárneho štipendia. Literárna prehliadka sa uskutoční v najstaršej časti Bratislavy vo výnimočných priestoroch Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1, už tento štvrtok, 7. júnao 17.00.
Akto sú tentokrát naši štipendisti?
Luboš Svoboda (1986)
Básnik. Narodil sa v Chýnove, žije v Prahe. Vyštudoval Literárnu akadémiu Josefa Škvoreckého a istý čas sa zaoberal novými médiami na Filozofickej fakulte Karlovej Univerzity. Vydal zbierku básní Vypadáme, že máváme (Fra, 2014). Jeho tvorbu je možné nájsť aj v zborníku Nejlepší české básně 2015. Vedie vydavateľstvo Lačnit Press. ///zlodejpapiru.cz
Attila Sirbik (1978)
Narodil sa v bývalej Juhoslávii, žil v Subotici, Rovinji, Pécsi, Prahe a Csantavére. Vyštudoval Fakultu umení na Univerzite v Novom Sade. Slúžil v armáde v meste Požarevac. Momentálne je šéfredaktorom časopisu Symposion, ktorý sa zameriava na literatúru a umenie. Doteraz vydal tri knihy, z toho dve zbierky esejí a román Svätá Eufémia (2015), za ktorý získal Literárnu cenu HÍD. V Bratislave pracuje na svojom druhom románe. Je známy aj ako historik a teoretik umenia publikujúci v časopisoch Balkon a Art Today Magazine. Ako profesionálny kuchár vedie klub Studio 11.
Wojciech Ganczarek (1988)
Narodil sa a vyrastal v malom meste Jelcz-Laskavice v Poľsku, na Jagelovskej univerzite v Krakowe vyštudoval teoretickú fyziku aaplikovanú matematiku. Na tému kvantovej mechaniky a modelu šírenia epidémie napísal niekoľko odborných článkov a stážoval aj vo vedeckých inštitútoch vo Varšave a v Zürichu. Medzitým precestoval Východnú Európu, Kaukaz, Irán a Strednú Áziu. V roku 2013 sa vydal na cestu na bicykli naprieč Latinskou Amerikou a už sa do Poľska nevrátil. Na druhom brehu oceána odštartoval príbeh žurnalistu, publikujúc najskôr články v časopisoch o cestovaní, neskôr eseje a reportáže v rôznych novinách a týždenníkoch. V roku 2017 vydal svoju prvú knihu reportáží o Venezuele Horúčavy, mango aropný olej, za ktorú získal v Poľsku Cenu Magellan. V Bratislave pracuje na druhej knihe – na reportážach z Paraguaja a tiež aj na dokumentárnom filme o tejto krajine. Je autorom blogov v poľštine a španielčine
Timea Beck (1993)
ŠٳܻDZ žܰԲپ. Počas štúdia predávala knihy, čo ju mimoriadne bavilo. Neskôr si vyskúšala prácu v denníku. Zistila, čo je to rýchle písanie, keď každý deň za päť hodín vznikne text v dĺžke krátkej poviedky. Písala reportáže. Teraz objavuje pomalosť, na rodičovskej dovolenke sa konečne venuje prekladu z maďarčiny, čo dávno odkladala. Experimentuje so svojím písaním, zisťuje, čo dokáže (či hovorí len novinárskym jazykom) a pomaly sa venuje aj starým zápiskom z reportáží. Edituje texty v mesačníku 辱á.
Ako špeciálny hosť prehliadky vystúpi básnik Michal Tallo atexty vslovenskom preklade prednesie herec Peter Tilajčík.