Oceňovaní a tí druhí
Jesenná literárna úroda priniesla domáce aj svetové mená držiteľov prestížnych ocenení za celoživotnú či aktuálnu tvorbu. Nobelova cena, Cena Anasoft litera, súťaž Básne SK/CZ, Zlatá vlna icena LIC vyzdvihli pozoruhodných autorov aautorky, ktorých mená si budeme spájať skvalitou. Oniečo menej jednoznační sú autori, ktorých si spájame stemným dejinným obdobím, režimom alebo politickým pôsobením. Ich štýl písania bol originálny avýborný, ale... Odobrých autoroch a zlých spisovateľoch sa rozprávali odborníci na seminári SAV asnažili sa nájsť odpoveď na otázku: Ako sa vprocese školskej výuky zaoberať kontroverznými autormi? Výsostne aktuálnych horúcich tém dneška je voktóbrovej ԾžԱ Revuedosť, poďte sa začítať.
KRátko odiele na titulke
Autorkou diela na titulke je mladá výtvarníčka ačerstvá držiteľka ceny Nadácie VÚB za maľbu pre mladých umelcov, Rita Koszorús. Dielo schMERZbild 102 Luxemburg, akryl a tuš na papieri, 2020je zrovnomenného cyklu, ktorý sa zrodil vBerlíne počas tvorivého pobytu umelkyne. Prekrývanie vrstiev historických stôp, západnej avýchodnej časti mesta, rôznych etnických kultúr, plagátov amestských štruktúr sa pretavilo do abstraktných obrazov, ktoré Rita ukotvila vmedzivojnovom umeleckom prúde. schMERZbild sa stal akýmsi zápisníkom zciest po rôznych mestách amiestach, ale aj ciest včase av pamäťových stopách.
Dobrota Pucherová očerstvom Nobelistovi: Aj on bol utečencom
Aktuálnym nositeľom Nobelovej ceny za literatúru 2021 je pôvodom Zanzibarčan Abdulrazak Gurnah, ktorému dodnes unás nevyšla vpreklade žiadna kniha. So toväčšou radosťou vám zasvätený článok Dobroty Pucherovej, afrikanistky, pôsobiacej v Ústave svetovej literatúry SAV ana Viedenskej univerzite, kde vyučuje africkú a postkoloniálnu literatúru. Naslovovzatá odborníčka na africkú literatúru sa ponorila do diel utečenca ateraz aj Nobelistu Gurnaha, ktorého porota ocenila za „nekompromisné a súcitné preniknutie do účinkov kolonializmu a osudu utečenca v priepasti medzi kultúrami a kontinentmi“.
Ivana Hostová: Manifest Básne kyborgyne
Asi by sme si mali začať zvykať, že umelá inteligencia vytvorí konkurenciu aj „analógovým“ spisovateľom. Vosvete hudby nič nové, ale aby počítač písal plnohodnotné úvahy oľudskej existencii? Jedna taká umelá inteligencia – Liza Gennart– vyhrala cenu Zlatá vlna za svoju zbierku poézie. Tento aveľa ďalších stým spojených paradoxov analyzuje knižná vedkyňa aprekladateľka Ivana Hostová, ktorá píše: „Lizina poézia je poézia slepohluchého dieťaťa, ktoré sa nikdy nedotklo, neochutnalo, neovoňalo. To však úvahy smeruje aj k postľudskému, posthumánnemu pobytu vo svete. A zas. Do akej miery dokážeme vôbec svet vnímať?“
Veronika Dianišková: Stroj času Martina Hilského
Ak by mal Shakespeare príbuzenstvo vnašich končinách, určite by sa volali Ľubomír Feldek aMartin Hilský– dvaja neúnavní tlmočníci Shakespearových odkazov na Slovensku avČesku. „Ak sa oprekladoch vo všeobecnosti traduje, že sú buď krásne, alebo sú presné, u Hilského platia vždy oba pojmy,“ píše Veronika Dianišková. Avšak kniha, ktorú recenzuje, sa Shakespeara dotýka skôr okrajovo. Martin Hilskýv knihe Shakespearova Anglie – Portrét dobyzachytil život ľudí vrenesančnom Anglicku azískal za ňu prestížnu cenu Magnesia Litera 2021, ktorá sa udeľuje vČeskej republike.
Silvia Ruppeldtová: Na dne v Paríži, Londýne, kdekoľvek
Publicistka, prekladateľka aesejistka sa pozrela na kultového Georgea Orwella, avšak nie na jeho najznámejšie dielo. Vslovenskom preklade vyšla jeho prvotina Na dne vParíži aLondýne, ktorá sa zaoberá fenoménom chudoby v20. rokoch minulého storočia. Chudoba az nej prameniaca nenávisť, zlo aponíženie, ale aj chudoba ako– slovami Orwella– dedičné prekliatie je téma zaiste aktuálna vkaždej, aj našej dobe.
Najbližšie knižné aliterárne podujatia
19. 10. 2021– vonline priestore prebehne o 18:00 h autorské čítanie Medziriadkov, na ktorom sa predstavia autorky Nicol Hochholczerová a Emma Litvová. Link na Zoom nebude verejný, preto sa vopred.
20. –24. 10. 2021 Frankfurt nad Mohanom, Nemecko– Po dvojročnej vynútenej prestávke prichádza 73. ročník Frankfurtského knižného veľtrhus príznačným heslom Re:connect– Vitajte späť vo Frankfurte.Predstaví sa 1500 vystavovateľov z viac ako 70 krajín a okolo 200 autorov. Národnú expozíciu Slovenskej republiky, ktorú pripravilo naše Literárne informačné centrum, nájdete na prízemí haly 4, na pozícií B 66. Vslovenskom stánku sa odprezentuje 50 slovenských vydavateľstiev svyše 500 knižnými titulmi. Informácie oveľtrhu .
31. 10. 2021Košice– Do konca októbra môžu študenti košických stredných škôlposlať svoje literárne príspevky do prvého ročníka literárnej súťaže Via Litera. vyhlasuje Knižnica pre mládež mesta Košice a Rotary Klub Košice. Téma znie „KULTeen, kultúra aumenie vživote mladého človeka“ avíťaz získa cenu Petra Raševa, herca, režiséra avýznamnej osobnosti košického života.
Redakcia nezodpovedá za zmeny v avizovanom programe.