V bratislavskom kníhkupectve Svet knihy prezentoval 1. februára riaditeľ martinského Vydavateľstva Matice Slovenskej Stanislav MUNTÁG najnovšiu knižnú produkciu z tohto vydavateľstva, ktorej ťažiskom sú pôvodné slovenské tituly. Informoval o novej edícii Zlatá niť, zameranej na klasické diela staršej i novšej slovenskej literatúry, ktoré by nemali chýbať v nijakej domácej knižnici. Doteraz v tejto edícii vyšli: román Ladislava Ťažkého Aj v nebi je lúka, novely Ivana Horvátha Európa koktail, novely poviedky Mila Urbana Za Vyšným mlynom iné prózy Maco Mlieč iné od Jozefa Gregora Tajovského.
Slovenskú povesťovú mapu, ktorú Vydavateľstvo Matice slovenskej systematicky dopĺňa, rozšírili povesti príbehy z kopaničiarskeho kraja z okolia Myjavy Hrajnohov poklad od Marie KORANDOVEJ-MAJTÁNOVEJ. Ich autork pochádza z Čiech ako sa na prezentácii vyznala, lásku ku kopaničiarskemu kraju v nej podnietila podobnosť tohto kraja s najzápadnejším kútom Čiech, kde zbierala chodské povesti. Keď sa ako chalupárka aj so svojou rodinou usídlila v tomto regióne, začala sa zaujímať o jeho históriu, folklór povesti. Cez dôkladné poznanie kultúry histórie myjavsko-brezovského kraja tu autorka zakorenila srdcom jej dcéry si tu dokonca našli životných partnerov.
Štefan MORAVČÍK sa zasa vyznal zo svojho obdivu k ženám, ktoré sú jeho stálymi inšpirátorkami pri písaní poézie, čo prezrádza aj titul jeho zbierky Venušin paholok. Ako popredný recitátor kedysi v školských laviciach sám zo zbierky prítomnému publiku preniesol ukážku. Inšpiráciu pre knihu Povesti o slovenských hradoch našiel v množstve literatúry, ktorú si nazhromaždil, keď pripravoval texty k fotografiám Karola Kállaya do reprezentatívnej publikácie. Preštudovaný materiál využil, aby dnešným mladým ľuďom prerozprával povesti o hradoch pre nich prístupným, moderným jazykom. Zaujímavé rozprávanie oboch autorov uvádzal Peter BIELČIK.