Recenzia
11.03.2009

04 biblioglosár 2009

Silvia Hlôšková

...kolobeh...

Banská Bystrica, Združenie ZPOZ Človek človeku v SR 2008

Zborník príhovorov a poézie k občianskym obradom a slávnostiam pripravovala autorka niekoľko rokov a podarilo sa jej sústrediť inšpirujúci materiál na uvítanie detí do života, sobáše a smútočné obrady. Každá časť obsahuje výber doteraz nepublikovaných príhovorov k danej téme a výber poézie z tvorby slovenských básnikov (napr. M. Rúfus) a vlastnej tvorby autorky. Nechýba ani výber myšlienok o láske napr. od Balzaca, Rémarqua a ďalších. Užitočný zborník je zrkadlom dlhoročnej práce autorky, ktorá zbierala skúsenosti, učila sa na vlastných chybách, vnútorne dozrela a „našla sa“ v príprave a realizácii občianskych obradov. Získané poznatky spracovala tak, aby pomohli všetkým záujemcom o túto činnosť.

Ján Hanušin

Stredné Považie na starých pohľadniciach

Bratislava, Dajama 2008

V úspešnej edícii Na starých pohľadniciach prvýkrát vydavateľstvo Dajama nepredstavuje mesto, ale celý región. Rodák z tohto regiónu, znalec jeho histórie, odborník a pracovník Geografického ústavu SAV ponúka „pohľadnicovú prechádzku“ stredným Považím v období prvej polovice 20. storočia a odkrýva jeho dávnu, i pozabudnutú krásu.

Spolu 228 pohľadníc autor rozdelil podľa okresov regiónu. V predstavovaní postupuje proti toku rieky Váh – od Piešťan po Kysuce. Dovedna je v knihe 63 miest, obcí a lokalít. Sprievodné texty sú v slovenčine, ale názvy sú preložené aj do angličtiny, nemčiny a v závere knihy je resumé v uvedených jazykoch. Z pohľadníc dýcha osobité čaro minulosti, čo ocenia najmä rodáci regiónu, milovníci tohto kúta Slovenska a, samozrejme, fanúšikovia – zberatelia pohľadníc.

Ján Babčan

NEŽIVÝ SVET

Bratislava, Kalligram 2008

Vedecká monografia profesora geochémie (nar. 1928) na Prírodovedeckej fakulte UK prezentuje so striktnou odbornosťou evolučné procesy v neživej prírode a napokon aj jej zviazanosť so živou prírodu. Autor sa nesnaží byť čitateľsky ústretový na úkor faktov a argumentov, preto si kniha vyžaduje pozorného a rozhľadeného čitateľa, väčšina z nej by sa skôr hodila študentom exaktných vied. Babčan zastáva pozíciu vedecky objasneného materializmu, odsudzuje kreacionizmus a za jediný reálny vzhľadom na naše poznatky považuje vývoj, a to či už ide o celý vesmír, jednotlivé chemické prvky, o našu slnečnú sústavu alebo o našu Zem. Venuje sa mnohým v súčasnosti populárnym teóriám (napr. Big Bang), čiastočne s nimi súhlasí, čiastočne polemizuje – asi prekvapujúco zapôsobí jeho spochybňovanie vplyvu CO2 na globálne otepľovanie. Táto kniha môže inšpirovať k ďalším úvahám, hoci jej legitimitu oslabuje viacero nepresných alebo zastaralých údajov a predstáv.

-lč- -rm-