a 90 farebných fotografiách zachytáva publikácia Vietor vTatrách (vyd. EPOS 2005) to, čo zanechala po sebe ničivá víchrica vlani 19. novembra, ale ukazuje aj neporušené časti Tatier. Zknihy je zrejmé, že aj keď kalamita dramaticky zmenila určité oblasti Tatier, vo výške nad 1300 m n. m. sa vpodstate nič nestalo a vysokohorský tatranský terén je taký, ako si ho pamätáme pred prírodnou katastrofou. Otom, ako táto kniha vznikala, hovorí jej autor Václav ѰճČ:

Otázniky po víchrici

Na 90 farebných fotografiách zachytáva publikácia Vietor vTatrách (vyd. EPOS 2005) to, čo zanechala po sebe ničivá víchrica vlani 19. novembra, ale ukazuje aj neporušené časti Tatier. Zknihy je zrejmé, že aj keď kalamita dramaticky zmenila určité oblasti Tatier, vo výške nad 1300 m n. m. sa vpodstate nič nestalo a vysokohorský tatranský terén je taký, ako si ho pamätáme pred prírodnou katastrofou. Otom, ako táto kniha vznikala, hovorí jej autor Václav ѰճČ:

-- Do Tatier som vycestoval niekoľko hodín po kalamite. Neskôr som sa tam vrátil ešte niekoľkokrát. Kniha sa rodila postupne. Najskôr som zhromažďoval faktografický materiál, nahrával som rozhovory sodborníkmi zrôznych oblastí apotom somsumarizoval atriedil podklady aupravoval ich do knihy.

* Okrem množstva faktov a farebných fotografií Tatier ste vprvých dvoch kapitolách dali priestor odborníkom aľuďom, ktorým osud našich veľhôr leží na srdci. Ako má prispieť kdiskusii oriešení následkov tejto prírodnej katastrofy vaša publikácia?

-- Publikácia sa díva na vzniknutú situáciu zrozličných uhlov pohľadov. Rozhovory nefiltrovanou formou čitateľovi sprostredkúvajú pohľad na tatranskú problematiku, ktorá nie je ani čierna, ani biela. Rozdielnosť názorov, ktorá je niekedy zjednotlivých rozhovorov zreteľná, paradoxne prispieva klepšiemu pochopeniu „tatranských súvislostí“, atým aj podporuje občiansku diskusiu o Tatrách.

–r–