Vdialógu hľadajme súvislosti

Storočnica Ladislava Hanusa (26. 2. 1907 - 8. 3. 1994)

Nedožitá storočnica Ladislava Hanusa, kňaza, profesora, filozofa, estéta, teoretika kultúry a kultúrnosti pripadá na 26. februára 2007. Kjeho dielu sa vraciame ahľadáme živý odkaz pre naše dni nielen preto, že na roky 2006/2007 sa jeho meno ziniciatívy Literárneho informačného centa dostalo do kalendára výročí UNESCO.

Ladislav Hanus patril medzi najvýznamnejších filozofov kultúry na Slovensku. Prekročil niektoré provinciálne črty filozofického myslenia na Slovensku a dospel k európskemu a svetovému duchovnému obzoru. Bytie každého človeka sa má podľa neho dovŕšiť prostredníctvom vlastných kultúrnych činov. Presadzoval myšlienku zblíženia teológie a kultúry prostredníctvom plodného dialógu.

Kultúru chápal ako praktické a teoretické zmocňovanie sa skutočnosti, ktoré sa vyznačuje neobmedzenými možnosťami. Jeho ideálom bol kultúrny človek, ktorý by dokázal v sebe skĺbiť pozitívne črty dobrého vlastenca a príkladného Európana. Tieto myšlienky, načrtnuté v zbierke esejí Rozprava okultúrnosti (1943) rozvíja Hanus vo svojom vrcholnom diele Filozofia kultúry(1969).

Ladislav Hanus sa narodil 26. 2. 1907 v Liptovskom Mikuláši. Študoval teológiu v bohosloveckom seminári na Spišskej Kapitule, filozofiu a teológiu vInssbrucku. Pôsobil ako kaplán vRužomberku, bol profesorom morálnej teológie v seminári na Spišskej Kapitule, redigoval časopis slovenskej kresťanskej inteligencie Kultúra, časopis Obroda a Verbum. V roku 1950 ho internovali a v roku 1952 bol na základe vykonštruovaných obvinení odsúdený na 16 rokov odňatia slobody, podmienečne ho prepustili na slobodu v roku 1965. Od roku 1968 sa vrátil do pastorácie v Kvačanoch a Hybiach. Od roku 1983 žil na dôchodku v Ružomberku. Ladislav Hanus zanechal 10 publikovaných kníh, takmer 200 článkov aštúdií publikovaných oficiálne alebo vsamizdatoch.

Osobnosť L. Hanusa a jeho dielo si každoročne pripomínajú členovia Združenia kresťanských pracovníkov kultúry na seminároch vSpišskej Kapitule. Na deviatom stretnutí vseptembri 2006 vyhlásili Rok L. Hanusa. Hanusovskéaktivity sa budú rozvíjať aj naďalej, aby túto osobnosť európskeho myslenia akultúry poznávali generácie aspoločenstvá, ku ktorým dosiaľ neprenikla. Dňa 1. marca 2007 sa na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzite bude konať konferencia oLadislavovi Hanusovi ako ofilozofovi kultúry, historikovi umenia ateológovi. Vystúpia na nej aj pamätníci vspomienkovom bloku.

Odkaz diela L. Hanusa vidíme vnaliehavom volaní podialógu. V ňom sa číria súvislosti... Práve „nechápanie súvislostí“ považoval L. Hanus za príčinu mnohých problémov. On ich videl, aukázal cestu. Je to Hanusova započatá misia, ktorú môžeme napĺňať poznaním ideálov jeho odkazu.

Ľubica Suballyová