Roku 2013 sa Košice stanú európskym hlavným mestom kultúry, zčoho vyplýva viacero kultúrnych projektov, ktoré by nemali mať len ročné trvanie aregionálnu pôsobnosť, ale mali by naznačiť dlhodobé kultúrne smerovanie, čo je vsúčasnosti asi najťažšia úloha. Jedným zkonkrétnych príspevkov oprávňujúcich Košice, aby sa stali európskym kultúrnym centrom, je aj literárno-umelecký časopis Enter.
Alternatívny Life-style?
Nový umelecký časopis Enter predstavuje jeho šéfredaktor Richard Kitta
Roku 2013 sa Košice stanú európskym hlavným mestom kultúry, zčoho vyplýva viacero kultúrnych projektov, ktoré by nemali mať len ročné trvanie aregionálnu pôsobnosť, ale mali by naznačiť dlhodobé kultúrne smerovanie, čo je vsúčasnosti asi najťažšia úloha. Jedným zkonkrétnych príspevkov oprávňujúcich Košice, aby sa stali európskym kultúrnym centrom, je aj literárno-umelecký časopis Enter.
– Do projektu európskeho mesta kultúry som sa zahryzol hneď po jeho vyhlásení roku 2007. Keďže môj umelecký background je skôr multimediálny, poznám mnoho umelcov. Niektoré zkošických kultúrnych vízií, zjednotených pod názvom Interface, mali od začiatku kvalitný európsky rozmer. Vďaka EHMK 2013 vzniklo viacero zaujímavých združení ainiciatív, ktoré spolu vygenerovali množstvo originálnych, aj nezaujímavých nápadov. Čo by mohlo byť lepším humusom pre novovzniknutý časopis ENTER, v dobrom, agrikultúrnom zmysle slova?
– Nad koncepciou ENTER-u sme špekulovali vyše dvoch rokov. Prežili sme obdobie úletov a tvorivých depresií. ENTER je teda „staronový“ časopis, ktorý sa postupne kryštalizoval. Staronový je preto, že sčasti sa usilujenadviazať na skromnú tradíciu miestnych, dnes už nebohých literárnych časopisov. Od začiatku sme sa orientovali nielen na literatúru, ale aj ostatné umelecké formy. Možno ani nebolo na škodu, že nám to tak dlho trvalo... Totiž fakt dobrý časopis vzniká neustále, okrem toho, že opisuje dobu, aká je a aká nikdy nebude. ENTER mal svojho bezprostredného predchodcu – KAM (zo súčasnej literatúry a umenia). ZKAM vyšlo prvé aposledné číslo, na ktorom si každý z nás otestoval svoje schopnosti. To, že bol mierne „nečitateľný“, nám neprekážalo. Jeho koncepciou bolo premostiť staré výtvarné a literárne avantgardné Košice so súčasnosťou. KENTER-u sme sa dostali pomerne rýchlo najmä po diskusiách s Erikom Grochom aDalimírom Stanom (vdrevenici č. 69), kde sme postupne dospeli knetradičnému formátu, čiastočne inšpirovaní úspešnými alternatívnymi periodikami vzahraničí. Veľmi komplementárnymi pre časopis boli od začiatku precízny Jano Gavura aenergický Martin Groch. Vtejto zostave prakticky fungujeme dodnes. ENTER je konečne tu aúvodný ročník 2010 má jasný obsahový záber aštruktúru.
