Nevšedná autorkaIvana Gibovápredostiera vo svojej najnovšej knižkeEklektik Bastardširoký diapazón tvárí humornej trpkosti.
Ivana Gibová: Eklektik Bastard
Bratislava: Vlna/Drewo asrd, 2020
Ivana Gibová – originálna spisovateľka zPrešova vyryla v pomerne krátkom čase svojho literárneho pôsobenia poriadnu brázdu. Prvé poviedky publikované v časopisoch Romboid, RAK a Enter jej vyniesli nominácie do literárnych súťaží Poviedka, Akademický Prešov č Poetická Ľubovňa. Knižne debutovala v roku 2013 zbierkou krátkych prózUsadenina. Po novele Bordeline (2014) bola jej pozoruhodná záležitosť Barbora, boch & katarzia (2016) nominovaná na cenu Anasoft litera 2017 a Cenu Jána Johanidesa za najlepšiu prozaickú knihu autora do 35 rokov.
Zmysel pre humor v DNA
Zakladateľ starovekej medicíny Hippokrates zdôrazňoval „veselé rozpoloženie duše tvárou vtvár ťažkostiam života“. Charles Darwin tvrdil, že blízkosť smiechu a plaču je jednou zvlastností, ktoré človeka odlišujú od zvierat. Tvrdil, že človek sa začal smiať vokamihu, keď sa prestal báť. Presnejšie povedané – ľudský organizmus sa smiechom oslobodzuje od prebytku sily, ktorou čelil strachu.
Táto myšlienka viedla viedenského psychiatra a filozofa Sigmunda Freuda k poznatku, že „smiech je radostným návratom do detstva“ aj kvytvoreniu teórie o smiechu ako o „kontrolórovi psychickej spotreby“. Podľa jeho tvrdenia nás smiech zbavuje agresívnych úmyslov a poskytuje nášmu duchu odpočnok tým, že ho na okamih odďaľuje od životných problémov. Napriek tomu, že smiech, často potuteľný, je vnašej spoločnosti pomerne bežný, so zmyslom pre humor sa treba narodiť. Kóduje ho osobná DNA. Ivana Gibová sa sním narodila.
Špeciálny ruženec
Jej aktuálne vtipná, ironická až cynicky sarkastická komiksovo-poviedková zbierka Eklektik Bastard portrétuje ženu tridsiatničku, ktorá si na spôsob „uškŕňajúcej sa aobčas otupenej mačety“ kliesni cestu cez spleť spoločenských noriem ajvírov osobných pochybností. Neberie to tak úplne sľahkosťou, občas sa „zasekne“ a má depresívne zadretú triesku vduši, ktorá raz diskrétne, inokedy vulgárne hnisá.
Knižka je jej príbehom, ktorý sa sem-tam tvári ako špeciálny ruženec. Pri každej guľôčke sa dá zastaviť apomodliť inou myšlienkou. Je pôžitok pozorovať jej prirodzený cynizmus so schopnosťou žartovať na svoj vlastný účet, robiť si zo seba vážne vtipy. To má svoj odľahčujúci terapeutický efekt, skoro ako keď Petr Skoumal spieval „... se nezblázni“.
Kreatívny sarkazmus
Každý text má vpodstate trochu inú náladu, iné rozpoloženie, alespolu do seba mozaikovito zapadajú. Za všetko hovoria poviedkyFaking najs, Korporátalebo Svätá púť s neskutočnou atmosférou. Woody Allen by mal radosť aj z koketérie sTourettovým syndrómom. Ale – tak je to vlastne v celej knižke. Jej prelietavý sarkazmus stimuluje kreativitu, tvorbu nových viacvrstvových myšlienok, pochopenie č inovatívne aužitočné riešenia problémov.
Ako tvrdil Oscar Wilde – sarkazmus môže predstavovať nižšiu formu humoru, no zistenie, že určte katalyzuje vyššie formy myšlienok, je na mieste. Frank Zappa považoval hru na sólovú gitaru za istý spôsob modelovania „vzdušnej sochy“, pričom si rozvíjal svoj vlastný inovatívny a veľmi osobitý štýl. Tak je to aj so zaujímavo graficky interpretovanou prózou autorky.
Bizarne, šťavnato
Prispievajú ktomu groteskné kresbičky, tak trocha pripomínajúce niektoré ilustrácie knižiek Johna Lennona In His Own Write aleboSpaniard in the Works. Ale čtateľ ocení aj pekný portrét Nicka Cavea, ducha Egona Schieleho č ľahučko insitný nádych Otisa Lauberta.
Gibová je vrealite písmen ačar hravá ako mača sporiadne ostrými pazúrikmi. Atie škrabance, čo po takejto hre zostávajú, slastne krvácajú slzami suchého humoru, ktorý je bizarne šťavnatý.
Čitateľ je občas urehotaný vich slano-sladkom prúde až do hurónskych kadencií, ktoré nie sú prázdne aich zmysel zvoní vmozgu ako vušiach tinitus. Nič sa nekoná bez humoru, ale je tam aj srdce, vážnosť a melanchólia. Vreckovky smonogramom slastnej úľavy nestača.
Ako hovoril už spomínaný John Lennon: „Nakoniec všetko dobre dopadne. Ak to nedopadlo dobre, znamená to, že ešte nie je koniec. Život je to, čo sa vám stane, kým ste zaneprázdnení úplne inými plánmi.“
Pavel Malovič (1952)
Telovýchovný lekár, pesničkár apublicista. Od roku 1979 je členom pesničkárskeho združenia Slnovrat. Vydal dve zbierky poézie, Prírodný materiál (1998) a Tvar mojej tváre (2017), zborník recenzií Exkluzívne texty oknihách a hudbe (2020), o. i. aj populárne publikácie zoblasti zdravovedy Ako si udržať mladosť (2015) čBeh azranenia (2019). Pripravuje svoje profilové CD Bolo ako nebude.
Ilustrácia Ivany Gibovej zjej knihy Eklektik Bastard