Recenzia
11.07.2017

Ženy rodu Esterházyovcov, zv. I.

Výskumné aktivity Dr. Anny Jónásovej sobdivom sledujem takmer dve desaťročia, moju pozornosť pritiahla táto bývalá knihovníčka aneúnavná organizátorka kultúrnych podujatí najmä záujmom, aký venovala ženským postavám vhistórii (nielen) galantského regiónu, vktorom žije takmer celý život, ale aj súčasným slovenským autorkám (napríklad pripravila cyklus literárnych besied Ženský hlas). Jej neuveriteľná pracovitosť a húževnatosť priniesli viaceré pozoruhodné výsledky, či už sú to personálne biografie osobností slovenskej literatúry, monografia Neufeld Samuel ajeho galantská tlačiareň, publikácia opoetke Márii Terézii Artnerovej alebo početné odborné články aštúdie venované dejinám knižnej kultúry. Najnovšie je to zaujímavá monografická práca Ženy rodu Esterházyovcov, zv. I., ktorá prináša nový, obohatený pohľad na dejiny jedného zvýznamných rodov Rakúsko-uhorskej monarchie spätého už od 16. storočia práve s Galantou. Nóvum tohto pohľadu spočíva vrozšírení genealogicko-historického skúmania orodový (genderový) rozmer, inak povedané, vsústredení záujmu na ženské osoby Esterházyovcov, ktoré vtradičných výskumoch ostávali neviditeľné alebo marginalizované. Obdivuhodne rozhľadená autorka sa rozhodla odstrániť takéto biele miesta ajednak sprítomniť na historickej scéne ženy – manželky, dcéry tohto rodu –, jednak narušiť ustálené stereotypy oženách tých čias ako opasívnych, nevzdelaných bytostiach, ktoré neparticipovali na hospodárskom či kultúrnom živote.

Autorka zdôrazňuje zásadné posuny, ku ktorým došlo vsúčasných,podobne orientovaných výskumoch, aktoré charakterizujú aj jej prácu, je to napríklad posun od heroizácie ku kritickému prehodnocovaniu faktov, posun od komplexnosti témy kjej čiastkovým aspektom, čo vprípade jej monografie znamená posun kzáujmu oženské postavy ako súčasti skúmanej témy. Ako Anna Jónásová hovorí, jedným zhlavných impulzov pre napísanie práce bola pre ňu existencia nesmierneho množstva korešpondencie, sú totisícky listov zpera esterházyovských žien, ato vlatinčine, maďarčine, nemčine, ale aj slovenčine(!), zktorých vybrala tie podstatné. Tieto listy jej poskytli veľa zaujímavých informácií oživote tohto šľachtického rodu, aj omieste žien vňom, apriam vyzývajú kďalšiemu skúmaniu.

Kniha je rozdelená na sedem častí, vprvej autorka približuje počiatky histórie rodu Esterházy de Galanta (ako sa sami označovali), pričom striktne dbá na rozlíšenie medzi faktami amýtmi či legendami, uvádza aj pokusy vytvoriť „vylepšenú genealógiu“ aako kritickú reakciu na takéto historické pokusy cituje úryvok zdiela súčasného, žiaľ, už nebohého spisovateľa Pétera Esterházyho. Druhú kapitolu autorka venovala opisom rodiny, manželstva a, ako píše, „sobášnej politiky“, či „veľkej sobášnej kalkulácie“ Esterházyovcov ako cesty mužov ku kariére. Pri sledovaní vnútrorodinných vzťahov sa opiera oštatistiky zamerané na vekovú a etnickú štruktúru, tam sa dozvieme napríklad opostupnej rozrôznenosti etnickej príslušnosti manželiek (pribúdali nemecké, anglické, francúzske, slovenské...). Súčasťou kapitoly je abecedný zoznam žien, ato 149 (verifikovaných mien) manželiek a162 dcér. Za ťažiskovú možno pokladať piatu kapitolu, vktorej Jónásová mapuje aktivity žien, ato voblasti hospodárskeho života, ale aj literárneho (umeleckého) ahudobného života. Zaujímavé sú správy oliterárnom svete (knižnice, korešpondencia, mecenášstvo, venovania diel ženám, ale aj ich autorstvo), atakisto osvete hudby, ktorý bol azda najotvorenejším priestorom pre sebarealizáciu esterházyovských žien. Touto kapitolou sa mení zaužívaný pohľad aj na vzdelanie, kultúrne aktivity acelkové postavenie žien vrodine Esterházyovcov, vyzdvihuje sa ich väčšia sloboda, samostatnosť, aktivita. Piata časť prináša úctyhodný počet pramenných materiálov, zktorých autorka čerpala, knihu uzatvára stručný doslov aobrazová príloha.

Začítať sa do práce Anny Jónásovej znamená prežívať dobrodružstvo objavovania nielen nových, často prekvapujúcich informácií, ale aj dobrodružstvo nového pohľadu na ženy vkultúrnych dejinách, totiž to, čo autorka zistila vsúvislosti s „esterházyčkami“, má do istej miery aj širšiu platnosť vsúvislosti so šľachtickými ženami danej doby vceloeurópskom kontexte. A,ako sa dozvedáme zknihy, toto dobrodružstvo bude mať pokračovanie vdruhom zväzku monografie, ktorý by mal vyjsť vtomto roku ana ktorý sa už teraz teším.

Etela Farkašová