Na obálke aprílovej Knižnej revue je dielo Anny Kyjovskej Hair Beads.
Žijeme v čase, keď sa historické knihy stávajú aktuálnymi a analyzované dávne udalosti v nich až desivo presne pripomínajú dnešnú realitu. Aj preto sa v aprílovom čísle Knižnej revue venujeme výnimočným knihám o dejinách. József Demmel získal za svoju monografiu Mladý Štefánik Cenu Dominika Tatarku a v ďakovnej reči hovorí o neistom a nepredvídateľnom svete, v ktorom nám história pomáha lepšie pochopiť svoje správanie.
Kniha historičky Hany Kubátovej Kde líšky dávajú dobrú noc ukazuje, ako sa počas 2. svetovej vojny Slováci aktívne podieľali na holokauste a ako ho umožnila lojalita a chamtivosť miestnych elít i obyčajných ľudí. V našom rozhovore autorka hovorí aj o dôvodoch chaotického vedenia totalitného Slovenského štátu či o zneužívaní odkazu SNP súčasnou extrémnou pravicou.
Dôležitosť SNP v medzinárodnom kontexte zas potvrdzuje kniha Bojovníci bez hraníc o medzinárodnom odboji proti fašizmu a nacizmu.
V rozhovore plnom objavných detailov o brakovej literatúre a vášne k nej debatujeme s literárnym vedcom Tomášom Horváthom o Petrovi Suchanskom, cestovateľovi a autorovi dobrodružných románov z medzivojnového obdobia.
Prinášame vám aj rozhovor s Lukášom Cabalom, čerstvo nominovaným na Cenu Európskej únie za literatúru, o jeho novinke Leto postávalo v horúcom vzduchu.
Recenzujeme nové romány Salmana Rushdieho, Orhana Pamuka alebo Sandry Newmanovej, ktorej Julia je podľa recenzentov Orwellovým románom 1984 zo ženského pohľadu. A ako vždy k tomu nájdete i množstvo knižných tipov pre dospelých aj deti.
Príjemné čítanie!