Po prvej druhej časti Dejín slovenskej literatúry (1997, 1999), ktoré autorsky pripravil Stanislav Šmatlák, vydalo پ Dejiny slovenskej literatúry III. Cesty slovenskej literatúry druhou polovicou XX. ٴǰč. Na príprave sa podieľal autorský kolektív pod vedením literárneho vedca Viliama Marčoka. Časovo tematicky práca zahŕňa vývoj slovenskej literatúry od roku 1945 do roku 2000. Autori sa teda pokúsili o charakteristiku pomerne komplikovaného obdobia dejín našej literatúry, ktoré je však v povedomí súčasníka stále veľmi živé plné protirečení. Aj názorová diferenciácia na vymedzené obdobie bola jedným z dôvodov, prečo sa Stanislav Šmatlák – autor predchádzajúcich dvoch dielov – písania tejto časti vzdal.
Už v úvode zostavovateľ Viliam Marčok zdôraznil, že v spomínanom období bolo napísaných „... viac diel ako počas celého predchádzajúceho trvania slovenskej literatúry“. Za prvoradý cieľ svojej interpretácie pokladá uvedenie všetkých faktov do reálnych súvislostí. Koncepčne sa Dejiny skladajú z deviatich kapitol, v ktorých jednotliví autori charakterizoval literárnu situáciu, poéziu, fabulárnu prózu, drámu, modernú fantastiku, literatúru faktu, literatúru pre deti mládež, exilovú emigrantskú literatúru napokon literatúru krajanov žijúcich mimo územia Slovenska. Ide teda o obsiahly zväzok, čo zodpovedá množstvu publikovaných diel (pravda, rôznej umeleckej kvality, čo autori zdôrazňujú) aj ich autorskému zámeru. Publikácia má ambíciu vyrovnať sa s úskaliami, chybami, temnými miestami, ale aj nespornými kladmi v slovenskej literatúre, ktoré boli podmienené predovšetkým politickou situáciou v rokoch 1948 – 1989.
Pomerne veľkú pozornosť venovali autori problému periodizácie literatúry otázkam metodológie. Najobsiahlejšie sa venovali najčítanejším literárnym poddruhom – poézii próze. Rovnako ako v ďalších kapitolách, aj tu sledovali dopad 2. svetovej vojny zánik prvej Slovenskej republiky na súdobú literatúru, posledné záchvevy pluralitného modelu literatúry v rokoch 1945 – 1948, vplyv politiky na literatúru po februári 1948 vnucovanie socialistického realizmu do prvej polovice päťdesiatych rokov. Ďalej sa autori venovali špecifikám literárneho vývinu po odhalení „kultu osobnosti“ v roku 1956, ktorý bol u nás odlišný od literárnej situácie v Maďarsku v Poľsku. Analyzované sú produktívne šesťdesiate roky, ktoré doznievali aj po príchode intervenčných armád do Československa v auguste 1968. Následná normalizácia, rok 1989 súčasná situácia ovplyvnená postmodernizmom tiež zaujímajú svoje miesto. To je len „telegraficky“ spomenutý obsah jednotlivých kapitol. Špecifikom sú časti venované emigrantskej exilovej, fantastickej krajanskej literatúre.
Autori zdôraznili v tomto období vplyv jednotlivých osobností literárnych zoskupení na literárnu situáciu, v kladnom aj zápornom zmysle slova. Dramaticky je naznačený zápas osamotených osobností, na ktoré sa tak často zabúda. Práca je určená predovšetkým pre odbornú verejnosť. Pri jej písaní využili kombináciu časového tematického hľadiska, čo bolo pravdepodobne nevyhnutným riešením. Počíta sa s tým, že čitateľ prečíta knihu od začiatku do konca následne si vytvorí vlastný názor, na čo autori aj nabádajú. Vyžaduje si to však potrebný čas sústredenosť. Zámerne boli vynechané personálie jednotlivých spisovateľov, ktoré si záujemca môže ľahko zistiť v iných prácach syntetického charakteru. Záverom možno povedať, že tretí diel Dejín slovenskej literatúry naplnil cieľ, ktorý si autori v úvode stanovili. Završuje niekoľkoročný projekt realizovaný . Dielo rozšíri obzor vedeckej verejnosti aj z iných humanitných odborov môže prispieť k interdisciplinárnemu prístupu v bádaní.
Ondrej Kostiviar
(Hospodárske noviny 16. 5. 205, č. 93, str. 29)