Štefan Čurilla: Jozef Grešák – Hľadanie hudobného tvaru a času, Prešov, Prešovský hudobný spolok Súzvuk 2007
Pri príležitosti nedožitej storočnice bardejovského rodáka Jozefa Grešáka (1907-1987), ktorý patrí k popredným slovenským skladateľom, no zachoval si i zvláštnosti „osamelého bežca“, vyšla monografia od muzikológa, hudobného kritika a dlhoročného pedagóga na Konzervatóriu v Košiciach Štefana Čurillu. Názov je príznačný pre celoživotné zápasy skladateľa o svoj osobitý umelecký rukopis: Jozef Grešák – Hľadanie hudobného tvaru a času. Prezentácia monografie bola symbolicky odštartovaná na úvod Festivalu súčasného umenia v Košiciach. K tunajšej Štátnej filharmónii a jej dlhoročnému šéfdirigentovi Bystríkovi Režuchovi sa totiž viaže uvádzanie mnohých premiér a diel tohto východoslovenského skladateľa a organistu.
Mnohí z nás si pamätajú drobnú, energickú a vitálnu postavu Jozefa Grešáka, ktorý s pohľadom dôverčivého dieťaťa, ale s dôrazom nekompromisného tvorcu vedel partnerom tlmočiť svoje osobité kompozičné teórie. V nich dospel k hudobnej reči, ktorá (zjednodušene povedané) mala východiská v „pohybe živých buniek“ (améb) a ich rytmickej pulzácii. Z dynamických procesov života (ale tiež z rytmov východoslovenských karičiek) vychádzal Jozef Grešák i pri kreovaní svojej teórie komponovania a pri tvorbe početných skladieb. Modernosť hudobnej reči dokázal spojiť s morálnym a sociálnym apelom (monodráma Zuzanka Hraškovie na text básne P. O. Hviezdoslava, ʲԲ⳦í岹 pre sóla, zbor a orchester na báseň J. Wolkera a staroslovienske smútočné obrady, opery dzádz podľa novely V. Šikulu a ܻý podľa poviedky M. Kukučína), resp. vedel stvoriť diela, ktoré autor knihy prirovnáva k odkazu osobností európskej hudby, akými boli Francúz Olivier Messiaen (Grešákova Organová symfónia, Orgelbuch pre Ivana Sokola, Vokálna symfónia a i.). Je veľká škoda, že diela tohto – azda najoriginálnejšieho - slovenského hudobného skladateľa sa dnes hrajú iba sporadicky. Ich osud je totiž väčšinou spojený s oddanými interpretmi: dirigentom B. Režuchom, ŠF Košice či organistom Ivanom Sokolom(1937-2005).
Monografia, venovaná Grešákovej osobnosti a spracovaná historicko-analytickou metódou (nechýba súpis diel, dáta ich vzniku a premiér, záverečná štúdia muzikológa Karola Medňanského a príspevok riaditeľa ŠF Košice Júliusa Kleina), je čitateľsky zrozumiteľná aj širšiemu okruhu záujemcov. Kniha je ilustrovaná fotografiami z archívu skladateľa, portrétom umelca (ako aj ilustráciou na obale knihy) od dcéry umelca – akad. maliarky Evy Grešákovej. Na jej vydaní sa podieľal Prešovský hudobný spolok Súzvuk - s príspevkom Štátnej filharmónie Košice a Mestského úradu Bardejov.
Terézia Ursínyová