Keď hneď na začiatku textu pisateľ oznámi, že presne o rok spácha samovraždu, je to pre čitateľa zarážajúca informácia a zároveň návnada zápletky, či sa tak naozaj stane a prečo.
Uznávaný španielsky spisovateľ Fernando Aramburu si vo svojom románe ážďDZí vybral tento spôsob, ako sa prihovoriť čitateľovi. Potom Toni, hlavná postava, deň po dni píše svoje spomienky, pozorovania, myšlienky. Vtedy príde na rad to hlavné: rozprávačská zručnosť, pozorovací talent, otvorená myseľ, zmysel pre humor. Dobrou prácou – a bolo jej naozaj dosť – sa pridal aj prekladateľ Peter Bilý.
Rozprávač je muž niečo po päťdesiatke, s príjemnou tvárou, dobre zarába, je zdravý, žije si pohodlne, len ho prestal baviť život a potrebuje zistiť prečo. Je toho veľa a začalo sa to už v detstve. Otec učil na vysokej škole, ale nebol spokojný ani so svojou kariérou, ani so sebou a mal sklon k násiliu. Manželka ho preto nenávidela a deti sa ho báli. „Dostaneme nahovno výchovu, vnútorne nás zlomia a ešte očakávajú, že budeme poctiví, vďační, milí a bude sa nám dariť.“ Nevychovávame poučkami, ale tým, ako sa správame. „Vlastne som v detstve chcel byť otcom, aby som ako dospelý mohol biť svoje deti.“ Dovtedy si nespokojnosť vybíjal na mladšom bratovi, ktorého pokladal za votrelca.
Veľa spokojnosti do jeho života neprinieslo ani manželstvo s Amaliou. Zaľúbil sa do príťažlivej mladej ženy, ale čoskoro zistil, že má vedľa seba niekoho iného. Len čo otehotnela, oznámila mu, že sa už nemôžu milovať, a v ich spálni „sa začala doba ľadová“. Keď sa po rokoch hádok a obviňovania nakoniec rozišli, bol presvedčený, že aj krátke obdobie ich vzájomnej telesnej príťažlivosti bolo z jej strany len pretvárkou. „Ako vypočítavá a pragmatická žena si ma vybrala, aby dosiahla dvojitý cieľ: spermie, ktoré by jej zaručili manželstvo, a mumáka, ktorý by prispieval na výchovu plodu jej lona.“ Obviňuje ho, že nikdy nedospel a schoval sa do kníh. A ako sa videl v manželstve on? „Láska, na prvý pohľad nádherná, je veľmi náročná. Po nejakom čase ju už nezvládam a začne ma unavovať.“ „Chcem len vlastniť ženské telo, živú bábiku s krásnou postavou.“
Ich jediný syn je akoby obrazom tohto nevydareného manželstva. Zle sa učí, je agresívny, ľahostajný voči akýmkoľvek ideálom i voči rodičom, iba sa pretĺka životom. Podobne ako jeho otec, aj Toni sa presvedčil, že hoci sa snažil odovzdať svojmu dieťaťu hodnoty a presvedčenie, nakoniec si uvedomil, že to, čo svojmu synovi hovoril, ho vôbec nezaujíma a má hlavu inde. „Toto je môj syn. Dvadsaťpäťročný povaľač, ktorý je presvedčený, že prišiel na svet, aby splnil dôležité poslanie – zničiť pohybujúce sa postavičky na obrazovke počítača.“
Na svoju rodinu má síce ťažké srdce, ale so svokrovcami je to ešte horšie. Otec jeho ženy je obdivovateľ Francovho režimu, keď bol v štáte poriadok a uznávali sa tie správne hodnoty, jeho manželka je bigotná katolíčka. Nie je to dobrý základ pre súlad v rodine, kde sú ich dcéra i zať orientovaní naľavo, hoci Toni sa v súlade s jeho nihilizmom vidí trochu inak: „Nie som katolík, nie som marxista, nie som nič, len telo, ktoré má svoje dni spočítané ako všetci ostatní.“ Vo svojich zápiskoch sa však často vyjadruje k politickej situácii v krajine buď priamo, alebo prostredníctvom jednotlivých postáv. Jeho otec, horlivý komunista, ktorý svoje stranícke presvedčenie celkom stratil, zanevrel aj na Španielov: „Narodili sa, aby poslúchali, a sú so všetkým zmierení. Nenaučili ich myslieť. Majú menej predstavivosti ako topánky.“
Zdalo by sa, že v románe sa nenájde nikto, koho by rozprávač videl v dobrom svetle. Ide však o literárne postavy, pri ktorých môže autor odhaliť také stránky ľudí, ku ktorým sa v živote neradi priznávajú. Robí to s nadhľadom a humorom, ktorý je namierený aj na samotného rozprávača. Nespráva sa vždy pekne ani k svojmu jedinému priateľovi, ktorý prišiel pri teroristickom atentáte o chodidlo a má protézu, preto ho sám pre seba volá Bocianom, ani k oddanej kamarátke Águede, s ktorou voľakedy chodil, aby ju potom rýchlo opustil kvôli peknej Amalii. Zostáva len Pepa, fenka, o ktorú dbá väčšmi ako o svojho syna. A dažďovníky. „Verím v dážďovníky, ktoré sa napriek znečistenému vzduchu a hluku každoročne vracajú, hoci ich je čoraz menej.“