08.04.2005
Trvanie do: 10.04.2005
𱹴č
Podujatie

6. ročník festivalu poézie a hudby Stretnutia 2005

 

STRETNUTIA 2005

6. ročník festivalu poézie a hudby

Vydavateľstvo Modrý Peter vzniklo v Levoči v roku 1991. Už od počiatku sa orientuje najmä na vydávanie pôvodnej slovenskej literatúry, prevažne poézie. Za svoju produkciu získalo viacero ocenení. Vyšli v ňom antológie súčasnej slovenskej poézie v angličtine (Not Waiting for Miracles), v nemčine (Blauer Berg mit Höhle) a francúzštine (Les Jeux Charmants de l´Aristocratie), ale aj výbery z tvorby významných slovenských básnikov rovnako v angličtine (M. Válek – v koprodukcii s britským Bloodaxe Books, I. Laučík, J. Buzássy). Je jediným slovenským vydavateľstvom, ktoré ponúka svoje cudzojazyčné knihy v najväčšom internetovom obchode Amazon.com.

Okrem edičnej činnosti pripravuje Modrý Peter pre priaznivcov poézie festival Stretnutia, ktorého 6. ročník je plánovaný na apríl tohto roku. Festival je trojdňovým stretnutím popredných slovenských autorov, ale aj zahraničných hostí (v minulosti sa ho zúčastnili britskí básnici Matthew Sweeney, Harry Smart, James Sutherland-Smith, Michael Blackburn, ruský básnik Leonid Tiškov a americký básnik Gary Gildner).

Tohto roku sa festivalu zúčastnia slovenskí autori Ivan Štrpka, Peter Repka, Stanislava Chrobáková, Karol Chmel, Daniel Pastirčák, Oleg Pastier, Miroslav Brück, Rudolf Jurolek, Zoltán Rédey, Marián Andričík, Valerij Kupka, Marián Milčák, Ján Gavura a Erik Groch.

Zahraničnými hosťami tohto ročníka sú poetka a editorka Andréa Jarmai z Kanady, editor Oscar Leonel Ruiz-Ramirez z Mexika, prozaik a editor Andrzej Stasiuk z Poľska, prekladateľ zo slovenčiny Jacek Bukowski z Poľska, básnik a editor Primož Repar zo Slovinska, prekladateľka zo slovenčiny Angela Repka z Nemecka a pesničkár a básnik Jaromír Nohavica z Českej republiky. 

Andréa Jarmai je poetkou a editorkou (vydala tri zbierky básní, naposledy v roku 2004 pod názvom Brothers to Dragons, Companion to Owls vo vydavateľstve Seraphim Editions v Hamiltone). Žije v Toronte, kde vedie spolu s Davidom Newelom vydavateľstvo Fooliar Press. Okrem vlastných básní, ktoré odznejú v angličtine i v slovenskom preklade na už spomínanom večere poézie, bude mať prednášku o súčasnej kanadskej poézii, literárnych časopisoch a vydavateľskej situácii v Ontáriu. Jej účasť bude pre festival Stretnutia neoceniteľnou možnosťou spoznať na Slovensku takmer neznámu súčasnú kanadskú poéziu, ale dozvedieť sa čosi i o fungovaní vydavateľského pozadia, ktoré je pre autorov dôležité aspoň tak ako samotné písanie.

Básnik a editor Oscar Leonel Ruiz-Ramirez sa narodil v roku 1970 v Guadalajare, Jalisco v Mexiku. Toho roku mu vychádza básnicka zbierka s názvom Biografia.

Andrzej Stasiuk je jedným z najpozoruhodnejších súčasných poľských spisovateľov. Z jeho bohatej tvorby mu aktuálne vyšiel na Slovensku preklad poetických reportáží Dukla.

