9. ročník áǻé Bratislavského knižného festivalu BRaK sa uskutoční od stredy 11. 5. do nedele 15. 5. 2022. Hlavná časť festivalu sa bude konať vpriestoroch Novej Cvernovky. Program pre návštevníkov je zostavený zo zaujímavých tém, hostí, workshopov, divadiel čkoncertov nebude chýbať ani ústredná časť programu festivalu – predajná výstava kníh, vrámci ktorej návštevníci budú môcť osobne stretnúť 50 Բä čý slovenských vydavateľstiev.
Nebáť sa nerásť
BRaK vtomto ročníku poukáže na zdanlivo nezastaviteľnú tendenciu sústavného rastu pod heslom nebáť sa nerásť zorganizuje konferenciu profesionálov, kde sa bude pýtať, ako to všetko súvisí sknižným prostredím. Vydavateľka Barbora Baronová nazvala svoju umeleckú spoveď Nakladatelství nerůstu predstaví svoju úvahu o tom, prečo je dobré premýšľať ovydavateľstve ako oumeleckom laboratóriu. Environmentálne aspekty vydávania preberie Jiří Hlinka, zakladateľ Walden Press. Antoinette Koleva vedie bulharské vydavateľstvo KX Critique and Humanism spolu s Davidom Piovesanom, ktorý sa dlhodobo venuje štúdiu európskeho knižného priemyslu kníhkupectiev, prinesú na BRaK tému bibliodiverzity.
Stémami, ktoré bude tohtoročný program zrkadliť, oboznámia návštevníkov vo svojich prezentáciách prekladatelia, editori, knižní dizajnéri a ilustrátori, ako aj ďalší odborníci slovenskej a českej scény, ktorí vystúpia vrámci úvodného warm-upového podujatia PechaKucha Night.
Fokus na Ukrajinu i Bielorusko
BRaK sa od svojho vzniku snaží prirodzene reagovať aj na spoločenské dianie, nebude teda chýbať ani ukrajinský aspekt. Festival tento ročník ponúkne predajný priestor ukrajinskému vydavateľstvu Vydavnictvo, ktorého majiteľka Liliya Omelyanenko utiekla pred vojnou do Bratislavy v programe porozpráva ovydávaní kníh počas vojny. Téme súčasnýchdisidentov č vnútorných migrantov sa BRaK venujevspolupráci s neoficiálnouAmbasádou nezávislej bieloruskej kultúry, ktorá vznikla pri brnenskom divadle Husa na provázku. Vprograme vystúpia bieloruskí autori autorky, ktorí majú osobnú skúsenosť sjednou zmála diktatúr v Európe. Medzi inými Sasha Filipenko, bieloruský spisovateľ, novinár a moderátor. Jeho knihy boli preložené do viac než 10 jazykov a kniha Bývalý syn (E.J. Publishing, 2022) bola v Bielorusku zakázaná, prezentáciu mala preto v Kyjeve. Vroku 2021 PEN International prehlásil Filipenka za obeť cenzúry.
Významnou hostkou festivalu bude aj Nina F. Grünfeld, ktorej kniha Frida (Lindeni, 2021) je šokujúcim rozprávaním ostrate, vojne a aj o pocite niekam patriť tiež o hľadaní vlastných koreňov. Portugalská autorka a novinárka Isabela Figueiredo predstaví svoju oceňovanú knihu ճčá (Portugalský inštitút, 2022) svýraznými autobiografickými prvkami.
Reportážna literatúra
V rámci programu dostanú priestor rôzne typy reportáží od osobnej cez vojnovú, historickú súčasnú až po autobiografickú. Jednotlivé body programu pripravil BRaK v spolupráci sangažovaným mesačníkom 辱á, ktorý vmáji predstavil celé tematické číslo venovanéreportáži.
Zo zahraničných hostí Bratislavský knižný festival navštívijaponská žurnalistka reportérka Shiori Ito, ktorá priniesla dopatriarchálnej veľmi rigidnej japonskej spoločnosti skrz vlastnú skúsenosť znásilnenia tému me too.Osvoj príbeh sa podelila vknihe Čierna skrinka (kapitalks, 2022). Katarzyna Surmiak-Domańska a Margo Rejmer sú autorky, ktoré prídu zastúpiť poľskú reportážnu literatúru. Surmiak-Domańska je autorkou kníh ako Ku-klux-klan. Tady bydlí láska (Absynt, 2017) č Kieślowski v detaile (Absynt, 2022) druhá autorka spracovala Albánsko vo výnimočnej reportážnej knihe Bláto sladší než med (Větrné mlýny, 2021). Novozámočan Marek Hudec spísal históriu bombardovania Nových Zámkov vo svojej novejknihe Uzol (Absynt, 2022) predstaví svoj prístup kjej zostavovaniu. K téme vojny na Ukrajine porozpráva francúzsky reportér fotograf Guillame Binet, ktorý sa podelí osvoje zážitky priblíži spôsob, akým sa dá vreálnom čase sprostredkovať to, čo sa deje vo vojnovom konflikte.
Výstava oErike Mann
Bratislavský knižný festival pracuje smultižánrovým presahom vspolupráci sGoetheho inštitútom pripravil vZichyho paláci výstavu o živote a diele Eriky Mann, kabaretistky, vojnovej reportérky spisovateľky, ktorá vysvetľuje jej boj za slobodu a demokraciu. Stým bude súvisieť aj kabaretné predstavenie vpodaní divadla Na zábradlí. Sobotný večer bude patriť známej českej skupine DVA, no vprograme sa návštevníci môžu tešiť aj na sférickejšiu hudbu vpodaní hudobného telesa Havlovci.
Vrámci diskusie otvorbe Viktora Šklovského zaznie aj Sonáta pre violončelo od Vladimíra Godára, ktorý svojím doslovom prispel doknihy Zoo alebo Listy vôbec nie oláske (BRAK, 2022).
Divadelná premiéra idetský program
Návštevníci festivalu budú mať možnosť vidieť exkluzívnu premiéru tanečného kvinteta TETSU. Novovznikajúce dielo je inšpirované čínskym holistickým systémom wuxing (v Japonsku známy ako gogyō), ktorý pomenúva päť fáz, procesov, elementov a pohybov objavujúcich sa vo vesmíre, v prírode č v živote človeka. Za hudobného sprievodu sa tanečníčky a tanečníci naladia na spoločný rytmus pripomínajúci tlkot srdca.
Vneposlednom rade BRaK prinesie aj bohatý detský program. Môžeme spomenúť divadlo Odivo č Divadlo ŠiBe, ktoré deťom spríjemní nedeľné dopoludnie predstavením Prešporské rozprávky. Deti sa môžu tešiť aj na čítanie znových kníh Terezy Oľhovej ܲá aPosledný permoník (BRAK, 2021), ktoré vznikli vspolupráci s Vladom Jančekom ilustrátorkou Evou Škandíkovou. Taktiež sú pre nich pripravené zaujímavé workshopy, napríklad pri uvedení knihy Davida Böhma Aako Antarktída, č premietanie úspešného českého večerníčka ochutnom jedle Medvedie maškrtné príbehy (Bionaut, 2020).
Celý program nájdete tu:
Vstupné v hodnote 5 € platí na celý festival.
Víkendová predajná výstava kníh sa uskutoční v sobotu 14. 5. od 10.00 do 19.00
v nedeľu 15. 5. od 10.00 do 17.00.