Slovenská pedagogická knižnica päťdesiatročná
Polstoročnou záslužnou výchovno-vzdelávacou činnosťou sa môže pochváliť Slovenská pedagogická knižnica, ktorá je podľa knižničného zákona špecializovanou vedeckou knižnicou sceloštátnou pôsobnosťou so zameraním na oblasť výchovy, vzdelávania, školstva apríbuzných vedných odborov. Zároveň je ústrednou rezortnou knižnicou, čo znamená, že okrem základných knižničných funkcií plní aj funkcie depozitnej knižnice rezortu a metodického centra školských aakademických knižníc. Ojej minulých ibudúcich aktivitách sa zhovárame s riaditeľkou knižnice PhDr. Helenou PANGRÁCOVOU.
– Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) vznikol roku 1947 ako prvé vedecko-výskumné pracovisko pre školstvo na Slovensku a jeho súčasťou bola ústavná knižnica, ktorá plnila aj funkciu ústrednej pedagogickej knižnice. Roku 1956 sa knižnica organizačne vyčlenila z ústavu a vznikla Slovenská pedagogická knižnica so sídlom vBratislave. Stala sa ústrednou vedeckou knižnicou pre štúdium pedagogiky ajej pomocných vied, strediskom pre vydávanie odporúčajúcich bibliografií aposkytovanie bibliografických informácií vodbore svojej špecializácie a metodickým strediskom pre žiacke, ako aj učiteľské aostatné pedagogické knižnice. Tieto funkcie plní vlastne dodnes.
– Spočiatku sídlila v budove na Šoltésovej ulici, od roku 1959 v zrekonštruovanej budove Klarisiek, po roku 1997 v priestoroch na Starých Gruntoch aod roku 2000 vbývalej základnej škole na Hálovej ulici vBratislave-Petržalke. Od vlaňajška má knižnica vlastnú budovu. Na svoje špecifické knižničné potreby zrekonštruovala budovu bývalej materskej školy (takisto vPetržalke). Jej výhodou je, že knižničné sklady sú priamo vbudove, atak môžeme žiadateľom poskytovať dokumenty okamžite, bez čakania. Momentálne máme skladovú rezervu na viac rokov.
– Rozvíjame predovšetkým odborné činnosti, vo väčšom rozsahu budujeme knižničný fond, zvýšila sa jeho bezpečnostná ipožiarna ochrana, poskytujeme všetky druhy služieb – medziknižničné výpožičky, prezenčné aabsenčné výpožičky, bibliograficko-informačné služby, skvalitňujeme poradenstvo akonzultačnú činnosť. Zapojením do Projektu KIS3G sa knižnica stala súčasťou elektronického systému knižníc SR a poskytuje aj elektronické služby – požičiavanie prostredníctvom online katalógu, informácie na webovej stránke, informačnú výchovu používateľov oelektronických službách, prístup na internet. Dôležité sú aj služby pre nevidiacich azrakovo postihnutých, poskytuje čítaciu lupu, program Magic a zvukový program Jaws súspojené stechnickým zariadením Braille. Záujemcom o informačnú výchovu ponúkame exkurzie aprednášky oknižnici, o knižničnom fonde, katalógoch, o knižničných službách apodobne. Návštevníci majú k dispozícii osobný počítač, aby si mohli písať poznámky avytvárať vlastné dokumenty.
Čoraz väčší význam nadobúda metodická činnosť vsieti školských aakademických knižníc. SPK sleduje, usmerňuje a riadi odbornú prácu knižníc rezortu, návrhmi legislatívnych opatrení a ostatnými formami metodickej činnosti vytvára predpoklady na ich rozvoj a integráciu do európskych knižnično-informačných štruktúr. Využíva všetky formy metodickej činnosti vrámci svojich personálnych možností. Osobitne sa venuje školským knižniciam, ktorých úroveň (financovanie, personálne zabezpečenie, knižničné fondy, priestory, technologické vybavenie) je zviacerých dôvodov nedostatočná. Vtejto oblasti spolupracuje najmä sMinisterstvom školstva SR, Ministerstvom kultúry SR, Slovenskou národnou knižnicou, metodicko-pedagogickými centrami a verejnými knižnicami. Na základe medzinárodných odporúčaní vypracovala Manifest školských knižníc UNESCO/IFLA aSmernice pre školské knižnice UNESCO/IFLA, Model školskej knižnice, ktorý ako metodické odporúčanie pre školské knižnice schválil minister školstva SR. V spolupráci sMinisterstvom školstva SR vypracovala aj Smernicu očinnosti školských knižníc (s platnosťou od 1. mája 2006), program pre financovanie rozvojových projektov školských knižníc Elektronizácia arevitalizácia školských knižníc 2006 atď. Vlani zorganizovala kMedzinárodnému dňu školských knižníc celoštátnu súťaž. Vedie diskusnú skupinu akademických knižníc na internete, kde vytvára predpoklady na ich spoluprácu, zabezpečuje analýzu ich činnosti na základe štatistických údajov, pomáha pri riešení aktuálnych odborných problémov.
– Knižnica sa mení, stáva sa znej otvorená inštitúcia, ktorá sa už nespolieha iba na vlastný knižničný fond. Prostredníctvom najnovších technológií poskytuje informácie adokumenty bez ohľadu na geografické, politické akultúrne hranice. Perspektívy jej rozvoja sú úzko späté srozvojom ostatných slovenských knižníc asrozvojom informačných akomunikačných technológií.
– Včase, keď knižnicu stíhal jeden problém za druhým, keď mnohí prestali veriť vjej budúcnosť, som bola presvedčená, že stojí za to, aby som „zabojovala“. Mojím snom bolo aje, aby Slovenská pedagogická knižnica opäť patrila medzi tie knižnice, na ktoré sa môžu používatelia spoľahnúť, aby moje úsilie apráca mojich kolegov neboli zbytočné, aby môj sen nebol len snom, ale aj realitou. Či sa mi ho darí napĺňať? To už nie je otázka pre mňa.
Záujemcovia o služby Slovenskej pedagogickej knižnice na Hálovej ul. 6 vBratislave-Petržalke nájdu podrobné informácie na webovej stránke:
Pripravila Lýdia Čelková