Preklad Ľubica Brix
EQUILIBRIA 2014
Autorka knihy Iskra nie jespisovateľkou v bežnom slova zmysle. Je vprvom rade matkou, ktorá zaznamenala svoju životnú skúsenosť – výchovu autistického chlapca menom Jake. Nevzdala toani potom, čo juodborníci upozorňovali, že jejsyn nikdy nebude rozprávať, čítať apísať.
Autizmus jeochorenie, ktoré spôsobuje postupné vzďaľovanie sa človeka odreality. Zákerné jenajmä vtom, že postihnutý jedinec prestáva komunikovať, nereaguje na očný kontakt adostáva sa douzavretého vnútorného väzenia. Častejšie postihuje chlapcov ajedným znich je ajJake.
Už oddetstva saprejavoval akonadaný a jeho schopnosti boli rôznorodé – jazykové, hudobné, matematické. Aj keď sahovorí, že človek samusí géniom narodiť, jeho mama muponúkla také množstvo podnetov, že zneho doslova génia vychovala. Najímala terapeutov rôznych zameraní, profesorov matematiky, astronómie, špecialistov naautizmus, ktorí sa muneustále venovali apodnecovali ho.
Príbeh odohrávajúci sa vIndiane (USA) je plný rýchlych sledov a vyvíja satak, akoplynie Jakeov život. Odnarodenia, prvotného strachu matky, diagnózy, školských čias až po začiatok kariéry. Sledujeme jeho postupné zoznamovanie sa svedou cezknižky, mapy, prednášky a návštevy vedeckých konferencií i to, ako saformuje jeho geniálna myseľ. Čitateľ má tak možnosť zažiť prerod nekomunikujúcej postihnutej osoby nasebavedomého vedca plného zaujímavých myšlienok. A akpoznáte Sheldona Coopera zoseriálu Teória veľkého tresku, tak si určite viete predstaviť, o aký typvedca ide.
Autorka pridáva ivlastné postrehy – rozpráva ofinančných problémoch amanželských nezhodách, o iných rodinách s postihnutými deťmi, o vzájomnej pomoci. Spomína na zmätené tváre študentov a profesorov, ktorí nechápali, čo robí 10-ročný chlapec navysokoškolskej prednáške ovesmíre. Všetko to vnímame zpohľadu matky, pasáže deja aúvah sa príjemne striedajú a vytvárajú takplynulý text knihy, ktorá odkrýva ďalšiu nepoznanú časť existencie ľudí okolo nás – život sautizmom.