Časopis nechávame „vznikať“ adotvárame ho tak, aby nikoho nasmrť neunudil, ale nadchol, mierne vytočil avyprovokoval, alenajmä inšpiroval. Tvrdá kartónová väzba časopisu so serigrafickou úpravou odradí každého, kto by si ním chcel vystlať odpadkový kôš. No ako zásadné sa mi javí myslenie našej generačne pestrej redakčnej zostavy. To sa automaticky premietlo aj na stránky prvého čísla ENTER-u, kde popri T. Waitsovi stojí zoči-voči onič menej fotogenická M. Knížová aB. Welchovi šliape na päty Košičan J. Palaščák. „Attackďalej“. Aj týmto je ENTER prístupný širokému spektru čitateľov, hovoriac aj opodstatnom pochopení synergického významu textu aobrazovej informácie. Veľkú rolu tu preto zohráva poctivé typografické a grafické riešenie, na ktorom neustále pracujeme. Úplným základom je však obsah, a teda výber textov areprodukcií, ktoré permanentne zbierame a selektujeme. Dnešného človeka len tak ktextu neprinútiš, no cez podmanivú vizualitu je schopný prečítať ENTER „na ex“.
Do konca tohto roku (vrelá vďaka ministerstvu kultúry) vyjdú ešte dve čísla, ktoré budú približne podobného rangu. Periodicita je plánovaná na 5 čísel ročne.
– ENTER je len jedným znašich početných umeleckých „harašení“. Jedným znajdôležitejších. Skromný hardvér, ktorým disponujeme, nám zatiaľ musí stačiť. Okrem softvéru (ľudí, ktorí tvoria jadro časopisu) sa na jeho produkcii podieľajú ajviacerí externí redaktori aprekladatelia, ako aj zahraniční prispievatelia. No v zmysle vrodenej tvorivej nervozity sme s aktuálnym stavom stále nespokojní. Narážame na problémy, ktoré súvisia stým, že ENTER má byť predovšetkým perfektný slovenský aeurópsky časopis. Vprvom rade nesupluje obdobné, už zabehnuté slovenské periodiká, čiže je nezmyslom porovnávať. Ide len oto, že čo je vlastne výsledkom tohto náročného národného tvorivého procesu, ktorý tak krásne determinuje tento súčasný hyperkultúrny stav. Naším skromným zámerom je teda vytvoriť kreatívny priestor, možno akúsi nenápadnú enklávu pre Inšpirátora, ktorý sa aj napriek svojej všadeprítomnosti, zdá akýsi rozlietaný.
– Áno, stále sme na začiatku. Zvykli sme si robiť mnohé veci za jazdy a na kolene. Naše remeselníctvo je vENTER-i viditeľné arukolapné. Priznaný princíp „hand-made“ by sme si radi zachovali aj v budúcnosti. Aj keď je to čudné, stále ide ojednoduchosť pohľadu a ľudského dotyku. Anás jednoducho baví robiť čudné veci.
Názory areakcie čitateľov nás nepochybne zaujímajú. Webstránka časopisu je momentálne vrealizácii a popri finišovaní druhého čísla je našou aktuálnou prioritou. Ide onáročnejšiu časť projektu, pretože elektronickú verziu časopisu chceme interaktívne prepojiť sjeho tlačenou podobou. Čitateľ bude môcť popri klasickom listovaní včasopise schopný narábať sďalšími informáciami vpodobe hypertextových metadát, ktoré mu tak poskytnú komplexnejší pohľad na vec. Ako vyzerá pravé imerzívne a nelineárne čítanie vám ukáže druhé číslo ENTER-u. To bude dostupné už vprvej polovici októbra 2010 vsieti Artforum, vnovinových stánkoch, v nezávislých kultúrnych centrách, ako ajna vybraných miestach. Vrámci pozitívnej diskriminácie slovenčiny vzahraničí je naším zámerom expedovať ENTER aj do Čiech.
– To bude závisieť od aktívneho záujmu. Nášho aj verejnosti. Každý znás má dosť skúseností na to, aby sme nepreceňovali, ani nepodceňovali celkovú situáciu, ktorá sa väčšinou vyvíja inak ako chceme. Dá sa to vnímať aj ako dočasné riešenie problému, čiže možným východiskom by mohlo byť citlivé chápanie wittgenstein-derridovského: „Očom sa nedá hovoriť, otom treba mlčať, alebo to napísať.“ Treba si vybrať. Žeby Inšpirátor?
–r–