Epištolárna próza Balans spisovateľky a poetky Stanislavy Chrobákovej Reparpomenúva problémy spoločenského postavenia súčasných tvorcov umenia.
Slovo „balans“ označuje „stav vyrovnanosti medzi rozlične pôsobiacimi silami“, ale aj proces jeho dosahovania; napríklad keď sa človek pohybuje ďaleko od rovnovážneho stavu – vkultúre, literatúre, umeleckej tvorbe, v neposlednom rade aj vosobnom živote. Takýto balans môže byť chcený aj nechcený, obohacujúci i ochudobňujúci, ba dokonca (ex post) vyčerpávajúci ademotivačný.
Epištolárna próza Balans Stanislavy Chrobákovej Repar (1960), „jubilejná“ iba ak rokom vydania, ponúka pohľad insiderky na „život sknihou“ v situácii, keď sa – ako jedna zmnohých – dlhodobo ocitla uprostred neriešiteľnej dilemy, najmä existenciálnej, ale aj existenčnej. Človek vnej naplno podlieha úžasu bytia a sile slova (pozitívne vyvažovanie zmyslu), ibaže sa tak deje vspoločnosti, ktorá so živou kultúrou zaobchádza ako spodnikateľským projektom ajej aktérom nedáva veľmi na výber (večné balansovanie na hrane jestvovania). Nech vás nemýli, že autorkine osobné zápisky a alternatívne mikrotexty vznikali vSlovinsku avo Fínsku – v krajinách, v ktorých prežila roky života. Vyslovuje sa v nich vprvom rade osvojom (individuálnom) inašom (globálnom) balansovaní na hrane bytia/nebytia optikou nezávislej kultúry – v tom je spiritus movens tejto knihy ijej „potenciál siete“. Próza Balans tak len vintímnejšej polohe nadväzuje na problematiku adynamiku vzťahov, ktoré spisovateľka vytrvalo reflektuje už vo svojej predchádzajúcej tvorbe; naposledy vesejistických aodborných knihách DiaGnóza L (2020), Bielym atramentom (2019) aIniciacije ali književnost onkraj vidnega (Iniciácie alebo neviditeľná literatúra, 2018; vslovinčine). Kniha vychádza v edíciiSiete.
վٳܱԲsi za 11€ môžeteobjednať priamo na našom webe. V predajni KNIHY LIC (Námestie SNP 12, Bratislava) si ho môžete zakúpiť za 10€.
Prinášame vám úryvok z tejto novinky:
Ak som sa niekedy v živote niekam pohla, vždy to bolo pod pretlakom pocitov, vysokých emócií a potrieb –a pod vplyvom oslabenej racionálnej kontroly v rámci celkovej situácie. Pretože rozum je zbabelec. Niekam ma to, ak to tak poviem, prudko sotilo a výhybka bola odrazu prehodená, akoby sama od seba. Určite však nie som nedvižná alebo, nebodaj, nesmelá, skôr príliš trpezlivá a ohľaduplná –a to ma spomaľuje. Dlho sa vo mne veci kujú, kým sa ukujú. No viem sa aj vrhnúť do víru, ak nejaká gravitácia, resp. hodnotové presvedčenie z hĺbky preváži nad rozumom a opatrnosťou, to sa však nedá predvídať ani naplánovať. Pomohlo by mi znovuobjavenie tichej radosti zo života, nenápadnej každodennej sily v tomto zvírenom svete, ale musím si ju objaviť sama. Nemám záujem o atraktívne ponuky z katalógu. Všeličo vo mne sa musí (ešte len) vyvinúť, rozmôcť.
5. august 2014(str. 156)