Fidel Castro - Ignacio Ramonet - Osvietený diktátor

Osvietený diktátor

Osvietený diktátor

Ignacio Ramonet. Fidel Castro. Životopis pre dva hlasy. Bratislava, Ikar 2007

Výnimočný človek napísal výnimočnú knihu ovýnimočnom mužovi – tak by sa dal vskratke charakterizovať osviežujúci životopis Fidela Castra podávaný vo forme rozhovorov, ktoré spolu dva roky viedli El Comandante aznámy francúzsky intelektuál. Ignacio Ramonet, šéfredaktor Le Monde Diplomatique aspoluzakladateľ Svetového sociálneho fóra ponúkol na takmer 650 stranách plastický obraz človeka, ktorý je najdlhšie úradujúcim štátnikom planéty, ktorá dôverne poznal takmer všetkých lídrov po roku 1945 od Nehrúa, Násira, Tita aChruščova, cez Kennedyho, Nixona, Cartera aReagana až po Arafata, Indiru Gándhíovú, Gorbačova aJána Pavla II. Kjeho priateľom patrili najvýznamnejší intelektuáli aumelci našej doby ako Jean-Paul Sartre, Ernest Hemingway, Graham Greene, Arthur Miller, Pablo Neruda, Gabriel García Márquez, Oliver Stone či Noam Chomsky. Už to je dobrý dôvod na rozsiahly rozhovor.

Ramonet sa našťastie vyhol zvyčajným pokrytecky moralizujúcim portrétom okubánskom vodcovi avšímal si všetky dôvody, prečo sa stala zpovstaleckého veliteľa legenda azlegendy fenomén. Nevyhýba sa chúlostivým otázkam dodržiavania ľudských práv, Castrovo zdôvodnenie väznenia oponentov považuje za nepresvedčivé ajeho správanie za neospravedlniteľné. Ale nemôže si nevšímať, čo táto krajina pod jeho vedením dokázala, že kubánska revolúcia je napriek tunajšej propagande stále inšpirujúca pre milióny ľudí na celej planéte, ktorí sa usilujú dosiahnuť vsociálnej oblasti aspoň to, čo sa podarilo na Kube. Rovnako upozorňuje, že hoci odporcov režimu unás počuť najhlasnejšie, lojalita väčšiny Kubáncov voči revolúcii je politickou realitou. Nie je to náhoda. Kuba pod vedením Fidela Castra zlikvidovala rasizmus anegramotnosť, zrovnoprávnila ženy, výrazne zredukovala detskú úmrtnosť, investovala obrovské peniaze do kultúry ašportu ajej úroveň vzdelávania azdravotníctva ju zaraďuje medzi najvyspelejšie krajiny sveta, pričom vmnohých ukazovateľoch za ňou zaostávajú aj USA. Nervozita abezmocnosť jeho protivníkov je obrovská. Kubu nezlomilo ani to, že ozbrojené komandá zFloridy tu podnikajú krvavé útoky, vďaka čomu patrí tento ostrov medzi krajiny snajväčším počtom obetí terorizmu (viac ako tritisíc). Sám Castro prežil desiatky pokusov oatentát. Preto sa aj naďalej správa ako vojnový veliteľ scieľom udržať zoči-voči ohrozeniam čo najväčšiu mieru jednoty. Riadi sa pritom heslom svätého Ignáca zLoyoly: „V obliehanej pevnosti je každý rozbroj zradou“.

Ramonetova kniha je vynikajúca. Predstavuje nám muža, ktorý napriek všetkým negatívam dokázal takmer pol storočia brániť obliehanú krajinu, ktorý sa vyznačuje fenomenálnou pamäťou aktorý zostal sám sebou napriek droge moci (porovnajte si to so stavom, čo robí moc sčlovekom vstrednej Európe už po štyroch rokoch). Ramonet vychádzal zfilozofie, že nie je možné, aby človek vystavený toľkej kritike západných médií nedostal možnosť ponúknuť svoju osobnú verziu. Jeho zámer sa vydaril apred nami leží priame svedectvo oveľkých bojoch, ktoré poznačili Castrov život. Za to si zaslúži obdiv avydavateľstvo Ikar vďaku za odvahu, sktorou uviedla na trh toto výnimočné, ale bezpochyby kontroverzné dielo.

Eduard Chmelár