STomášom Janovicom vPálffyho paláci

Pálffyho palác na Zámockej ulici sa stáva ďalším kultovým miestom bratislavskej kult-úry. Nedávno tam Peter Michalovič skolektívom uvádzal do života knihu fotografií Dašana Hanáka Záznamy aodkazy. Jedným zuvádzačov bol aj Pavel VILIKOVSKÝ:

,,Hoci tu vystupujem za Spolok starodôchodcov (za Filmový ústav ani vydavateľstvo Petrus iste vystupovať nemôžem), budem stručný, anebude to zohľaduplnosti kprítomným. Nie, je to znúdze cnosť. Oknihe, ktorú tu uvádzame do života, totiž ťažko hovoriť. Vyráža reč. Celá, ako artefakt, predstavuje mimoriadne vydarený čin, za ktorý treba pred vydavateľstvom Petrus ivšetkými autormi zložiť klobúk, ale ja sa pristavím len pri tom základnom, pri fotografiách Dušana Hanáka, apokúsim sa vysloviť, čo jeho záznamy odkazujú mne.

Umenie, moderné alebo postmoderné, na názve nezáleží, sa usiluje nájsť jazyk, ktorým by zachytilo chaos súčasného sveta aodhalilo vňom istý poriadok či význam. Je to zložitý, úporný aväčšinou neveľmi úspešný zápas. Domnievam sa, že fotografie Dušana Hanáka tento jazyk objavili. Našli ho, obrazne povedané, pohodený na ulici. Všetci podvedome vnímame tlmený hluk či šum sveta, ktorý ustavične znie okolo nás, no usilujeme sa ho nebrať na vedomie. Dušan Hanák sa do neho započúval asvojimi fotografiami mu dal zaznieť naplno, aby sme aj my ostatní spoznali, že mrmlanie mesta sa skladá zmnohých navrstvených (nie nadarmo sa jeden zfotografických cyklov nazýva Vrstvy) individuálnych hlasov, ktoré si hudú svoje vonkajšie monológy. Tento zbor nespieva podľa jedného husľového kľúča, jeho zvuk je naoko chaotický, no pod taktovkou Hanákovho fotoaparátu sa zlieva do mohutného výsledného účinku. Opakovanie či varírovanie pohľadu, sktorým sa stretávame pri väčšine obrazov, nie je čisto formálna finta, ale pomáha nám aj bez nápovede názvov odhaliť jadro výpovede, vytvára kontrapunkt, vizuálny vtip alebo kratučký príbeh, napríklad príbeh nôh vcykle ܲú岹Ծ.

Oautenticite aestetickej pôsobivosti obrázkov, ktoré pred našimi očami robia zo škaredého krásne, nebudem hovoriť, otom sa dočítate vzasvätenom úvode Petra Michaloviča. Poviem iba, že pri pohľade na fotografie som si uvedomil obmedzenie slova, vlastnú nedokonalosť, ale to nie je hlavný odkaz Hanákových záznamov. Azda najdôležitejší pre mňa je ich aspekt poznávací ametodologický, ich inšpiratívna výzva. Andy Warhol kedysi vyhlásil, že raz každý zažije svojich pätnásť minút slávy, ale azda ešte lepšie sa tu hodí výrok Ladislava Novomeského, že raz bude každý básnikom. Záznamy aodkazy Dušana Hanáka nám ukazujú, že svet je už teraz plný neznámych básnikov aanonymnej poézie, len sa treba pozerať avidieť. Ato je práve to umenie.“

Svojou troškou do uvádzačského mlyna som prispel aj ja:

Hovorí sa: ,,Aký išiel, takú našiel.“ Išiel Dušan Hanák aišiel Peter Michalovič anavzájom sa našli. Atak mi stačí len odcitovať Petra, ktorý hovorí oDušanovi: ,,Nechcel verejne hlásať klamstvá asúkromne hovoriť pravdu.“ Ktomu niet čo dodať. Ale predsa ešte len niekoľko slov. Rád by som prečítal svoju smutnú anekdotu omentalite.

Aj keď dovolíš

aby tebou utierali

iba vzácny porcelán

nepreberieš mentalitu porcelánu

ale mentalitu handry .

Dušan Hanák nám aj touto svojou nevšednou knihou pomáha veľkým oblúkom vyhýbať sa mentalite handry.

Tomáš Janovic