Die Siebente Nacht

Okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968, znamenala pre Ladislava Mňačka definitívny zlom v jeho živote. Po týždni uvažovania opustil Bratislavu a definitívne emigroval do Rakúska. Vrátil sa až po 20 rokoch, po páde komunistickej totality.

Kniha spomienok a esejí Die Siebente Nacht. Erkenntnis und Anklage eines Kommunisten (Siedma noc. Skúsenosti a obžaloba jedného komunistu) je Mňačkovým zúčtovaním s komunizmom. Sú to spomienky na konkrétnych ľudí a udalosti, ktorých sa ako novinár zúčastnil, takže kniha je aj cenným zdrojom pre poznanie Mňačkovho života a dejín Československa. Mňačko vysvetľuje, prečo sa stal komunistom a najmä prečo sa jeho viera v lepšiu a spravodlivejšiu budúcnosť skončila. Je to posledná kniha, v ktorej sa Mňačko zaoberá dianím v Československu, ukončil ňou svoj prerod z komunistu na antikomunistu a túto tému definitívne opustil.

Túto knihu Mňačko napísal v slovenčine, písal ju rýchlo a z "hlavy" a vďaka tomu stihla vyjsť v roku 1968. Slovenské vydanie Siedma noc. Skúsenosti a obžaloba jedného komunistu vyšlo až v roku 1990.

ղ岹ٱľٱ

Fritz Molden Verlag

Počet strán

261

Jazyk vydania

Nemecký jazyk

Rok vydania

1968

Typ diela

Esej

Druh diela

841 Literatúra faktu

á

Siedma noc

Jazyk originálu

Slovenský jazyk

Poradie vydania

1. nemecké

Miesto vydania

վň

Krajina vydania

鲹ú

Druh väzby

վá

ʰ岹ٱľ

Adolf Maldess