Predstavuje Marta Weissová

Predstavujeme edičnú činnosť Národného centra zdravotníckych informácií - Slovenskej lekárskej knižnice v Bratislave

Adresa: Lazaretská 26

811 09 Bratislava

tel./fax: 02/57269115 02/52963829

e-mail: sllk@sllk.gov.sk

Vedúca odboru SLK: PhDr. Marta ŽDZá

Referentka pre edičnú činnosť: Marta Weissová (odpovedá na naše otázky)

Zameranie, profilové edície: teoretická a praktická medicína, príbuzné odbory, riadenie zdravotníctva

V sieti lekárskych knižníc vSR jeSlovenská lekárska knižnica vBratislave ústrednou a vrámci tohto postavenia zabezpečuje aj edičnú činnosť.

* Vaša edičná činnosť má špecifické zameranie, čo je jej hlavným obsahom?

– Jej začiatky sa datujú od roku 1966, keď vyšlo prvé číslo bulletinu Informačný ametodický zpravodajca pre sieť zdravotníckych knižníc na Slovensku. Hoci bulletin odvtedy už viackrát zmenil názov, jeho poslanie zostalo nezmenené,dnes vychádza ako InfoMedLib. Ďalším dôležitým titulom je ročenka Prehľad činnosti lekárskych knižníc za rok ..., informuje o výsledkoch činnosti lekárskych knižníc. Vychádza každoročne od roku 2001 aje pokračovateľom takých titulov, ako Zdravotnícke knižnice na Slovensku včíslach (1970), Zdravotnícke knižnice na Slovensku včíslach (1971 – 1974)), Zdravotnícke knižnice na Slovensku včíslach (1975 – 1980), Zdravotnícke knižnice astrediská VTI na Slovensku včíslach (1981 – 1985). Vrokoch 1986 – 1999 prehľady očinnosti lekárskych knižníc uverejňoval bulletin Metodický informátor. Ďalej by som chcela upozorniť na vydávanie ročenky Zoznam zahraničných biomedicínskych časopisov dochádzajúcich do Slovenskej republiky vroku ..., ktorý vychádza od roku 1975, takisto viackrát zmenil svoj názov. Od roku 1990 je dostupný aj ako výstup zautomatizovanej bázy zahraničných časopisov na webovej stránke SlLK . Okrem toho je na požiadanie prístupný aj na diskete. Najplodnejším obdobím zpohľadu edičnej činnosti boli roky 1981 – 1987, vktorých vyšli mnohé materiály tematicky zamerané na: právne predpisy pre sieť zdravotníckych knižníc, medziknižničnú výpožičnú službu, súpis pomôcok pre klasifikátorov odbornej zdravotníckej literatúry, automatizovaný systém zdravotnícko-právnych informácií, aktualizované metodické pokyny vydané do roku 1980, súpis metodických pokynov vydaných po roku 1980, rešeršné služby vzdravotníctve.

Veľmi užitočný ažiadaný titul Adresár lekárskych knižníc vychádza od roku 1977 (roku 2001 vyšlo 9. doplnené aprepracované vydanie, aktualizovaná forma adresára sa do roku 2005 zverejňovala na stránkach bulletinu knižnice, od roku 2006 opäť vychádza adresár ako samostatná metodická pomôcka).

Pozornosť si zaslúži aj bibliografická publikácia Slovenské lekárske periodiká nepravidelne áá od roku 1994, ktoráinformuje odbornú verejnosť onárodnej časopiseckej biomedicínskej produkcii. Ďalšie vydanie sa plánuje vroku 2008.

Zďalších titulov, ktoré knižnica vydala vuplynulých rokoch, spomeňme ročenku Zoznam časopisov dochádzajúcich do SlLK vroku... (vychádza od roku 1976 dodnes), Bibliografický súpis materiálov Svetovej zdravotníckej organizácie (1963 – 1995), Prírastky zahraničných kníh (1980 – 1995), Literárne rešerše (1988 – 1991), Bibliographia Medica Slovaca (1994 – 1997), Tematický prehľad noviniek (1996 – 1988), Súpis edičnej apublikačnej činnosti 1900 – 2000), 55 rokov činnosti SlLK vBratislave (2006).

Knižnica poskytuje informácie aj prostredníctvom letákov, napr. Informácia oknižnici, Dokumentačné stredisko Svetovej zdravotníckej organizácie, Študovňa monografickej aučebnicovej literatúry ainformačné materiály zamerané na propagáciu knižničného fondu, napr. Svetový deň bez tabaku, Svetové dni SZO, Liečime sa diétou, Mám osteoporózu – ako ďalej? Rakovina – diagnostika aliečba, Ešte stále fajčíte?pod.

* Koľko titulov ste vydali od vzniku inštitúcie a koľko znich predstavujú pôvodné práce slovenských autorov?

– Na základe súpisov edičnej činnosti sme zistili, že sa vSlLK vydalo vyše 60 rozmanitých titulov.

* Čo zaujímavé ste vydali vposlednom období?

– Pri príležitosti 50. výročiu vzniku Slovenskej lekárskej knižnice sme vydali publikáciu Knižnica vslužbách medicíny 1951 – 2001. Táto reprezentačná publikácia sbohatou fotografickou prílohou je venovaná polstoročnému jubileu najväčšej anajstaršej lekárskej knižnice u nás, ktorej korene siahajú do dvadsiatych rokov minulého storočia.

Za pozornosť stojí aj zmienka odatabáze Biblio Medica Slovaca, ktorá je dostupná online od roku 2005. Ide os špecializovanú bibliografiu článkov vslovenskej avýberovo českej tlači od roku 1966.

* Sakými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2007?

– Pokračujeme vo vydávaní bulletinu InfoMedLib snovým dizajnom obalu. Jeho grafická úprava je identická spublikačnými materiálmiNárodného centra zdravotníckych informácií. Pre lekárske ako aj vedecké knižnice pripravujeme Zoznam zahraničných biomedicínskych časopisov dochádzajúcich do SR vroku 2007. Vzhľadom na organizačné zmeny pracujeme na vydaní Adresára lekárskych knižníc vSR.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najúspešnejší, ktorý oslovil používateľov knižnice alebo prerástol rámec rezortu?

– Naše vydania majú vysokú informačnú hodnotu aje ťažko povedať, ktorý je najúspešnejší. To, že naše tituly oslovili používateľskú verejnosť, potvrdili prieskumy využívania bulletinu InfoMed aZoznamu zahraničných biomedicínskych časopisov dochádzajúcich do SR vroku ..., ktoré pri práci a v medziknižničnej výpožičnej službe využíva takmer 80 percent oslovených knižníc.

* Anaopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl, prípadne vás niekto ,,predbehol“?

– Bola to tlačená verzia publikácie Biblio Medica Slovaca (BMS), ktorá vychádzala vrokoch 1994 – 1997. Tu sme podcenili technické, personálne a finančné zabezpečenie vydávania titulu.

* Prezradíte svoj nesplnený edičný sen?

– Môžem naznačiť, že sa týka histórie, presnejšie významných osobností slovenskej medicíny.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

Čítanie aknihy sú mojou záľubou od detstva, možno ztoho vyplýva aj môj výber povolania. Nepodlieham však módnym vydavateľských trendom, pri výbere literatúry sa spolieham na vlastný čitateľský inštinkt. Treba však poznať čitateľské záujmy verejnosti aich pohľady na súčasnú knižnú produkciu.

* Akú knižku práve čítate?

Jedným zmojich najčítanejších autorov je Noah Gordon, už druhýkrát čítam jeho knihu Posledný žid.

Lýdia Čelková