Náš tip
Javier Sierra: Tajná večera
Bratislava, Ikar 2006
Preklad Milada Pauleová
Tajomný Prorok píše na sklonku 15. storočia niekoľko varovných listov do Ríma najvyššiemu funkcionárovi tajného rádu priamo podriadeného iba pápežovi. VMiláne vrefektári Kláštora Santa Maria delle Grazie oniečo neskôr Leonardo da Vinci dokončí nástennú maľbu Posledná večera vložiac do nej veľké tajomstvo. Pred troma rokmi vychádza bestseller Da Vinciho kód otajomstve Svätého grálu. Práve sa začína leto achystá minimálne dve tajomstvá: počasie a?
Predchádzajúci odsek sa snažil byť malou ukážkou textovej stratégie, ktorou Javier Sierra vybudoval pozoruhodný, inteligentný inapínavý príbeh zobdobia vrcholnej renesancie. Vety vchronologickom rade totiž obsahujú dôležitú informáciu, ale ani jedna nie je natoľko úplná, aby si nevyžadovala ďalšiu pre pochopenie všetkých súvislostí. Domovská metóda dejových kompozícií detektívok ainovátora vpísaní historických románov Umberta Eca našla vdetektívno-historickejmozaike aragónskeho spisovateľa peknú čitateľskú realizáciu. Zámerná fragmentarizácia rozprávania si pre funkčnosť avýznamovosť vyžaduje priam majstrovský prozatérsky cit vo vyvážení kumulovaného napätia zneznáma ajeho uvoľňovania postupnosťou odpovedí. Ani jedno, ani druhé nesmie priveľmi zbujnieť, zároveň musí vytvárať hodnovernú kauzalitu aj autentickú chybovosť (napr. falošná stopa, zlý úsudok), sujetovú dynamiku svýrazne prekvapivou pointou avneposlednom rade aj nezabúdať na štylistickú príťažlivosť. Sierra sa vyhol úskaliam týchto princípov azáhady začiatku stihol vyriešiť na konci, takpovediac, vkultivovanej počestnosti. Akeďže to tu nejako začína óDZپť, začnime aj my riešiť naše úvodné vety – kľúč je vich spoločnom slove...
Poľahky sa dá zistiť, že ním nie je nič menšie ani nič väčšie ako tajomstvo. Ľudia vsvojej podstate majú radi tajomstvá, notáto hnusne presná, zracionalizovaná spoločnosť so svojimi grafmi, manažérmi, technickými výdobytkami avýparmi pracuje iba na tom, aby prirodzenosť tajomného vytesnila na perifériu. Ahľa, vracia sa to vzávratnom záujme obulvár, lebo odhaľuje neprístupné, oerotiku, lebo odhaľuje neprípustné, anakoniec omožné aj nemožné ezoterické náuky, lebo odhaľujú neuveriteľné. Preto sa dá stále zbohatnúť na lady Diane, preto je problém spornostránkami, apreto mal Dan Brown pred tromi rokmi taký obrovský úspech; medzi rečou: preto sa v každom úspešnom časopise vyníma škandál, holá baba ahoroskop. Dan Brown posunul tému da Vinci do absolútnych čísel aodvtedy majú aj dospelí svojho Harryho Pottera. Presekal chodníčky nejednej ďalšej knihe apriamo-nepriamo pripravil pôdu aj Javierovi Sierrovi. Obaja pracovali smontážou faktov afikcie. Prirodzene, že sa vniektorých faktoch stretli (obraz Madony vskalách, vysvetlenie vzniku symbolu piatka trinásteho atď.), ale vrovine autorskej fikcie sú si vyrovnanými partnermi. Brown zasadil dej do súčasnosti na plochu zopár hodín, Sierra zašiel do minulosti (rok 1497), tým jeho dej nepostihla Brownova hektika – oproti divokým strihom prostredí akomunikácií kladie renesančnú atmosféru dominikánskeho kláštora vMiláne, kde podľa Proroka da Vinci tvorí zdroj všetkého zla, ktorý zničí cirkev: Poslednú večeru spohoršujúcimi výjavmi. Základným rozdielom je však to, že Posledná večera je pre Browna epizodickou záležitosťou, kým pre Sierru sa stala nosníkom celého konfliktu cirkvi akacírstva. Preto je jeho interpretácia menej špekulatívna, ale hlbšia, kultúrno-historická a nemenej tajomná, aj keď vnej, tuším, ani raz nepadne termín Svätý grál, ktorý je zas pre Browna doslova enigmatickou mantrou. Podozrenia aidentitu Proroka prichádza do Milána vyšetrovať inkvizítor, páter Leyre, odborník na šifrovanie atajomstvá, pretože ako zástupca tajného rádu musí splniť príkaz najvyššieho nadriadeného aochraňovať cirkev apápeža. Beťár da Vinci si robí, čo chce, aj keď je podozrivý z kacírstva. Zomiera niekoľko ľudí. Na scénu vystupuje sekta Katarov. ALeyre začína tušiť strašnú pravdu, ktorá mení dejiny i ľudstvo.
Naše tajomstvá úvodných viet sú dovysvetľované. Niekomu sme možno pomohli odhaliť aj ono druhé tajomstvo leta: názov dobrej dovolenkovej knihy je na začiatku.
Radoslav Matejov