Historický román autorky (1944) o bojoch medzi Levočou a Kežmarkom v 15. a 16. storočí.
V románe Meč a srdce Baráthová šikovne zužitkovala svoje vedomosti a čitateľom priblížila obdobie storočnej vojny medzi Kežmarkom a Levočou.
Román sám o sebe nemá ústrednú dejovú líniu (s výnimkou romantickej zápletky v jeho poslednej tretine). Skladá sa z drobných epizód, ktoré pomáhajú čitateľovi osvetliť dôvody vypuknutia a neskôr aj trvanie storočnej vojny medzi dvoma kráľovskými mestami. Na pozadí reálnych historických udalostí nás Baráthová zoznamuje s rôznymi postavami – od richtára až po mestského kata -, no zároveň pracuje s výraznými unamistickými prvkami. Hlavnými postavami akoby boli Kežmarčania a Levočania, ktorí v kontexte okolností zmýšľajú o tých druhých rovnako – Levočania považujú Kežmarčanov za zlodejov a podvodníkov, kým žǰ vníma Levoču ako mesto, ktoré sa za každú cenu snaží zavďačiť cisárovi Ferdinandovi.
Meč a srdce je historickým exkurzom, ktorý je pre záujemcov o lokálnu históriu doslova zlatou baňou faktov. Nedozvedáme sa len o dejinných udalostiach, ale aj o detailoch každodenného žitia v Kežmarku pätnásteho a šestnásteho storočia. Autorka nás zásobuje podrobnými informáciami o bežnom chode mesta, ale aj o fungovaní jednotlivých cechových združení, pričom vychádza z oficiálnych kronikárskych záznamov. Pri čítaní je nápomocný aj slovníček dobových pojmov nachádzajúci sa na konci knihy.
V prvej polovici príbehu opisuje Baráthová drancovanie Kežmarku husitmi, neskôr sa zaoberá pozvoľným prenikaním Lutherových reformácií medzi katolíkov a venuje sa aj súpereniu Jána Zápoľského s Ferdinandom I. Habsburským. No to, čo stojí za celým problémom kežmarsko-levočskej vojny, je právo skladu, ktoré získal žǰ podvodom a tým spustil storočné, niekedy aj krvavé, prekáračky.
Vďaka štýlu, ktorým autorka píše, sa román aj napriek občasnému používaniu archaických slov a slovosledu evokujúcemu danú dobu, číta nesmierne ľahko. Meč a srdce čitateľovi prinesie množstvo vedomostí z lokálnej histórie Spiša a možnože podnieti jeho pátranie po ďalších historických poznatkoch.
Tomáš Sálus