Detskú poučnú knihu onomofóbii, závislosti na mobilnom telefóne, napísalo overené duo vzostave spisovateľky ascenáristkyTerezy OľhovejٰܲáٴǰEvy Škandíkovej.
Tereza Oľhová spolu s Evou Škandíkovou vydali ilustrovanú knihu Agáta, kde si? sambíciou uviesť detského čitateľa do aktuálneho problému náučne i hravo. Ich spoluprácou už vznikli dve pútavé publikácie: Posledný permoník (Brak, 2020), zasadený do prostredia kremnických baní, a ܲá (Brak, 2021), narábajúci s témoustrachu zo strašidiel. Posledná menovaná je veršovaná a získala Cenu Bibiany Najkrajšia kniha Slovenska (2021) vsekcii literatúra pre deti amládež.
Termíny i slangy
Vknihe je prítomná didaktická, resp. poznávacia funkcia, prejavujúca sa terminologicky. Detský čitateľ sa poúča o pojmoch spätých stechnológiami. Porozumie rozličným typom vírusov, spôsobom, akým fungujú, aj tomu, čo môžu vtelefóne zapríčiniť. Pochopí, ako fungujú dáta, ako sa ukladajú do úložiska, čo sa robí pri aktualizácii zariadenia aako pracujú antivírusoví policajti. Oboznámi sa aj smatičnou (základnou) doskou, zastupujúcou funkciu matky celého systému. Didaktické sa odohráva na pozadí príbehu ofascinácii digitálnou technológiou, ale aj orizikách jej používania.
Autorka situuje do roly hlavnej hrdinky celkom netradičnú postavu. Agáta je školáčka, je hyperaktívna, trpí poruchou pozornosti, neznáša nudu anajvačšmi zo všetkého by si priala vlastniť mobilný telefón. Ten by jej mal priniesť neustálu zábavu aživot sním by mal byť „krajší, pestrejší, vtipnejší, efektívnejší, no hlavne rýchlejší“. (s. 9)
Agátu telefón metaforicky vtiahne do seba. Vtiahnutie do telefónu prináša Agáte uspokojenie vpodobe neustáleho pohybu aprísunu dát. Rečou pre školáka sympatickou avtipnou rozpráva vírus Trejsy, ktorý sa vtelefóne stáva nepríjemným Agátiným spoločníkom. Autorka mu priradila anglické frázy (napr. dzܳᲵá!, šú, intristink), ku ktorým šikovne vytvorila aj slovník, nachádzajúci sa na konci knihy.
Katarzia vpodobe vyslobodenia sa ztelefónu napokon prichádza po tom, čo Agáta dospela kuvedomeniu si vlastnej sily avôle vymaniť sa zo zajatia telefónu. Detskému čitateľovi však bude toto posolstvo zreteľné aj bez zvýraznených citátov na konci knihy, napr. „Ži tu ateraz! Stoj nohami na zemi! Teš sa zmaličkostí!“ (s. 117), ktoré už vyvolávajú dojem nadbytočnosti. Vdôvetku však autorky priznávajú apel na rodičov aich deti, pretože sa obe boja, „že ich mobily zhltnú, ale bránia sa. Achcú ubrániť aj svoje deti, avšetky ostatné deti adospelákov na celom svete. Priali by si, aby všetci pozerali do mobilov len vtedy, keď chcú tvoriť.“
Čítanie zo smartfónu
Dizajn ilustrovanej knihy je formátovaný do podoby smartfónu, vktorom je hlavná hrdinka uväznená. Brožovaná väzba askladný formát uľahčujú manipuláciu sknihou. Naráciu dopĺňajú hravé, presvetľovacie ilustrácie.. Eva Škandíková využila digitálnu ilustráciu,prevažne v tmavých farbách, aby vynikli práve presvetľovacie časti.
Vyhrala sa aj spredsádkami knihy. Úvodné fungujú ako bludisko a čitateľ vnich musí nájsť cestu pre Agátu zmobilného telefónu naspäť domov, záverečné vykresľujú rodokmeň rodiny – jednak tej vírusovej, ako aj Agátinej. Presvetľovačky dosahujú väčší efekt najmä vprítmí, takže si kčítaniu nezabudnite zobrať baterku.
Veronika Čigarská (1996)
Vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a estetiky a momentálne pôsobí ako interná doktorandka na Katedre komunikačnej a literárnej výchovy PF PU. Vo svojom výskume sa zameriava na žáner obrazovej knihy, tzv.„pٳܰǴǰ“.
Tereza Oľhová: Agáta, kde si?
Ilustrácie: Eva Škandíková
Bratislava: Bublina print, s.r.o., 2022