Veľkí ľudia z malej krajiny - časť štvrtá

Ѳž Č𳾱čDZ sa pred piatimi rokmi podujali na majstrovský kúsok – vydať detskú knihu zameranú na obrazovú prílohu s minimom textu, a to o osobnostiach, ktoré zmenili Slovensko.

Odvtedy takmer každý rok uvidel svetlo sveta jeden diel z edície Veľkí ľudia z malej krajiny, ktorá sa stala obľúbenou vydavateľskou sériou. Po dielach Ja som Milan, Ja som Ľudovít, Ja som Hana koncom minulého roka vyšla kniha Ja som Eugen.

Na štyridsiatich stranách sa pred čitateľmi odohráva takmer neuveriteľný príbeh nadaného chlapca, mládenca, muža a v neposlednom rade prvotriedneho hudobného skladateľa a profesora hudby Eugena Suchoňa. Od útleho detstva počúval zvuky klavíra, pretože ho aj s bratom k hudbe viedla ich mama. Okrem toho sa venoval divadlu, maľoval, založil vlastný detský symfonický orchester, na klavíri sprevádzal nemé filmy v kinách, vynikajúci bol aj vo futbale, ktorý si takisto spojil s umením: ,,Plný dojmov som ešte v ten večer zložil skladbu (Pochod Pezinského športového klubu).“ (s. 13)

V knihe sú popísané podstatné udalosti zo života Eugena Suchoňa, ktoré na konci dopĺňajú fotografie skladateľa (fotka s manželkou či bratom). Viaceré z nich nadväzujú na ilustrácie v knihe. Zaujímavou je určite aj Suchoňova skutočná vizitka. Na ňu si zaznačil a načrtol v skratke prvú slovenskú národnú operu úň, ktorá ho spolu s piesňou Aká si mi krásna preslávila nielen doma, ale aj vo svete.

Č𳾱čDZ sa umne hrajú so slovom; a aj keď je text na stranách strohý a pozostáva len z troch či štyroch viet, venujú sa mu s precíznosťou a dôrazom na každé slovo. A tak tu vznikajú priam až básnické vyjadrenia: ,,Skladateľ zápasí s melódiou vo svojej hlave a s notami na papieri.“ (s. 20), ,,žil som hudbou a hudba žila vo mne.“ (s. 31) Textová a obrázková biografia sa číta veľmi ľahko a rýchlo, obsahuje nielen informácie o hudobnom skladateľovi, ale presahuje aj do ďalších sfér. Jednou z nich je povzbudzovanie čitateľa k tvorivosti, vytrvalosti a odhodlanosti ísť za svojím snom naplno: ,,Ale aj keď som mal talent, často som o sebe pochyboval. Mal som pocit, že nič nerobím dokonale. (...) Čo som vtedy urobil? Vytrval som! Nevzdával som sa a skúšal to zas a znova.“ (s. 31) Text má teda aj výchovnú, mravnú a spoločenskú hodnotu, ukazuje smer a povzbudzuje k aktivite.

O ilustrácie sa po prvýkrát v tejto štvordielnej sérii postaral Dávid Dzurňák. Tak ako v predošlých knihách, aj tu sú ilustrácie rozložené na celé strany a dvojstrany, ktoré dopĺňa text. Ďalšou novinkou oproti trom predchádzajúcim vydaniam je aj použitie QR kódov. Pomocou nich si môžu čitatelia vypočuť tri známe Suchoňove skladby: Prezidentské fanfáry, Aká si mi krásna a Klavírne dielo, vol. 2. Kniha tak dostáva interaktívny charakter a presahuje možnosti tlačeného diela. Človek sa teda detailne zoznámi s prínosom a tvorbou hudobného skladateľa aj prostredníctvom jeho skladieb, ktoré si nemusí vyhľadávať na internete.

Autori aj teraz čerpali financie na publikáciu nielen z vlastných zdrojov a z Fondu na podporu umenia, ale aj prostredníctvom darcovskej platformy. Podporovatelia získali nielen možnosť mať knihu doma medzi prvými, ale dostali ju zabalenú v darčekom balení. Tradične tu uchváti aj balenie titulu – tentoraz s čiastočným notovým zápisom Suchoňovej najznámejšej opery úň. Súčasťou podpory bola aj možnosť kúpiť si lego figúrku Eugena Suchoňa s klavírom do zberateľskej kolekcie, tak ako už predtým vyšli figúrky Milana Rastislava Štefánika, Ľudovíta Štúra i Hany Gregorovej. Dôraz na detail a prepracovanie je v tomto projekte na prvom mieste. Spomínané knihy sú dôkazom, že keď človek robí niečo srdcom a s láskou, je to vidieť. Dokazujú, že svojich rodákov by si mala ctiť každá krajina a nemali by sme zabúdať na to, že medzi nami sú ďalší čakatelia na to byť prínosnými a hlavne nezabudnuteľnými osobnosťami.