Usmej sa srdiečko od srdca, haha, ešte nás niekoľkých ku knihám ťahá!
Hoci deň pred otvorením Bibliotéky nepanovala medzi vystavovateľmi optimistická nálada a na stánky sa vylepovali plagátiky s nápismi TREST ZA ČÍTANIE (14-percentná DPH na knihy) a BLAHOŽELÁME SLOVENSKU K 2. MIESTU V EURÓPSKEJ ÚNII (vo výške DPH na knihy), na druhý deň bolo všetko, ako má byť. Vylepšená hala A bratislavskej Incheby privítala prvých návštevníkov a jubilejnú 10. Bibliotéku otvoril prezident SR Rudolf Schuster. Generálny riaditeľ Incheby Alexander Rozin, ktorý je veľký priaznivcomkníh a vydavateľov, v svojom príhovore upozornil na zvyšovanie DPH a jeho dôsledky, ale potom už zavládol typický bibliotékový optimistický ruch. Vydavateľstvo Perfekt sa stretlo so svojimi spolupracovníkmi a predstavilo knižky určené na vianočný trh a poobede rozosmiala srdcia malých aj veľkých čitateľov knižka Usmej sa srdiečko spolu so svojimi autormi a moderátorkou Paťou Jariabkovou. Zišiel sa tu výkvet slovenských tvorcov detskej knihy: Mariana Grznárová, Daniel Hevier, Peter Glocko, Tomáš Janovic, Martin Kellenberger, Peter Cpin, Martin Môťovský a ďalší, aby si pobesedovali s deťmi, ale aj zaspievali. Text Daniela Heviera zhudobnil Martin Kellenberger a pesnička môže byť hymnou Mladých liet, ktoré stretnutie pripravili, lebo sa končí slovami: Nič nedbaj srdiečko na staré zimy, sú Mladé letá tu a my sme s nimi.
Na detských čitateľov nezabudli ani vydavateľstvá Perfekt Príroda a Q 111. Rozprávkovú knižku Romana Brata Pochabý škriatok prišiel deťom predstaviť priamo škriatok s redaktorkou vydavateľstva Perfekt Editou Sabolíkovou. Známi moderátori televíznych relácií pre deti Martin Vanek a Igor Adamec sa preniesli od televíznej múzy na Pegasovi do Veľkého sveta malého predškoláka. Knižku s takýmto názvom s kresbami Martina Vaneka vydalo pre malých čitateľov vydavateľstvo Príroda. So škôlkarmi sa prišiel podeliť o spisovateľské skúsenosti Igor Adamec. Knižka Tri mestá z vydavateľstva Q 111 prilákala už trošku staršie deti, ktoré si vypočuli ukážky v podaní Dušana Jamricha a so zanietením súťažili vo vedomostnom kvíze o Bratislave, Budapešti a Viedni.
Učebnice pre novú generáciu
Naše najstaršie vydavateľstvo učebníc, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, stavia svoje tradície na viacerých základných pilieroch. Jedným z nich je pružné reagovanie na potreby vzdelania, na konkrétne požiadavky výučby. O zámeroch a cieľoch SPN v najbližšej budúcnosti informovala jeho riaditeľka Mária SEDLÁKOVÁ. V súčasnosti je určujúcou požiadavkou, ktorá sa premieta aj v edičnej činnosti vydavateľstva, vyučovanie informatiky. Počas Bibliotéky predstavil učebnicu informatiky pre stredné školy jej autor Ivan Kalaš. Keďže hlavnou filozofiou vyučovania tohto predmetu je samostatný, tvorivý, a pritom hravý prístup k riešeniu problémov, uplatnili ju aj tvorcovia učebnicovej publikácie - 1. zošita pre informatiku. Na projekčnom plátne I. Kalaš demonštroval publiku projekt Imagine a možnosti programovacieho jazyka Logo. Prítomní stredoškoláci s nepredstieraným záujmom sledovali, čo všetko dokáže korytnačka na obrazovke. Prezentácia bola ukážkovým príkladom, že záujem a pozornosť stredoškolákov si netreba vynucovať nijakými disciplinárnymi metódami, stačí im zrozumiteľne a zaujímavo objasniť problém. S matematickou úspornosťou slov, ale vyčerpávajúco predstavila celý edičný projekt učebníc a zbierok úloh z matematiky pre 5. až 9. ročník ZŠ Soňa Čeretková z Univerzity Konštantína Filozofa z Nitry. Učebnice matematiky z tohto edičného radu začali vychádzať roku 1997, posledná vyšla v septembri 2002 a používajú sa v troch štvrtinách slovenských škôl. Autori teraz pripravujú zbierky úloh k týmto učebniciam.
