Hlavná výstavná expozícia slovenských ilustrátorov snázvom unitedimaginations sa rozprestierala na ploche 200 m2 Dizajn expozície bol dielom akademického maliara Pavla Chomu, kurátorkou výstavy bola Barbara Brathová.
V slovenskom národnom stánku srozlohou 64 m2 bolo vystavených vyše 300 titulov z produkcie takmer 30 slovenských vydavateľstiev. Nové riešenie stánku ponúklo priestor aj na stretnutia odborníkov zoblasti knižnej kultúry a pracovné rozhovory.
Vpredvečer otvorenia veľtrhu, 22. 3. 2010, mali prítomní možnosť pozrieť si vgalérii MAMbo veľkolepú inštaláciu expozície Mateja Kréna pod názvom Scanner.
Večer vdivadle Arena del Sole bol vznamení baletného predstavenia M. R. Štefánik v réžiiOndreja Šotha vpodaní Košického divadla.
Slávnostné otvorenie čestného hosťovania Slovenska prebehlo 23. 3. 2010. Hlavné príhovory predniesli podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, taliansky minister pre európske záležitosti Andrea Ronchi a riaditeľ veľtrhu Fabio Roversi Monaco. Ministerstvo kultúry SR na tomto slávnostnom akte reprezentoval štátny tajomník Augustín Jozef Lang, mesto Bratislava zastupoval primátor Andrej Ďurkovský. Nechýbal veľvyslanec SR vTaliansku Stanislav Vallo.
Dňa 23. 3. sa uskutočnili aj vernisáže výstavy výberu z tvorbyDušana Kállaya aKamily Štanclovej, výstavy hračiek, ako aj výstavy diel slovenských ilustrátorov ocenených na BIB Bratislava vpodchode na železničnej stanici. Návštevníkov centra mesta určite upútalo predstavenie Štyria škriatkovia a Vivaldi na motívy rozprávky Jána Uličianskeho vpodaní poslucháčov bratislavskej VŠMU, ktoré malo reprízu 24. 3. 2010 aj na pôde veľtrhu.
Úspech pri svojich vystúpeniach zožali aj skupiny Longital, Pressburger Quartet a Duo Jonáš a Jakabčic.
Slovenské knižné hodovanie bol názov podujatia, ktoré zorganizovalo kníhkupectvo Giannino Stoppani, kde slovenskí ilustrátori aautori podpisovali svoje knihy.
Na výstavisku aj v meste vyvolávali obdiv scénky a improvizované predstavenia Vranovského chodúľového divadla, či divadelné predstavenie Rabínka aSolitaire.sk.
Na pôde veľtrhu sa konali aj početné odborné semináre a okrúhle stoly o ilustrátorskej tvorbe a literatúre pre deti Európska detská literatúra – perspektívy vývoja, Špecifiká prekladu detskej literatúry, Slovenská moderná autorská rozprávka či História BIB – Bienále ilustrácií Bratislava.
Veľký ohlas mal aj film SLOVÁ(CI) & OBRAZY, ktorý zabezpečilo LIC vspolupráci sVŠMU vBratislave a mladí filmoví umelci ním priblížili publiku vBologni 15 významných autorských a ilustrátorských osobností.
Slovensko zostalo v Bologni aj po skončení veľtrhu. Slovenský filmový ústav v spolupráci s Cineteca di Bologna pripravil ukážky z tvorby popredných autorov slovenských kreslených filmov.
Vdňoch 26. – 28. 3. 2010 pripravili herci divadla Reon divadelné animácie venované dielu Mateja Kréna Múr zkníh vpriestoroch galérie MAMbo.
V rámci veľtrhu sa organizovalo udeľovanie cien “Bologna Ragazzi Award” a “Bologna New Media Prize”.
Stánok ako miesto na rokovania a stretnutia s partnermi využili zástupcovia vydavateľstiev aj tlačiarní, schádzali sa tu i reprezentanti zahraničných vydavateľstiev a organizácií, ilustrátori, autori, prekladatelia a slovenskí krajania žijúci v Taliansku. Treba spomenúť aj návštevu Umberta Eca, ktorý sa na pôde národného stánku stretol so zástupcami slovenskej delegácie.
Uskutočnila sa tu aj prezentácia knihy autorov Jána Uličianskeho a Petra Čisárika v preklade Dariny Šestákovej a Giacomo Vit Máme Emu.
Po skončení veľtrhu sme odovzdali časť kníh znárodného stánku zastupiteľskému úradu SR vRíme.