ܱܳá. Vyše 100 samolepiek
ܱá徱. Vyše 100 samolepiek
Bratislava, Fragment 2009
Zábavné zošity sú určené pre chlapcov od päť rokov, ktorých chytá triaška, keď povedľa prehrmí nablýskaný športiak a ktorí hodiny dokážu sledovať mechanické pohyby strojov a kamiónov, povedzme, na stavbe. Na dvanástich veľkých stranách sú autá a nákladiaky rozdelené na jednotlivé typy a úlohou motoristického fanúšika je do predkreslených obrazcov trafiť správne farebné samolepky. Oba zošity vyžadujú vizuálny postreh a ponúkajú priamy zmyslový zážitok. To sú adekvátne prostriedky a ciele v danej vekovej skupine, ktorými sa možno neskôr prepracovať aj k zložitejším témam motorizmu – vydavateľstvo Fragment má totiž v ponuke aj také tituly, napríklad Oceľoví giganti.
Harlan Coben
Dobre sa drž
Bratislava, Ikar 2009
Preklad Marína Gálisová
Dramatický príbeh sa venuje citlivej téme – vzťahu rodičov a detí. V popredí je rodina Bayovcov - právnička Tia a lekár Mike. Zo strachu sa rozhodli využiť modernú techniku a 16-ročnému synovi Adamovi nainštalovali do počítača monitorovací program, aby zistili, s kým a čo si píše, aké web stránky navštevuje... Onedlho odhalili znepokojujúce signály, no Adam náhle zmizol. Mike sa rozhodol po synovi pátrať na vlastnú päsť, hoci netuší, že sám „lieta“ v problémoch. Polícia totiž našla jeho recepty použité na čiernom trhu. Autor postupne objasnil zamotaný príbeh so šokujúcim vyústením, zároveň nastavil zrkadlo súčasným problémom v rodine.
120 rokov organizovanej turistiky v Banskej Bystrici 1889-2009
Zostavil D. Kaliský
Banská Bystrica, Mestský úrad - KST Lokomotíva 2009
Kolektívu autorov - nadšencov sa podarilo zmapovať 120-ročnú históriu organizovanej turistiky v Banskej Bystrici. Prehľadne spracovali jej vývoj od vzniku Zvolenskej sekcie Uhorského karpatského spolku v meste (1889) až po vznik Klubu slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica (1957), ktorý sa stal priamym nástupcom turistických organizácií v minulosti. Podrobnú činnosť tohto klubu a ďalších klubov v okolí dopĺňajú rôzne spomienky, prehľad turistických publikácií či spoločných aktivít, aj informácie o podpore rozvoja turistiky a cudzineckého ruchu mestom Banská Bystrica. Texty spestrujú kópie rozmanitých materiálov, dobových i súčasných fotografií. Príspevky i vzácne spomienky v dejinnom priereze dokumentujú, ako sa v zložitých podmienkach budovali chaty, útulne, prístrešky, ale aj to, ako turizmus zjednocoval ľudí rozličného spoločenského postavenia, pomáhal formovať vzťah k prírode a jej krásam v blízkom i vzdialenejšom okolí mesta. -rm- -č-