Na našom knižnom trhu vzbudila vposledných rokoch mimoriadnu pozornosť edícia vydavateľstva Forza Music – rozhovory Jána Štrassera spoprednými slovenskými umelcami. Po hercoch Milanovi Lasicovi, Zdene Studenkovej aMarianovi Labudovi vnej tentoraz predstavuje básnika, textára, divadelného dramaturga, ale aj riaditeľa reklamných agentúr Kamila Peteraja. Tento knižný dialóg posúva celú edíciu na ešte vyššiu úroveň, keďže Ján Štrasser je nielen publicista aprekladateľ, ale aj básnik atextár, navyše vistom období sKamilom Peterajom spolupracoval na piesňových a muzikálových projektoch a je aj jeho rovesníkom.Oto zasvätenejšie a osobnejšie otázky môže klásť. Ako píše vúvode: „Vždy ma zaujímalo, ako sa muž, ktorý pracuje so slovom, pohybuje vprostredí, kde slovo nemá príliš veľkú váhu, aako vňom dokáže úspešne fungovať.“
Vo vzájomne partnerskom dialógu chronologicky načrtávajú Peterajov život adielo, približujújeho názory na populárnu hudbu ajej protagonistov, odhaľujú postrehyzo zákulisia umeleckej č reklamno-podnikateľskej scény. Peteraj vtipne, ikeď občas kontroverzne, glosuje spoločenské premeny, morálku, literatúru, filozofiu acelkovo život, predovšetkým však objasňuje vlastné postoje pragmatika. Odpovediam ani na háklivé otázky sa nevyhýba. Hovorí teda aj o ľudskej závisti, živote vsocializme, odemokracii, zákonoch kapitalizmu,ekonomickom trhu, idealizme apragmatizme, ale aj o schopnosti sebareflexie. Tvrdí: „U nás by každý rád trhal ovocie, ale nikomu sa nechce pestovať stromy.“
Peteraj však tie stromy metaforicky celý život pestuje – je významným mužom vpozadí, ktorý ovplyvnil vývoj slovenskej kultúry. Napríklad ako prvý slovenský básnik dostal za svoj básnický debut Sad zimných vtákov roku 1966 cenu medzinárodného PEN klubu. Podpísal sa pod prvý slovenský rockový muzikál Cyrano zpredmestia (spolu sJ. Štrasserom, A. Vášovou, M. Vargom aP.Hammelom) ale napísal aj texty kmuzikálom Smoliari č Adam Šangala. Jeho texty piesní predovšetkým pre Mariku Gombitovú, Mira Žbirku, Pavla Hammela, Roba Grigorova aďalších patria kzlatému fondu slovenskej populárnej hudby. Vydal takmer tridsať básnických zbierok, viacero kníh piesňových textov akníh pre deti. Tento rok mu vyšiel prierezový výber zpoézie Toto je moja reč. Kamil Peteraj (1945) sa narodil vPetržalke, ktorá sa stala súčasťou Bratislavy až rok po jeho narodení adodnes prežíva vjeho spomienkach hoci aj vpodobe marhuľových záhrad, ktoré už dnes nejestvujú. Študoval hru na husle na bratislavskom konzervatóriu adramaturgiu na VŠMU. Vsedemdesiatych rokoch pôsobil ako dramaturg spevohry divadla Nová scéna, neskôr odišiel na ,,voľnú nohu“ a po roku 1990 začal podnikať voblasti reklamy. Vposledných rokoch sa predstavil aj ako fotograf – výstavami aknižnou publikáciou. Nadovšetko si cení rodinu, je manželomlekárky Ľubky („Zobral som si svoju prvú manželku ako poslednú.“) aotcom dvoch synov. Ján Štrasser rozdelil rozhovory do 24 kapitol aštyroch častí, ktoré označl iba písmenami abecedy. Človek by mal chuť čítať ďalej, rozprávať sa oďalších témach. Avtom je čaro tejto knihy. Čitateľ nemusí súhlasiť svyslovenými názormi, ale strhne ho to. Rovnako ako bonmoty, ktoré celkom prirodzene pointujú niektoré odpovede. Ak by som mala pri hodnotení svojho čtateľského zážitku parafrázovať želanie vyslovené vtitule knihy – hovorím: Funguje to!