Recenzia
Michaela Geisbacherová
16.05.2006

Čas žitia a čas umierania - Erich Maria Remarque - Maturanti, je tu váš čas

Maturanti, je tu váš čas

Erich Maria Remarque

Čas žitia a čas umierania

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2005

Preklad Jozef Bžoch

Edícia Spoločnosť priateľov krásnych kníh prináša čitateľom nové vydanie románu nemecko-švajčiarskeho prozaika Čas žitia a čas umierania z roku 1954 v preklade Jozefa Bžocha z roku 1966.

Hrdina románu nemecký vojak Ernst Graeber, ktorý prešiel Francúzskom, prežil vojnu v Afrike a ocitol sa na východnom fronte, kde Nemci po začiatočných veľkých úspechoch nezadržateľne ustupujú, dostáva dovolenku a odchádza do svojho rodiska. Vo zvyškoch rozbombardovaného mesta, v atmosfére beznádeje a fanatizmu získava vieru v nový život po vojne so svojou Elisabeth, s ktorou sa počas dovolenky ožení. O to absurdnejší a tragickejší je jeho návrat na front, aby bojoval ďalej  za vec, v ktorú už neverí. Ak by sa nevrátil do vojnovej línie, vystavil by svojich blízkych smrteľnému nebezpečenstvu. Remarquova životná skúsenosť z bojísk 1. svetovej vojny hlboko poznamenala celé jeho literárne dielo. Jeho romány zachytávajú obraz generácie vtiahnutej do vojny a osud príslušníkov „stratenej generácie“ (označenie pochádza od Getrudy Steinovej), ktorých život sprevádzali dve svetové vojny.

Román má typické remarquovské znaky, ako lyrický opis, drsnosť spájaná so sentimentalitou, živé dialógy, filozofujúce časti, vrstvenie motívov. Osou románu nie je čin, dejovosť,  ale kladenie otázok, rozvažovanie a rozhodovanie. Týmto postupom Remarque dosahuje na jednej strane napätie, na druhej strane vytvára pre čitateľa pocit autentickosti hrdinovho rozhodovania: hrdina si volí jednu z možností postupne, krok za krokom v ňom dozrieva rozhodnutie. Hrdinom je vždy človek z obdobia vojny, ktorý túži po pokoji, láske a  obyčajnom ľudskom šťastí.
Román aj dnes zaujme sugestívnosťou dialógov, charakteristikou osôb a nekompromisným humanistickým, antifašistickým a antimilitaristickým postojom hlavného hrdinu. Je Remarquovým  príspevkom k otázke viny a tragédie nemeckého národa.

Michaela Geisbacherová