Bratislava, Ars Poetica 2006
Preklad Marián Andričík
Kniha Dannieho Abseho Dúha na nočnej oblohe môže byť vynikajúcim osviežením pre slovenského čitateľa poézie. Je odrazom jasného vnímania reality apokusom básnicky sa sňou vyrovnať na pomerne vysokej poetickej aľudskej úrovni.
Zdoslovu sa dozvedáme, že Dannie Abse vydal svoju prvú knihu pred takmer šesťdesiatimi rokmi ako študent medicíny apovolaním bol neskôr lekár. Táto informácia nie je pre čítanie básní zanedbateľná – rozširuje možnosti vnímania textu. Ak prekladateľ Marián Andričík píše, že Abseho „básnický skalpel reže presne aniekedy až naturalisticky hlboko“, je to snáď najvýstižnejšia charakteristika tejto knihy. Naozaj, básne vnej sú presiaknuté maličkými mikropríbehmi zAbseho života, najmä toho lekárskeho. Niekedy dokonca použije fragmenty zkonkrétnych situácií, ako napr. vbásni Na sále, kde na základe výpovede či denníkového zápisu svojho brata (tiež lekára) uvažuje nad technickým rozvojom lekárstva, ktorý si však vyžaduje aj svoje „obete“. Napriek spomínanej naturalistickej rovine ostávajú básne výrazne humanistické. Podobne je to vautobiografickej básni Telesný styk, ktorá je „napísaná zodstupu niekoľkých desaťročí ako spomienka na medickú prax uprostred bombardovania Londýna počas druhej svetovej vojny“.
Abse však vo svojich veršoch nie je len lekárom. Napriek tomu, že je vynikajúci pozorovateľ, dotýkajú sa ho aj veci, ktoré sa nedajú vysloviť, sú neuchopiteľné aobsahujú tajomstvo. Sú to napr. básne Zima, zima (na podklade detskej hry pomenúva bez toho, aby to vyslovil, všetko, čo je schované za slovami, čo sa niekedy márne snažíme chytiť), či Žltý kôň (vktorej „obracia svoju básnickú pozornosť kveciam presahujúcim našu empíriu imožnosti jazyka“).
Rovnako oprávnenou súčasťou textov sú aj historické (holokaust), či biblické, židovské a mytologické reálie, ktoré básnik využíva snadhľadom, tak, že nikoho neurážajú a vždy vyjadrujú len ľudské aetické posolstvo.
Dúha na nočnej oblohe nielen vynikajúcim prínosom pre slovenský literárny kontext, ale aj príjemným čítaním pre obyčajného čitateľa. Príjemným, aako som spomenul vúvode, aj osviežujúcim.
Radoslav Tomáš