Jacek Bukowski žije vo Varšave a patrí medzi najvýznamnejších prekladateľov zo súčasnej slovenskej literatúry do poľštiny. Z prekladateľských počinov uplynulého roku spomeňme aspoň preklad knihy Marakéš V. Pankovčína pre vydavateľstvo Czarne, divadelnej hry I. Holuba Všetci moji blízki pre Štátne divadlo v Tarnowe, alebo antológiu súčasnej slovenskej poézie Písanie, ktorá vyjde ako spoločný projekt Modrého Petra a vydavateľstva Swiat Literacki.

Jaromír Nohavica vystúpi netradične, a o to atraktívnejšie ako básnik v bloku čítania i ako pesničkár v krátkom záverečnom programe. Je známe, že väčšina jeho textov by nepochybne obstála aj bez osobitého hudobného sprievodu. A sobotné čítanie autorov je jednou z nemnohých príležitostí, ktorá o tom podá nezvratný dôkaz.

Okrem tejto hudobnej bodky bude súčasťou festivalu aj otvorenie výstavy fotografií Petra Župníka. Ide o súbor piatich veľkoplošných fotografií (rozmer 160 x 100 cm), ktoré Župník vytvoril (odfotografoval a ručne domaľoval) na prelome 80. a 90. rokov. Doteray boli na Slovensku vzstavené iba v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Fotografie kurátorsky uvedie Anna Vasseur.

V sobotu a v nedeľu dopoludnia prebieha odborný program otvorený aj pre verejnosť - prednáška o slovenskej poézii posledných 15tich rokov spojená s diskusiou, prednáška o súčasnej kanadskej poézii a seminár o prekladoch slovenskej literatúry do poľštiny.    

Sobotný večer patrí bloku 150 minút poézie a hudby, ktorý prebieha v Mestskom divadle v Levoči. S čítaním vlastnej poézie tu vystupujú všetci zúčastnení autori. Vlastné básne neraz neopakovateľne komentujú a predstavujú sa publiku aj ako editori, prekladatelia, redaktori časopisov či vydavatelia.

Zámerom tohto jediného festivalu poézie na Slovensku zacieleného na prezentáciu pôvodnej poézie je propagácia literatúry (neraz neprávom opomínanej alebo vytláčanej na okraj) najmä medzi mladými ľuďmi a študentmi. Účastníkmi odborného programu ale aj čítačiek sú pravidelne študenti literatúry z Prešovskej univerzity ale aj početní stredoškolskí študenti či ich učitelia. Toto podujatie koncentruje a prináša do priestoru severovýchodného Slovenska tvorcov literatúry a vytvára tak jedinečnú príležitosť na stretnutia, ktoré si aspoň tak ako čitatelia cenia aj básnici. Svedčí o tom opakovane vypredané hľadisko levočského divadla a záujem autorov o účasť v nasledujúcich ročníkoch.

 

 

 

Program:

 

 

8. 4. 2005  Kongresová miestnosť, Penzión u Leva, 𱹴č

 

18. 00 – 21. 00 Neformálne úvodné stretnutie účastníkov festivalu

9. 4. 2005

Zelený salón Mestského divadla, 𱹴č

9. 30 – 11. 30  Slovenská poézia posledných 15tich rokov - prednáška + diskusia 

(Zoltán Rédey)

11. 45 – 13. 00 Súčasná kanadská poézia (Andréa Jarmai)

Divadelná sála Mestského divadla, 𱹴č

17. 40 – 17. 55 Otvorenie výstavy fotografií Petra Župníka

18. 00 – 20. 30 Večer poézie a hudby

10. 4. 2005  Kongresová miestnosť, Penzión u Leva, 𱹴č

10. 00 – 11. 00 Slovenská poézia v poľských prekladoch – seminár + diskusia (Jacek Bukowski)

11. 00 – 12. 00 Súčasná básnická scéna v Mexiku - krátky prehľad (Oscar Leonel Ruiz)

Festival je organizovaný v spolupráci so Správou účelových zariadení mesta 𱹴č

Festival podporili:

Canadian Embassy

Penzión u Leva, 𱹴č

SystemHouse, 𱹴č

Hlavný mediálny partner: Rádio Regina, Košice

Peter Milčák, PhD., hlavný organizátor festivalu

Modrý Peter, vydavateľstvo