Mesiac autorského čítania nám už tradične prináša možnosť prostredníctvom literatúry bližšie spoznať kultúru krajín, ktoré sú nám možno menej známe. V minulosti sme takto spoznali diela autorov a autoriek z krajín ako Gruzínsko, Turecko či Island. Tento rok sa naša pozornosť bude sústrediť ešte východnejšie, pretože čestným hosťom MAČ 2024 je Taiwan.
Ján Púček: Kým sa pamäť vymaže – Slovensko
Ján Púček je spisovateľ, publicista, redaktor. Narodil sa v roku 1987 v Liptovskom Mikuláši. Vyštudoval filmovú dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave. Knižne debutoval v roku 2012 zbierkou poviedok Kameň v kameni. Nasledovali knihy Okná do polí (2013), Uchom ihly (2015), Med pamäti (2018) či Karpaty! (2022). „Som tým možno až trochu posadnutý, že sa na všetko pozerám cez minulý čas. Ale je to taká moja obava, že sa na všetko zabudne, že sa naša pamäť úplne vymaže,“ hovorí.
Jen Šu-Sia: Výrazný hlas tchajwanské literatury i literární teorie – Taiwan
Jen Šu-sia (Yan Shu-Xia) představuje v současné tchajwanské literatuře osobitý hlas – její prózy jsou poetické a zároveň plné živých obrazů. Prostřednictvím svých textů navozuje pocit čistoty a nevinnosti jako způsob obrany před světem, který se jeví jako stále pokřivenější. Ve svých dílech čerpá z osobní zkušenosti s izolací a s traumaty, které pramení hluboko ve vlastní rodině. Psaní jí přitom není jen útočištěm, ale také metodou, jak rozplést osamělost a porozumět tomu, kdo vlastně jsem. Jen Šu-sia slaví úspěchy nejen jako spisovatelka, ale také jako uznávaná teoretička, která významně přispívá k porozumění literatuře a ocenění jejích kvalit. V akademických i literárních kruzích si získala pozornost a respekt texty, které se zabývají sebereflexí a uměleckým vyjádřením coby prostředky k proměně a k vybudování vnitřní síly.