Úctyhodných 98 rokov oslávila v novembri maliarka, návrhárka a kritička umenia Françoise Gilotová, jedna z dlhoročných partneriek Pabla Picassa. Jej memoáre, ktoré boli prvýkrát publikované v spolupráci s novinárom Carltonom Lakeom v roku 1964, sa stali bestsellerom a boli preložené do mnohých jazykov. Ponúkli intímny pohľad na súkromie svetoznámeho maliara až do takej miery, že sa pokúsil zamedziť ich vydaniu vo francúzskom jazyku. Po ich publikovaní Picasso dokonca prerušil aj kontakt s ich spoločnými deťmi, ktorým sa už nikdy nepodarilo vzťah s otcom obnoviť.
Nádejná mladá maliarka a študentka práva Françoise Gilotová sa prvýkrát stretla s Pablom Picassom náhodne v jednej z reštaurácií parížskej Latinskej štvrti v roku 1943. Picasso bol v tom čase už veľmi známym a materiálne zabezpečeným maliarom. Doba však jeho umeniu nepriala. Na rozdiel od mnohých svojich umeleckých spolupútnikov neodišiel do emigrácie, ale zostal tvoriť v nacistami okupovanom Paríži. Politicky ostrakizovaný a gestapom často navštevovaný Picasso, pre ktorého boli ženy a umenie vždy prepojené, bol v tom čase stále vo formálnom zväzku s manželkou Oľgou. Jeho skutočnou družkou však bola fotografka a maliarka Dora Maarová. Dvadsaťjedenročná Françoise, sediaca pri stole s priateľkou, neušla Pablovej pozornosti. Pozvaním do ateliéru sa začala známosť, ktorá čoskoro prerástla do vzťahu, ktorého výsledkom boli okrem iného aj dve deti Claude a Paloma.
Françoise Gilotová napísala knihu v spolupráci s novinárom Carltonom Lakeom. Podkladom k nej boli okrem osobných listov a denníka najmä spoločné rozhovory. V jednom z neskorších televíznych interview Gilotová uviedla, že jedným z motívov uverejniť spomienky bola aj snaha zabezpečiť jej deťom dedičné práva. Napriek tomu, že samotná Françoise bola už v čase ich zoznámenia nádejnou maliarkou, v knihe je jej umelecká kariéra utlmená a priestor dostáva predovšetkým Picasso.
Základná štruktúra rozprávania je chronologická a venuje sa predovšetkým obdobiu ich spoločného vzťahu, čiže rokom 1943 až 1953. Modré obdobie, kubizmus alebo ҳܱԾ sú v tom čase už minulosťou, no objavujú sa vo forme Picassových spomienok a rozprávaní, ktoré Françoise rekonštruuje. Ako však zvykne dodať: „To však istotne bola iba Pablova verzia príbehu.“ Kritický čitateľ ich teda musí brať s rezervou.
Françoise opisuje mnohé zaujímavé udalosti, ako sú napríklad okolnosti vstupu Picassa do komunistickej strany, koniec priateľstva s André Bretonom, prípadne povojnový návrat jeho diela do verejného priestoru a kontroverzie s tým spojené. V knihe sa vyskytuje veľké množstvo dôležitých osobností spoločenského a kultúrneho života, ktoré má Gilotová možnosť vďaka vzťahu s Picassom spoznať. Patria medzi nich napríklad maliari Georges Braque a Henri Matisse, básnici Paul Éluard a Jean Cocteau. Spoločne s Picassom navštívia Gertrudu Steinovú alebo Alberta Giacomettiho. Françoise prichádza čoskoro do kontaktu aj s Picassovými bývalými družkami. Oľga, Marie-Thérèse Walterová a Dora Maarová sú v jeho živote totiž naďalej prítomné. Najťažšie je to s manželkou Oľgou, ktorá pár neustále prenasleduje a jej žiarlivosť niekedy prerastie až do fyzickej konfrontácie.
Picassov vzťah s Gilotovou, ktorá mu je nielen družkou a modelkou, ale aj spolupracovníčkou a neskôr matkou jeho detí, je tak ako všetky ostatné vzťahy mimoriadne nerovný: „Postupne som si začala uvedomovať, že niečo také ako ľudské teplo od Pabla nikdy nedostanem, že nedostanem nič viac ako to, s čím som sa uspokojila na začiatku: radosť z toho, že sa oddávam jemu a jeho práci.“ V závere vzťahu sa už vyše sedemdesiatročný Picasso obklopuje milenkami, žije búrlivým spoločenským životom a voči Françoise je mimoriadne tvrdý a nevďačný. Jej miesto postupne zaberá milenka a neskoršia druhá manželka Jacqueline Roqueová.
Z memoárov skutočne nevychádza Picassova osobnosť a charakter v najlepšom svetle. Gilotová ho predstavuje ako tvrdého egoistu sledujúceho iba vlastné ciele a potreby, ktorý všetko podriaďuje svojej tvorbe; ako komunistu, ktorého služobníctvo žije v permanentnej chudobe a je vystavené permanentným výkyvom nálady svojho „pána“. Veľmi zaujímavé a niekedy dokonca vtipné sú spôsoby, akými Picasso manipuluje so žiadostivými obchodníkmi s umením, prípadne akými dokazuje ostatným ľuďom svoju osobnostnú a umeleckú nadradenosť.
Pasáže, v ktorých Gilotová zaznamenáva Picassove povojnové experimenty s litografiou, sochárstvom či keramikou, patria z umelecko-historického hľadiska k najcennejším častiam knihy. Zaujímavé sú Picassove filozofujúce monológy a estetické názory, ktoré však treba brať vzhľadom na žáner a charakter publikácie s rezervou. Informácie z knihy boli evidentne jedným zo zdrojov k vynikajúcemu biografickému seriálu Génius: Pablo Picasso, ktorý bol nedávno uvedený aj na RTVS.
Publikáciu ocenia predovšetkým záujemcovia o život a dielo Pabla Picassa, ako aj širší okruh francúzskej umeleckej scény 20. storočia. Edičnej práci možno vytknúť predovšetkým absenciu menného registra a nepreložené výrazy vo francúzštine.