Recenzia
Vladimír Bačišin
11.10.2020

Socializmus a liberalizmus

Ludwig Von Mises: Liberalismus

Socialismus – ekonomická asociologická analýza

Praha: Grada, 2019

České vydavateľstvo Grada na prelome minulého atohto roku vydalo dve vzájomne sa doplňujúce diela zoblasti ekonomicko-politického poznania. Prvým je Liberalismus, druhým je Socialismus spodtitulom ekonomická asociologická analýza. Ich autorom je rakúsko-americký ekonóm, sociológ afilozof Ludwig von Mises (1881 – 1973). Pripomeňme si, že sa narodil vRakúsko-Uhorsku v meste Lemberg, dnešnom Ľvove na Ukrajine.

Absolvoval právo na Viedenskej univerzite. Po krátkej kariére právnika začal na nej aj prednášať. Založil súkromný ekonomický seminár. Navštevovalo ho mnoho známych ekonómov, napríklad Friedrich von Hayek, Murray Rothbard, Gottfried Haberler, Karl Menger mladší asociológ Alfred Schütz. Seminár fungoval vrokoch1920 – 1926. Von Mises bol nielen teoretikom, zakladateľom rakúskej školy ekonomickej teórie, ale aj praktickým výskumníkom. Vroku 1928 založil Rakúsky inštitút ekonomických výskumov (WIFO), ktorý pôsobí dodnes ako súkromná nezisková asociácia ekonómov. Po pôsobení na Ženevskej univerzite Ludwig von Mises vroku 1940 emigroval do USA.

Na jeho dielach vidieť, že ovládal veľa jazykov. Hovorí otom množstvo citovaných prameňov vjeho textoch a dôkazom je ich hĺbka ašírka. Už vdvanástich rokoch ovládal jidiš, poľský jazyk, ukrajinský, francúzsky, ale aj starogrécky alatinský jazyk. Neskôr knim pridal angličtinu. Mal veľký intelektuálny záber. Pred rokom 1989 jeho dielo vstrednej avýchodnej Európe nebolo známe. Dnes je zaujímavejšie oto väčšmi, že predpovedal zánik socializmu.

Vposledných desaťročiach sa mnohé ekonomiky vo svete udržujú tlačiarenským strojom na nové papierové peniaze. Podľa Ludwiga von Misesa tlačenie peňazí môže na istý čas priniesť veľký rast ekonomiky. Potom však prichádza kjej útlmu a stagnácii. Tieto slová rakúsko-amerického ekonóma sa potvrdili mnohými reálnymi krízami. Najväčšmi však vrokoch 2007 – 2008. Vtedy sa naplno odkrylo, že peniaze umelo nahnané do úverov vSpojených štátoch spôsobujú veľké problémy celej svetovej ekonomike.

Zpohľadu nedávnej histórie sú zaujímavé aj slová, ktoré v knihe Socialismus (rok prvého vydania v Rakúsku - 1921) Ludwig von Mises venoval Karlovi Marxovi amarxistom. Podľa neho sa mýlili, keď si mysleli, že masy túžia po zvrhnutí „buržoázneho poriadku“. Tvrdí, že militantní komunisti existujú len vradoch tých, ktorí si zkomunizmu urobili živobytie alebo očakávajú, že revolúcia im naplní ich osobné ambície. Podvratné aktivity týchto intrigánov sú nebezpečné predovšetkým pre naivných ľudí, ktorí srevolučnými náladami len flirtujú.

Pre súčasníkov sú aj dnes zaujímavé tie časti knihy Socialismus, kde Ludwig von Mises porovnáva socializmus sliberalizmom, analyzuje ekonomiku socialistickej ekonomiky, skúma tézu onevyhnutnosti socializmu, ale aj deštruktívny fenomén tohto spoločenského zriadenia.

Kniha Liberalismus (rok prvého vydania v Rakúsku - 1927) je vlastne jednou zraných prác rakúsko-amerického ekonóma. Liberalizmus je prúd politickej filozofie, ktorý tvrdí, že osobné práva ľudí aich sloboda sú neoddeliteľné. Rakúsko-americký ekonóm vslobodnej ekonomike videl prostriedok kharmónii, ktorý odvráti vojnové konflikty.

Vspise Liberalismus poskytol vyčerpávajúci pohľad na základy liberálnej domácej azahraničnej politiky, liberálnej hospodárskej politiky, ale aj na vzťah politických strán kliberalizmu.

Hospodársky alebo klasický liberalizmus uprednostňuje individuálne vlastnícke práva aslobodu ekonomických dohôd. Mottom tejto formy liberalizmu je „slobodný súkromný podnik“. Prednosť sa dáva kapitalistickému riadeniu národného hospodárstva na základe princípu nezasahovania štátu do hospodárskej činnosti (laissez-faire), čo znamená zrušenie štátnych dotácií a právnych prekážok hospodárskej činnosti.

Vsúčasnosti sa vo verejnom priestore objavilo slovné spojenie „liberálny fašizmus“. Zhľadiska teórie liberalizmu, ale aj fašizmu je to úplný nezmysel. Je to oxymoron ako slaný cukor alebo sladká soľ. Liberálna demokracia, ktorá predpokladá slobodu prejavu, slobodu mysle, podnikania, sa nemôže stotožňovať sfašizmom, ktorý prerástol do národného socializmu alebo nacizmu – do rasistickej diktatúry, ktorá masovo vraždila rasovo „nečisté“ obyvateľstvo. Ľudia, ktorí toto slovné spojenie používajú, by si mali prečítať knihy Ludwiga von Misesa, ktoré aktuálne vyšli včeskom preklade- Liberalismus aSocialismus.

.