Na obálke septembrového čísla Knižnej revue je dielo Paradiso od Ové pictures.
ٱDZá Knižná revue je zasvätená histórii. Téma Slovenského národného povstania je poznačená dlhoročnou komunistickou propagandou a množstvom ideologických dezinterpretácií. 80. výročie jedného z najsvetlejších momentov našich dejín si pripomíname rozhovorom s historikom Martinom Poschom o verejnosti málo známych faktoch, týkajúcich sa pomoci povstaniu zo strany západných spojencov a jeho reflexii za našimi hranicami. Prinášame i recenziu kultovej knihy Povstanie bez legiend Jozefa Jablonického, ktorý sa počas normalizácie za svoje názory dostal do konfliktu s totalitnou štátnou mocou, prišiel o prácu a publikoval len v samizdate.
Do dejín načrieme aj v rozhovore s Józsefom Demmelom, autorom knihy Mladý Štefánik. O idealizovaní minulosti, spomienkovom optimizme z čias totality a strate osobnej i kolektívnej pamäti hovorí aj skvelý román Georgiho Gospodinova Úkryt času, ocenený Medzinárodnou Bookerovou cenou.
Peter Darovec prispel rozsiahlou štúdiou o Pánovi Hronu, zbierke raných próz Petra Pišťanka, editovaných a komentovaných Dušanom Taragelom.
S básnikom Michalom Tallom sa zhovárame o jeho prozaickom debute Všetko je v poriadku, všade je láska a bližšie sme sa pozreli na univerzitný román Jozefa Puškáša Vivat, akadémia, zbohom, Čechov.
Príjemné čítanie!