Poetická spomienka na Miroslava Válka k nedožitej osemdesiatke

Poetické pásmo ztvorby Miroslava Válka Videl som tancovať Jitterboogie odznelo 17. júla 2007, vdeň nedožitého 80. výročia narodenia básnika, vbratislavskej čitárni Červený rak. Podujatie pripravilo a Mestská knižnica v Bratislave.


Poetické pásmo uviedla
autorka scenára Dana ʴǻá

Miroslav á

Autorkou scenára je poetka Dana ʴǻá. Večer uviedla spomienkovou rečou na básnika i osobným svedectvom, ako jeho poetický program vplýval na tvorbu ďalších básnikov aj znasledujúcich generácií. Zvlášť spomenula predčasne zosnulého básnika Jozefa Urbana a „robinsonovské“ diskusie vo válkovskom duchu – prvú zbierku Malý zúrivý Robinson (1985) napísal Urban ako pendant káDZ zbierke ʰíťžDzť aosobitne kbásni Robinson. Dana ʴǻá citovalaslová J. Urbana z tých čias: "Pre mňa je Miroslav á básnikom napätia." "Energia je vkaždom slove avkaždej básni, aaj človek je iba formou energie," dodala poetka vo viere, že tá energia vo áDZýbásňach je prítomná aj vtejto chvíli. "Verme, že je prítomná aj vuvádzanom pásme..."


Pásmo interpretovali slovenskí herci
pôsobiaci v Prahe Martin Matejka
a Viera Kučerová

V hľadisku bol i básnik Ján Buzássy
s manželkou

Hostia programu: Ľubomír Feldek
a Miroslava Vallová, dcéra Miroslava Válka

Dana ʴǻá rozviedla ešte alúzie válkovskej robinsoniády: „Robinson á hľadá osamelého človeka vo vás – hľadá človeka uprostred kultúry, uprostred davu hľadá, komu by ponúkol slnečný lúč slova, verša, poslania. Robinson tak, ako to symbolizujú básnické zbierky, hľadá Dotyky, Robinson hľadá ʰíťžDzť, Robinson hľadá Nepokoj, Robinson hľadá Slovo pravé, celé auzavreté do svojej energie ako do mušle. Robinson hľadá Milovanie vhusej koži úžasu.“

Vďalších myšlienkach sa vrátila káDZ, ešte dvadsaťročnému, keďako študent obchodnej akadémie na stretnutí študentov aprofesorov prečítalprózu (predtým sa prezentoval vkatolíckych časopisochbásňami) spôvodným názvom Videl som tančiťJitterboogie. Text prózy sa nezachoval, no táto skutočnosť sa stala prvým tajomstvom Miroslava Válka, ktoré ʴǻá prenáša do sprítomňovania spomienok. Druhým tajomstvom Miroslava Válka je pre Danu Podrackú príbeh trnavskej skupiny.

Poetické pásmo potom interpretovali slovenskí herci pôsobiaci vPrahe – Martin Matějka aViera Kučerová.

Večer pokračoval spomienkovým rozprávaním básnika Ľubomíra Feldeka na Miroslava Válka a trnavskú skupinu (jej členmi boli Ján Ondruš, Ján Stacho, Jozef Mihalkovič aĽubomír Feldek – jediný Žilinčan). Nástup novej literárnej generácie sa spájal sčasopisom Mladá tvorba (1956 – 1958), kde bol šéfredaktorom M. Ferko aredaktorom M. á. Vosobných spomienkach Ľubomír Feldek ešte poodkrylpríbeh strateného manifestu skupiny adobové afiliácie nového poetického programu acítenia, ktoré do slovenskej literatúry vniesli - predovšetkým „obnovenie senzuálneho kontaktu básnika so skutočnosťou“.

Poetické pásmo už realizovalo vspolupráci sTrnavským samosprávnym krajom avSlovenskom rozhlase vnikla jeho nahrávka na CD nosiči ako rozhlasová verzia (vinterpretácii Petra RúfusaaHeleny Geregovej). CD nosič sme vydali spolu so skladačkou, vktorej sú základné informácie oživote adiele Miroslava Válka. Súčasťou skladačky je aj úvodné slovo, básne M. Válka acelý scenár.

(suba)

Foto: Ľ. Suballyová