Ilan Kernerman z Izraela odhalil zákulisie tvorby prekladových slovníkov Password a zoznámil publikum so zaujímavou, vypracovanou metódou. Izraelské vydavateľstvo slovníky nevydáva, len pripravuje ich anglickú časť. Spolupracuje s expertmi na vyučovanie anglického jazyka a s lexikografmi, ktorí sledujú vývin jazyka a podľa neho dopĺňajú nové výrazy. Tím týchto odborníkov vypracuje jadro slovníka anglických výrazov, obsahujúce približne 30-40 tisíc hesiel, čo závisí od toho, pre akých používateľov je slovník určený. Odborníci - lexikografi a redaktori v partnerskom vydavateľstve, u nás v SPN, prispôsobia toto anglické jadro požiadavkám domácich používateľov a podmienkam svojho jazyka. Niektoré výrazy vypustia, iné doplnia. I. Kernerman zdôraznil, že vyučovaním cudzieho jazyka si utvrdzujeme znalosti materinského jazyka, na čo odborníci na tvorbu slovníkov kladú veľký dôraz.
Českí autori na Bibliotéke
Zo sci-fi rovno do srdca
Pestrú paletu titulov predstavil bibliotékovému publiku Epos, domovské vydavateľstvo našich popredných autorov sci-fi Alexandry PAVELKOVEJ a Štefana KONKOLA. Z osvedčeného autorského tandemu trojdielnych Miešancov prišiel na besedu tentoraz len Štefan Konkol, autor 3. b dielu Krvavá pyramída. To však neznamená, že Alexandra Pavelková sa vyhýba stretnutiu s čitateľmi či so svojím spoluautorom. Hoci posledný diel Miešancov napísali ako samostatné časti (označené 3. a, 3. b), neúčasť autorky 3. a dielu Bremeno nebola zámerná, jednoducho bola v zahraničí. Účastníci sa museli uspokojiť s prečítanou ukážkou z Bremena. Štefan Konkol svojím pútavým rozprávaním o pobyte v Mexiku presvedčil, že by mu pristal aj žáner cestopisu. Drsnú detektívku francúzskej autorky B. Aubertovej Karibské rekviem predstavila jej prekladateľka Vladimíra Komorovská. Na veselšiu tému nasmeroval besedu karikaturista Vlado FEDOROVIČ, autor knihy kresleného humoru Humorom do srdca.
Jubilujúci Belimex
Rovnaký počet sviečok na torte ako Bibliotéka má aj vydavateľstvo Belimex. Majitelia pozvali všetkých svojich spolupracovníkov, aby narodeniny spoločne oslávili. Hudba, ochutnávka vín a radosť z práve vyjdenej knihy Vincenta Šikulu Tam, kde sa cesta skrúca spolu so sympatickými číslami o obchodnom obrate a ďalších ekonomických ukazovateľoch spoločnosti, boli dobrým základom výbornej narodeninovej párty.
Exkurz do minulosti
Perfektná kniha z Perfektu
Profesora Matúša Kučeru predstavila riaditeľka vydavateľstva Perfekt Magdaléna Fazekašová množstvom slov, no najpriliehavejšie sa z bohatého repertoáru jeho aktivít zdalo, nazvať ho jednoducho a presne: významný človek. Publikácia Cesta dejinami. Stredoveké Slovensko, okrem toho, že podáva nový obraz postavenia Slovenska v stredoveku, znamenala pre autora-historika permanentný boj o sviežosť štýlu potláčaním kabinetného jazyka na úkor otvorenej a zrozumiteľnej reči, veď úlohou tejto knihy je priniesť poznatky práve tým, ktorí si k histórii budujú dobrovoľný vzťah.
Nekrčmový dialóg
Na sklonku bibliotékového dňa sa ešte slovenskému publiku po druhýkrát predstavili pod moderátorskou taktovkou Dada Nagya českí autori: Petr Šabach a Lenka Procházková. Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, aj oni siahajú svojou tvorbou do minulosti. Spisovateľ a scenárista, ktorý, ako priznal, tvorí v hospodě, napríklad príbehom Šakalí léta, Procházková, ktorú pri písaní vyrušuje vŕzganie dverí a dcéry, zas nezvyčajne rozsiahlym "biblickým" románom Beránek. Obaja svojským vystupovaním a originálnou umeleckosťou dali Bibliotéke ďalší dôležitý rozmer, rozmer dialógu.
Pomôžme šťastiu a radosti
Jubilejná Bibliotéka je za nami. Aj keď názory na ňu sa rôznia, faktom zostáva, že ju navštívilo takmer 20 tisíc návštevníkov a je malým zázrakom, že v súčasnej spoločenskej mizérii sa dožila svojich 10. narodenín. Gratulujeme! ...ešte nás niekoľkých ku knihám ťahá...
-r-