Recenzia
Andrea Olejárová
03.12.2024

Dilema medzi vedou a ľudskosťou

V blízkej budúcnosti stojí ľudstvo na úsvite bezprecedentného medicínskeho a technologického pokroku, ktorý sa však zároveň prelína s tieňmi najprimitívnejších ľudských túžob. Chceli by sme sa vyhnúť neodvratnej smrteľnosti, aj keby to znamenalo žiť na úkor niekoho iného?

To je len jedna z mnohých otázok, ktorými je žáner sci-fi taký povestný. Vedecko-fantastický krimi triler Rolanda Oravského nás zavedie do sústavy Proxima Centauri, kde v nehostinnom prostredí spočíva kolónia Elpis. Meno autora v oblasti slovenskej fantastiky vôbec nie je neznáme. Tento román totiž rozširuje Oravského univerzum, ktoré opísal vo svojom krimi trileri s prvkami hororu V tieni Zeme. Hoci Elpis nie je mysterióznym rozprávaním, otvára témy, ktoré môžu byť pre čitateľa rovnako znepokojivé.

Ťažisko – medicínska veda

Odhalenie pravdepodobne jedného z najväčších míľnikov medicíny sa znenazdajky premení na dramatický prípad pokusu o vraždu. Ako to už býva, príbeh zvedie dohromady nepravdepodobnú dvojicu vyšetrovateľov, ktorí musia z nesmierne zamotaných udalostí poskladať zrozumiteľnú mozaiku súvislostí. Román je informačne mimoriadne nasýtený a podobne ako v diele V tieni Zeme sa autor zameriava predovšetkým na medicínsku vedu. Oravský je totiž nielen lekárom, ale aj spoluautorom série kníh Lovci šarlatánov, ktorá vyvracia medicínske nezmysly a hoaxy. V pasážach zameraných na vysvetlenia zdravotných stavov a lekárskych postupov je teda zjavné, že sú napísané z pohľadu odborníka. Román však ponúka aj ďalšie vedecky orientované odseky; objasňujú technologické fungovanie daného sveta a mnohé súvisiace javy postavené na fyzikálnych zákonoch či teóriách. Nejde však o vyčerpávajúci výklad a autor si dáva záležať na tom, aby bol text zrozumiteľný aj pre čitateľa bez rozsiahlejších odborných vedomostí.

Vparalelných príbehových odbočkách

Pri budovaní zápletky sa v knihe rozbieha hneď niekoľko paralelných príbehových odbočiek, ktoré sa sprvu javia iba ako marginálne. Dej je tak skutočne spletitý, ale žiadna línia nie je samoúčelná a napriek všetkému vňom dominuje skôr komornejšia atmosféra. Expozíciu a charakteristiku postáv čitateľ spoznáva prostredníctvom konania protagonistov. Aj keď ide o informačne naozaj hutnú prózu, autor všetko dávkuje postupne a v rozumnej miere, vďaka čomu sa čitateľ necíti zahltený. Viac-menej všetky fakty, týkajúce sa riešenia prípadu, odhaľuje čitateľ spoločne s vyšetrovateľmi, a tak sa môže stať, že ten bystrejší rozpozná značnú časť rozuzlenia oveľa skôr, ako nastane finále. Hoci príde o moment prekvapenia, nemusí to byť na škodu, pretože daná skutočnosť prehlbuje pocit imerzie a núti človeka dychtivo obracať jednu stránku za druhou, aby si svoje podozrenia potvrdil.

Kontroverzia a polarizácia

V deji nie je núdza o napínavé a akčné momenty, pričom je postavený na atmosfére spoločnosti, ktorú radikálne rozdeľujú názorovo odlišné tábory. Jadro zápletky tvorí problematika kontroverzných a polarizujúcich vedeckých úvah či postupov, preto sa kniha veľmi aktuálne dotýka diania okolo nás. Poukazuje na problém striktného absolutizovania vlastnej pravdy a varuje pred neschopnosťou oceniť kvalitu aj takej myšlienky, ktorá je v rozpore s vlastnou predstavou. Autor čitateľa nabáda k hlbšiemu zamysleniu sa nad náboženským konzervativizmom, ale aj nad prehnane dravou vedeckou ambicióznosťou, ktorá prekračuje hranice poslania samotnej vedy. Príbeh toto napätie ukazuje v rovine sociálnej klímy, ale aj osobných vzťahov, nenájdeme tu však žiadne moralizovanie ani definitívne závery.

Rozprávanie sa rozbieha veľmi pozvoľna a zhruba v polovici naberie tempo. Autor buduje atmosféru v jednotlivých situáciách šikovne, inokedy sa však dialógy nezmyselne naťahujú. Inak veľmi dobre vystavenú zápletku občas narúša opakovanie informácií či rozhovory, ktoré nikam nevedú a dej by sa bez nich pokojne zaobišiel. Román pracuje s niekoľkými klasickými motívmi vedecko-fantastickej literatúry, a hoci ide o nepochybne zaujímavé i pôsobivo napísané prepojenie, výsledné rozuzlenie sa môže javiť ako pritiahnuté za vlasy. Navzdory tomu Oravského text, ktorý do jednotlivých scén vnáša punc autenticity a napätie, spôsobuje, že odhalenia bude čitateľ hltať, aj keď sú, paradoxne, na hranici uveriteľnosti.

Krimi sci-fi

Rolandovi Oravskému sa podarilo napísať pomerne sugestívny, dobre vygradovaný krimi príbeh, ktorý napriek drobným nedostatkom nielen udrží pozornosť, ale zostane v mysli ešte dlho po prečítaní poslednej stránky. Čitateľský zážitok napokon obohacuje aj pripomienka, že takáto budúcnosť, hoci okorenená o ohromujúce vedecké zázraky, nemusí byť až taká vzdialená od našej každodennej súčasnosti.