Recenzia
Alexandra Debnárová
29.12.2017

Bellum et Pax alebo o jednej výnimočnej knihe

Americká spisovateľka Sara Pennypackerová je vdomovskej krajine známa najmä ako autorka oceňovanej sedemdielnej série odievčatku Clementine. Na slovenskom knižnom trhu sa však očosi skôr než veselé príhody dobrosrdečnej tretiačky objavil Lišiak Pax, nezvyčajný príbeh osile priateľstva odohrávajúci sa včase vojny.

Vjednotlivých kapitolách sledujeme striedavo putovanie chlapca za zvieracím priateľom, ktorého bol nútený opustiť, apúť lišiaka, ktorý odhodlane hľadá svojho pána. Skrotený Pax objavuje potlačované inštinkty, cibrí sa v zručnostiach, ktorým ho ako mláďa nestihli naučiť rodičia, ale najmä – učí sa žiť vprostredí, zktorého vzišiel, no ktoré sa mu nestihlo stať domovom. Každý ďalší deň vdivočine je plný poznania anečakaných zážitkov, či už ide o stretnutie sdivými líškami a lesnými predátormi, alebo zaobstarávanie potravy. Vďaka sugestívnym opisom ich čitateľ intenzívne prežíva spolu sPaxom: „Voda bola studená achutila meďou, borovicou amachom. Hrnula sa mu do papuľky ako živá“ (s. 60). „Ak sa naje, nezomrie. Zdvihol červa azahryzol doň. Natiahlo ho, lebo nebol zvyknutý na živé mäso aodvrátil hlavu“ (s. 102). Napriek postupnému zžívaniu sa sdivokou prírodou, s jej obyvateľmi a zákonitosťami, Pax pobyt vnej neprestáva považovať za dočasný. Viac než pud sebazáchovy determinuje jehovôľu prežiť láska kchlapcovi, ktorý ho opustil aneochvejná viera vjeho návrat.

Aj chlapec sa musí prispôsobiť novým podmienkam, okrem smútku za lišiakom adomovom, ktorý musel zanechať, sa vyrovnáva aj so stratou matky a sodlúčením od otca, ktorý dobrovoľne narukuje do vojny. Jeho cestu za lišiakom skomplikuje zranenie, vďaka ktorému sa zoznámi s vojnovou veteránkou Volou. Kým Petrov dotyk svojnou je zatiaľ iba nepriamy (vojna zapríčinila jeho odchod zdomova, sťahovanie kdovtedy nepoznanému starému otcovi, neprítomnosť otca aPaxa), uPaxa ide onanajvýš bezprostrednú skúsenosť, keďže sa po celý čas nachádza vblízkosti bojovej línie. Stáva sa svedkom smrti amrzačenia ako dôsledku ľudského konania, sakým sa u „svojich“ ľudí nestretol. Vnekonvenčnej postave Voly nachádzame iné spojenie svojnou. Neblahú skúsenosť jej nepripomína len strata nohy, majúca hmatateľnú podobu, ale aj bolestná strata identity anásledné hľadanie vlastného ja, oktoré prišla, keď ju degradovali na bezduchý stroj na vykonávanie príkazov.

Lišiak Pax od americkej autorky Sary Pennypackerovej je výnimočnou knihou. Každá veta akaždé slovo tu má svoje miesto, nič nie je navyše, preto si text vyžaduje pozorného avnímavého čitateľa. Autorka príbeh nezaťažuje rozsiahlymi opismi, ktoré by súčasnému detskému recipientovi mohli pripadať zdĺhavé, darí sa jej majstrovsky budovať atmosféru, autenticky vykresľovať „teritórium“ zvierat i ľudí a vhodne dávkovať emócie. Zamyslenia nad vojnou ajej dôsledkami nepredstavujú pomyselné odbočky od hlavných dejových línií vo forme autorských vstupov, sú integrálnou súčasťou textu – činy avýpovede hlavných protagonistov tak nútia kbezprostrednej reflexii. Kvality knihy podčiarkuje výborný slovenský preklad Michala Jedináka.

Titul je podľa odporúčania vydavateľa na obálke určený čitateľom od desať rokov. Táto veková kategória je už zväčša navyknutá tráviť čas sknihou sama, Lišiak Pax však patrí k titulom, ktoré priam vyzývajú koživeniu tradičného rituálu čítania srodičmi. Dielo bude nepochybne zdrojom silného zážitku bez ohľadu na generačnú príslušnosť, navyše sa môže stať podnetom pre nadviazanie dialógu, ktorý sa pri závažnosti pertraktovanej témy javí ako prirodzené vyústenie spoločnej lektúry.

Alexandra Debnárová