Recenzia
Michaela Geisbacherová
18.05.2007

Doppler - Erlend Loe - Vzbura proti šikovnému žitiu

Vzbura proti šikovnému žitiu

Vzbura proti šikovnému žitiu

Erlend Loe

Doppler

Bratislava, Ikar 2006

Preklad Jozef Zelizňák

Nórskeho spisovateľa Erlenda Loeho (1969) objavilo pre slovenských čitateľov vydavateľstvo Slovenský spisovateľ roku 2000 vydaním prekladu jeho knihy Naivne. Super. zroku 1996. Naivný štýl písania, humor airóniu si autor uchováva aj vďalších prózach, zktorých vydavateľstvo Ikar vybralo román Doppler zroku 2004.

Andreas Doppler, manžel aotec dvoch detí, sa rozhodne zmeniť svoj zaužívaný priemerný spôsob života. Po páde zbicykla, obklopený pokojným zeleným tichom lesa, sa Andreas Doppler zásadne zmení. Odloží svoj pohodlný, zodpovedný, nalinkovaný život aodsťahuje sa do lesa.

Býva vstane, skamaráti sa smalým losom Bongom acelá jeho existencia sa minimalizuje na umenie ničnerobenia. Rozhodne sa zbaviť svojej neuveriteľnej šikovnosti, ktorá bola dosiaľ jeho najcharakteristickejšou vlastnosťou – vškole býval vždy šikovný, mal šikovnú frajerku, sktorou sa šikovne oženil, bol obklopený šikovnými priateľmi, dostal ponuku na šikovné miesto, šikovne vychovával deti, šikovne zrekonštruoval dom. „V celej tejto dokonalej šikovnosti som žil roky. Sňou som vstával, aj zaspával. Dýchal som šikovnosť aživot mi unikal.“

Vlese, vsamote, vuvedomelom ničnerobení je rozhodnutý bojovať voči návykovej šikovnosti. „Rodíme sa azomierame vsamote. Čím skôr si na to človek privykne, tým lepšie. Samota je základom celej konštrukcie. Je to jej takpovediac nosný pilier.“ Chce žiť život lovca azberača založený na výmennom obchode. Vie, že ak by nespadol zbicykla aneudrel sa do hlavy, naďalej by šikovne starol, šikovne by zomrel. Teraz je rozhodnutý zomrieť nešikovne, nikdy sa onič viac nesnažiť, nikdy viac už nepodať žiaden výkon. „Naposledy som sa oniečo snažil anaposledy som bol šikovný.“ Dopplerov zámer zdokonaľovania schopnosti ničnerobenia a nudenia sa vabsolútnej samote však maria jemu podobní „vzbúrenci voči existujúcemu poriadku“, ktorí ho vnímajú ako svojho vodcu.

Postava Dopplera podobne ako rovnomenná kniha nešetrne kritizuje Nórov ajNórsko, búri sa voči „šikovnej“ nórskej spoločnosti,povrchnému spôsobu života avšeobecnému krátkozrakému zmýšľaniu vtejto krajine. „Život vNórsku nám nedáva reálny obraz sveta. Nórsko má tisíc miliárd korún vbanke. ...Tieto peniaze nám dala ropa. Vždy, keď konflikty vo svete zdvihnú cenu ropy, my bohatneme. Ato vporovnaní sľudskou populáciou v podstate nič neznamenáme. ...Nórsko je len bezvýznamné predmestie skutočného sveta.“ Doppler sa preto rozhodne opustiť Nórsko aodísť do tohto skutočného sveta, kskutočným ľuďom.

Michaela Geisbacherová