Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a jej Literárne a hudobné múzeum ani v lete nezaháľa. Všetkým návštevníkom ponúkame pútavé prehliadky na vybrané témy i rôzne aktivity, prostredníctvom ktorých sa môžu dozvedieť viac o literatúre, hudbe či bábkarskom umení.
ýٲ첹 Regionálne rozprávkarky ožíva aj cez leto. Vo svojich literárnych príbytkoch privítajú návštevníkov Klára Jarunková, Terézia Vansová, Zlata Solivajsová, Hana Gregorová a Hana Ponická. Samozrejmosťou je možnosť nazrieť do ich diel – či už to bude Jarunkovej úspešný debut Hrdinský zápisník, cenzúrou odmietnutá kniha Zlaty Solivajsovej Kľúč od každých dverí alebo zbierka rozprávok Kytka, ktoré počúvala Dášenka, kým sa jej otec Jozef Gregor Tajovský vráti z vojny.
Rôzne zaujímavosti sa však návštevníci môžu dozvedieť aj o Spisovateľoch a spisovateľkách banskobystrického regiónu. Ponúkame aj odpoveď na otázku, či Pavol Dobšinský pomáhal Terézii Vansovej s písaním, ktorý známy maliar bol starým otcom Petra Karvaša i ktorí štúrovci pôsobili v Banskej Bystrici a okolí.
Zahanbiť sa nedajú ani Regionálni hudobní skladatelia. Aký vzťah mal Ján Cikker so svojou matkou? Kto zbieral ľudové hudobné nástroje z celého sveta? Ktorý hudobný skladateľ by tento rok oslávil 100. narodeniny? V expozícii Múzeum – domov múz sa ukrývajú odpovede aj možnosť vypočuť si hudobné ukážky z tvorby skladateľov.
Do LHM sa však návštevníci môžu vybrať aj Za hudbou slovenského ľudu. Expozícia Ľudové hudobné nástroje na Slovensku ukrýva krásnu zbierku fujár (vrátane skladacej fujary z roku 1905), tajomstvá výroby huslí, ale aj rôzne zvukové hračky, ktoré kedysi zabávali slovenské deti. Viacero ľudových hudobných nástrojov si návštevníci môžu aj vyskúšať.
Kto si chce vypočuť, Čo nám bábky "rozprávali", tomu odporúčame návštevu Bábkarského salóna. Návštevníkom predstavíme históriu slovenského bábkarstva, môžu sa stretnúť s bábkami z viacerých známych detských relácií a filmov, predvedieme rôzne typy bábok a spôsob ich vodenia a hraví a hravé si môžu vyskúšať, ako to funguje. Pre letné tábory ponúkame aj Bábkarský salón na cestách – na objednanie radi predstavíme bábky aj mimo priestorov expozície.
Na múzeum ale narazíte aj mimo mesta. V neďalekom Tajove stojí dom, v ktorom svoje detstvo strávil Jozef Gregor Tajovský. V Pamätnom dome J. G. Tajovského si môžu záujemcovia prezrieť nielen expozíciu venovanú tomuto známemu slovenskému spisovateľovi, ale aj dozvedieť sa niečo viac o ďalšom významnom tajovskom rodákovi – Jozefovi Murgašovi.
Vyššie uvedený program ponúkame návštevníkom kedykoľvek, nasledujúce programy je však potrebné objednať si vopred.
V priestoroch Štátnej vedeckej knižnice na 2. poschodí vás čaká komentovaná výstavka Ján Kollár – básnik slovanskej vzájomnosti, ktorá vrhá svetlo na život a dielo ďalšieho slovenského literáta pri príležitosti 225. výročia jeho narodenia.
Ďalšie okrúhle výročie sa týka Štefana Žáryho. Slovenský nadrealistický básnik by tento rok v decembri oslávil 100. narodeniny. V múzeu vám bližšie predstavíme nadrealizmus i surrealizmus, ktorý ho inšpiroval, no pripravené sú aj aktivity, pri ktorých si hravé spôsoby tvorby nadrealistov môžete vyskúšať aj sami. Tvorili ste už niekedy metódou nazvanou Lahodná mŕtvola?
Ďalšia vec, ktorá k letu neodmysliteľne patrí, je šport. Ako však súvisí Šport a literatúra? V múzeu sa dozviete, aké športy mali radi spisovatelia a spisovateľky z nášho regiónu a k dispozícii sú, samozrejme, aj rôzne fotografie a aktivity, ktoré vám nezvyčajné spojenie dvoch tém priblížia.
Tešíme sa na vašu návštevu!
Viac informácií:
Web:
FB skupina: