Pri príležitosti vydania pamätnice Pamodaj šťastia, rozprávka (DzٲDZٱľ Ondrej Sliacky), ktorú vydalo Literárne informačné centrum, pripravila Mestská knižnica vBratislave aLiterárne informačné centrum rovnomenné podujatie, ktoré sa uskutočnilo 3.júna 2008 o17.00hod. vGalérii Artotéka na Kapucínskej1 vBratislave.
Vprograme vystúpila poetka Dana Podracká a básnikĽubomír Feldek, ktorí do publikácie prispeli esejami. Hudobnými vstupmi prispel Renesančný súbor zo ZUŠ J. Kresáka zKarlovej Vsi.
„Rozprávka je štafeta, ktorá patrí všetkým anikomu, akaždý, kto sa odváži znova porozprávať rozprávku, nemá celkom právo sám sa pod ňu podpísať. Ani Dobšinský sa nepodpisoval pod rozprávky, ktoré zhromaždil, aveľmi starostlivo uvádzal toho, kto mu rozprávku podal,“ hovoril Ľ. Feldek aj na margo svojich úprav ľudových rozprávok.
ܲá Pamodaj šťastia, rozprávka sú nielen jeho podania, ale aj esej Tri pohľady na Pavla Dobšinského. Dana Podracká prispela do knihy esejou pod názvom Ako sa stať človekom, ktorá je analýzou symbolov v rozprávke Škrupinový zámok.
Na podujatí vMestskej knižnici sa obaja podelili sprítomnými svojimi fascináciami Dobšinským. Dana Podracká hovorila osnoch, ktoré sa vyskytujú vDobšinského rozprávkach, Ľubomír Feldek za opísal anabázu rozprávky Ohlúpej žene, spovestnou gradáciou ahumorom.
Dana Podracká otvorila prítomným svoj svet uvažovania vtajomnom podaní: „Dobšinský mal uschované rozprávky vsakristii, tam, kde sa uchovávajú bohoslužobné predmety. Keby sme tieto povesti skúmali, nájdeme vnich množstvo symbolov, ktoré ma tiež fascinujú apovažujem ich za posvätné, sväté... Keď som písala knižku o mytologických symboloch pod názvom Jazyky zdraka, zobrala som si tatranské trojdielne vydanie Dobšinského zroku 1966 a zrátala som všetky rozprávky. Bolo ich 153. Zdalo sa mi to zvláštne, povedomé číslo, lebo kto pozná Evanjelium podľa Jána, keď sa zjavil učeníkom už zmŕtvychvstaný Kristus, prikázal Šimonovi Petrovi vytiahnuť sieť srybami. Keď ryby prepočítal, bolo ich presne 153. Až ma myklo apomyslela som si, že aj Dobšinský, ktorý bol evanjelickým kňazom, nevybral tento počet náhodou – tento počet je akýmsi skrytým svätým číslom, a možno aj ochránil túto krajinu ajej povesti. Keď ich ukryl vsakristii, malo to vyšší zmysel ajeho presah cítime až dnes.“
Podujatie bolo nielen pre komorné prostredie Galérie Artotéka hĺbavým objavovaním Dobšinského vdialógu Dany Podrackej aĽubomíra Feldeka.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Foto: Andrej Matuška