Recenzia
04.03.2005

Signály z diaľky- Adam Bžoch - Približovanie vzdialeného

Približovanie vzdialeného

Približovanie vzdialeného

Adam Bžoch

Signály zdiaľky

Bratislava, Kalligram 2004

„Veď čím iným by mal byť kritik, než pozorným, rozhľadeným píšucim čitateľom?“ (s. 17)

Výber zčlánkov a recenzií literárneho vedca, kritika aprekladateľa Adama Bžocha upriamuje pozornosť na najzaujímavejšie tituly prekladovej literatúry, objavujúce sa na našom trhu.

Ako býva vedícii Domino dobrým zvykom, úvod tvorí autorov predhovor, vtomto prípade mimoriadne osobný – uvádza nás do situácie rozdelenia síl vperiodikách apútavo informujeopôsobení svojich generačných druhov. Následne po predhovore sa vdvadsiatich piatich kapitolách načrtávajú obrysy reflektovaných kníh. Tematická škála je rôznorodá, zastúpení sú autori rôznych jazykových oblastí a národností, estetických východísk, žánrov akoncepcií. Zastúpenie má poézia, román, historická korešpondencia aj drámy aeseje. Pozoruhodnými ukážkami interdisciplinárneho uvažovania sú kapitoly oknižke L. Foldényho ѱԳó, či oGradive, postave, ktorú vytvoril Freud, vzkriesil Jensen aktorá dodnes inšpiruje nielen literátov.

Zjednotlivých štúdií sa nám vytvorí dokonale živý obraz súčasnej svetovej, resp. európskej literatúry – od poľskej poézie cez nemecký expresionizmus, francúzsky štrukturalizmus až po autobiografické výpovede európskych intelektuálov. Zoznamuje nás so súčasnými prózami balkánskeho regiónu, ale miesto vjeho knihe patrí aj novým prekladom nie celkom nových kníh, ktoré patria kfondu svetovej literatúry (Virginia Woolfová, Albert Camus, Michail Bulgakov). Vyjadruje sa kproblémom všadeprítomným vnašom stredoeurópskom regióne, cez prizmu posudzovaného diela znovu interpretuje skutočnosť. Vyjadruje sa knajtragickejším anajvplyvnejším ideológiám 20. storočia, komunizmu afašizmu, uvažuje nad silou aprítomným obrazom poézie, nad podobami uchopenia ľudského príbehu. Popri reflektovaní konkrétnych diel marginálne mapujepostavenie textov a ich autorov vnašom literárnom kontexte, ale aj prekladateľskú a vydavateľskú prax (veľká väčšina titulov je zdielne Kalligramu, menej Aspekt, Petrus ai.). Pri literatúre si teda nevšíma len text samotný, ale aj jeho psychoanalytické, mytologické aestetické východiská azároveň knižka pre neho vždy pomyselne prekračuje autonómiu textu samého azaraďuje sa do širšieho kultúrneho kontextu.

Bžochovo písanie, usilujúce sa oemancipáciu kritického uvažovania ozahraničnej literatúre, ponúka autorsky citlivé afundované azároveň čitateľsky vďačné náhľady na literatúru. Odporučí amožno aj nahradí lektúru prekladových diel na slovenskom trhu, využíva priestor nielen na hodnotenie konkrétnych diel, ponúka aj príležitosť priblížiť nám texty „zdiaľky“, ktoré vysielajú jasné signály inšpiratívneho čítania pre slovenského čitateľa.

Zuzana Ferusová