Recenzia
03.05.2005

Glóbus. Živočíchy a rastliny 1. Európa, Ázia, Austrália a AntarktídaNa účet našej planéty - Na účet našej planéty

Glóbus. Živočíchy a rastliny 1

(Európa, Ázia, Austrália a Antarktída)

Bratislava, Ikar 2004

Preklad Danka Némethová

Život na Zemi sa začal približne pred tri a pol miliardou rokov. Za toto obdobie prešli fauna a flóra mnohými zmenami, ich jednotlivé druhy sa prispôsobovali meniacim klimatickým podmienkam, viaceré vyhynuli, iné vznikli. Noemova archa stále napreduje, jej posádka sa neustále mení, nikto sa neodváži predpovedať jej cieľ.

Nesmierne dlhému vývinu života na našej planéte a rozmanitosti jej podnebia zodpovedá pestrosť a rôznorodosť obyvateľov jednotlivých kontinentov. Autori prvej časti atlasu živočíchov a rastlín žijúcich na štyroch kontinentoch (Európa, Ázia, Austrália a Antarktída) uvádzajú čitateľa do ich tajomstiev ponorom do života v mori. Veď voda pokýva 71 percent plochy našej Zeme a tomuto pomeru zodpovedá aj druhové zastúpenie fauny, navyše voda je prazákladom života. Od drobných pobrežných živočíchov autori prechádzajú podľa darvinovského usporiadania až ku ,,gigantom mora“, teda vráskavcom, grindám a žralokom. So životom na súši nás autori začínajú oboznamovať od Európy. Zamerali sa najmä na jej severné a západné pobrežia, kde si z vtákov zaslúži osobitnú pozornosť morská hus bernikla tmavá. Hniezdi na Sibíri a zimuje na plytkých stredoeurópskych pobrežiach. Keď v 30. rokoch minulého storočia hubová epidémia vyhubila morskú trávu, bernikla prišla o potravu a jej populácia vtedy prudko klesla. Dnes žije približne dvadsaťtisíc týchto husí. Postupne sa dostávame do ihličnatých a listnatých lesov Európy, cez Alpy do Stredomoria a v samostatnej kapitole sa zoznamujeme s ohrozenými zvieratami nášho kontinentu.

Pestrejšími klimatickými pásmami ako Európa sa vyznačuje Ázia, ktorá poskytuje svojim obyvateľom až kontrastné podmienky, na jednej strane vlahu a teplo, na druhej strane dlhé zimy a vyprahnuté púšte. Farebné fotografie vám sprostredkujú život v chladnej tundre, bohatej, ale nemilosrdnej tajge, v rozľahlej stepi a tajomnej púšti, exotickej východnej Ázii, ba dostanete sa až na strechu sveta do vysokých pohorí strednej Ázie. Vďaka tomuto atlasu spoznáte silne zapáchajúcu rastlinu rafléziu z monzúnových lesov juhovýchodnej Ázie, ktorá má najväčšie kvety na svete. Ak sa symbolom Austrálie stali kenguru a koala, tak je to na úkor mnohých ďalších zaujímavých a jedinečných živočíchov tohto kontinentu, s ktorými sa inde nestretnete. Využite aspoň túto príležitosť zoznámiť sa s nelietavým vtákom kivi alebo národným vtákom Nového Zélandu – nestorom kea, vraj najinteligentnejším predstaviteľom operencov.